50 lira için canlarından oluyorlar! Onları bu hale getiren işleri - Son Dakika

50 lira için canlarından oluyorlar! Onları bu hale getiren işleri

02.12.2020 15:47

Dünyanın en kalabalık 10 ülkesi içinde yer alan Bangladeş aynı zamanda ucuz insan gücünün de fazla olduğu ülkelerden biri. Özellikle insanlar 50 lira kazanmak için hayatlarını tehlikeye atan işlerde çalışmak zorunda kalıyor.

1
Güney Asya'da yer alan Bangladeş tropikal iklim seven turistlerin vazgeçilmez duraklarından birisi. Bir bakıma muson yağmurlarının ardında bıraktığı cennet de denilebilir.
2
Bölgesel konumu dolayısıyla ülke birçok doğal afet ile mücadele etmek zorunda kalmış. Ülkedeki yerel halka Bengali denilmekte. Ülkenin dili ise Bengalce.
3
Ülkenin içinden 700 nehir geçiyor ve hayranlık uyandıran manzaralar ortaya çıkıyor. Nehirler, ülkenin tüm yollarının toplam kilometresi kadar uzunlukta.
4
Bu sebepten botla ulaşım burada bir hayat biçimi. Gezginler için ise bir ülkeyi keşfetmek için çok farklı bir deneyim yaşama imkânı anlamına geliyor. Bangladeş'te keşfedilmeyi bekleyen birçok gizli cennet bulunuyor.
5
Bangladeş'te inşaat sektörü son yıllarda oldukça canlı. Kentlerde modern binalar yükseliyor ama bu sektörün altyapısında çalışan işçilerin çalışma koşulları oldukça kötü.
6
161 milyon nüfuslu ülkede kişi başına düşen milli gelir 1211 dolar civarında. İnşaat sektöründe de, bu ortalama gelirin daha da düşük olduğu ülkenin kuzey bölgelerinden büyük kentlere gelen yoksul Bangladeşliler ağırlıklı olarak çalışıyor. İnşaatlar için tuğla üreten işletmeler, işçi güvenliğinin olmadığı ve çalışma koşullarının en ağır olduğu işkolları arasında.

7
Bangladeş'in başkenti Dakka'nın yetersiz kanalizasyon sistemi nedeniyle tıkanan kanalları açmak için lağım temizleyicileri insan ve kimyasal atıkların içine dalıyor.

8
Aşırı yağış alan 14 milyon nüfuslu Dakka'da kanalizasyonların tıkanması büyük bir problem.

9
Bu soruna karşı lağım temizleyicilerine başvuruluyor. Ancak bu kişiler hiçbir koruyucu önlem almadan mikroplarla dolu lağım suyunun içine dalıyor. İşlerini yaparken, nefeslerini tutmak zorunda kalan lağım temizleyicilerinden her yıl onlarcası mesleklerinden ötürü yakalandıkları çeşitli hastalıklardan ölüyor.
10
Lağım temizleyicileri günde 5 sterlin (52 TL) ile 8 sterlin (84 TL) arasında kazanıyor.

11
Nüfusunun büyük kısmını Müslümanların oluşturduğu Bangladeş'in başkenti Dakka, en yoğun noktalardan biri. 18 milyon insanın yaşadığı şehrin sokakları rengârenk ve çok kalabalık.
12
Şehrin iki yakasının çeşitliliği de zengin bir mozaik oluşturmakta. Bir tarafta zengin bir tarafta yoksul insanların görüntüsü aradaki uçurumu çok net gözler önüne seriyor. İnsanlar iş yerlerine sandallarla gidiyor. Çok rağbet gören bu tahta sandallar ulaşım rahatlığından dolayı sık sık tercih ediliyor.

Son Dakika 50 lira için canlarından oluyorlar! Onları bu hale getiren işleri - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Elliot Page, cinsiyet değiştirip erkek olduğunu açıkladıktan bir ay sonra eşine boşanma davası açtı Tanıyabilene aşk olsun! Estetiği abartan Tuğba Altıntop kızından bile küçük görünüyor Güzelliğiyle sınırları aştı! Fahriye Evcen dünyanın en güzel 10 Müslüman kadını listesinde 7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş