Bu besinleri sakın ikinci kez ısıtıp yemeyin, zehirliyor! - Son Dakika

Bu besinleri sakın ikinci kez ısıtıp yemeyin, zehirliyor!

2 ay önce

Siz de kalan yemekleri buzdolabına koyuyor ertesi gün ya da günlerde tekrar ısıtıp yiyor musunuz? Yemek israfını azaltıyor olabilirsiniz ama sağlığınız tehlikede! Çünkü bazı besinleri 2. kez ısıtmak hem gıda kalitesini düşürüyor hem de bakteri üremesine neden oluyor...

1
Çözdürme işlemi doğru şekilde nasıl yapılır?
 Çözdürme işlemi doğru şekilde nasıl yapılır?
Yeniden tüketim için bekletilen gıdalarda çözdürme işleminin oda sıcaklığında bekletilerek yapılmaması gerektiği konusunda da uyarıda bulunan Gastronomi Bölümü Öğr.Gör. Merve İşeri Uzunoğlu, "Oda sıcaklığında bekleyen gıdaların tamamı çözünene kadar eriyen ve hava ile temas halinde olan kısmında bakteri üretimi başlar. Bu sebeple çözdürme için buzdolabı kullanılmalı veya mikrodalganın çözdürme özelliği kullanılarak çözülen gıda hemen tüketilmelidir" dedi.
2
Uzun süre oda sıcaklığında kaldıysa sakın...
Uzun süre oda sıcaklığında kaldıysa sakın...
"Pişirilen veya çiğ halde tüketime hazırlanan yiyeceklerin artanları eğer uzun süre oda sıcaklığında kaldıysa kesinlikle tüketilmemeli. Buzdolabında muhafaza edilen yiyecekler de tüketilecek kadarı ısıtılmalı. Piştikten sonra uzun süre muhafaza edilmesi gereken yiyecekler ise derin dondurucuya konarak saklanabilir. Ancak çözdürüldükten sonra ısıtılıp hemen tüketilmeli."
3
Gıda zehirlenmelerine yol açan 'çapraz bulaşma' nasıl önlenir?
Gıda zehirlenmelerine yol açan çapraz bulaşma nasıl önlenir?
Gıda zehirlenmelerinde en yaygın sebep olarak çapraz bulaşmaya da dikkat çeken Uzunoğlu, "Çapraz bulaşma hazırlık veya üretim esnasında gıdaya etraftaki başka bir kaynaktan zararlı bakteri bulaşmasıdır. Bu bakteriler yapılarına bağlı olarak ısı yoluyla, pişirme ile ölmektedir. Çapraz bulaşmayı önlemek için pişmiş gıdaları buzdolabında üzeri kapalı halde ve özellikle kıyma, tavuk gibi çiğ ürünlerden ayrı bir bölümde muhafaza etmek gerekir" şeklinde konuştu.
4
İkinci kez ısıtıldığında zehirleyen besinler
İkinci kez ısıtıldığında zehirleyen besinler
Bazı besinler var ki pişirildiği gibi tüketilmesi gerekiyor. Çünkü 2.kez ısıtılıp tüketildiğinde zehirleme olasılığı çok yüksek. İşte uzmanlara göre ikinci kez ısıtılıp yenildiğinde zehirleme olasılığı yüksek o besinler:
5
Kereviz
Kereviz
6
Pancar
Pancar
7
Ispanak
Ispanak
8
Tavuk
Tavuk
9
Mantar
Mantar
10
Yumurta
Yumurta
11
Patates
Patates


YORUMLAR


Diğer Galeriler

Kim Milyoner Olmak İster'de koronavirüsten dolayı joker değişikliği yapıldı Beşiktaş'ın cesur yengesi Türkiye'ye övgü yağdırdı Selena Gomez'den canlı yayında hayranlarını şoke eden itiraf: Bipolar olduğumu öğrendim İşte, koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkamayacak ünlüler Köpek eti satan restoran sahibinden kan donduran itiraflar: Yavru köpekleri alıp servis ediyoruz