Burası Kuzey Kutbu değil Türkiye! Van'da donan baraj gölünde Eskimo usulü balık avlıyorlar - Son Dakika

Burası Kuzey Kutbu değil Türkiye! Van'da donan baraj gölünde Eskimo usulü balık avlıyorlar

2 ay önce

Van'ın Gürpınar ilçesindeki Zernek Baraj Gölü şiddetli soğuk nedeniyle tamamen donarken, balıkçılar ise Eskimo usulü balık avlayarak geçimini sağlıyor.

1
Van'ın Gürpınar ilçesindeki Zernek Baraj Gölü'nün yüzeyi, geceleri eksi 20 dereceyi bulan soğuk hava nedeniyle buz tuttu.
2
Buz kütlesini kırıp balık avlıyorlar!
Buz kütlesini kırıp balık avlıyorlar!
Göldeki kafesler ve tekneler de yaklaşık 20 santimetre kalınlığındaki buz kütlesine gömüldü. Geçimini balıkçılıkla sağlayan ilçe halkı, tehlikeyi göze alarak yüzeyi buz tutan gölde Eskimo usulü balık avlamaya başladı.
3
Ekmek parası peşine düşen balıkçılar, kazma, kürek ve demir çubuklarla göl yüzeyindeki buzları kırarak ağlarla sazan ve alabalık avlıyor.
4
Yaklaşık 25 yıldır baraj gölünde avlandığını söyleyen balıkçı Hikmet Doğal, yazın kayıkla açılıp, kışın buzları kırarak avladıklarını söyledi.
5
Göldeki buzları kazma kürek kullanarak kırdıklarını anlatan Doğal, "Baraj gölüne attığımız ağların uçlarına işaretler koyuyoruz."
6
"Bu sayede göl buzlansa da ağımızın yerini kolayca bulabiliyoruz. Buz tutan gölde koyduğumuz işaretlerin bulunduğu noktaları kazma ve kürekle kırıyoruz."
7
"Ağın bir ucuna ip bağlayıp diğer ucundan çekiyoruz. Bu sayede balık dolu ağı çekerken, ikinci defa suların altına göndermek için ipi kullanıyoruz."
8
'Haftada birkaç kez avlanıyoruz'
Haftada birkaç kez avlanıyoruz
"Bazen ağımız dolu geliyor bazen de hiç yakalayamadığımız oluyor. Haftada birkaç kez avlanma imkanımız oluyor" dedi.
9
'Tuttuğumuz balıkları yol üzerinde kurduğumuz tezgahta satıyoruz'
Tuttuğumuz balıkları yol üzerinde kurduğumuz tezgahta satıyoruz
Tehlikeye rağmen geçimlerini bu işle sağladıklarını söyleyen Mithat Doğal ise, "Buzla kaplı gölün tam ortasında durarak balık çıkarıyoruz. Yakaladığımız balıkları Van- Hakkari yolunda kurduğumuz tezgahlarda satıp geçimimizi sağlıyoruz" diye konuştu.
10
11
12
13
14
15
16


YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ünlü sunucu Diletta Leotta, terasını ringe çevirdi! Sosyal medyayı sallayan antrenman Fransız hemşireler, hükümetin salgın politikasını soyunarak protesto etti Yere uzanıp poz veren Yasmin Erbil, takipçilerine karantina tavsiyesinde bulundu Bahamalar'daki 1 aylık karantinasını bitiren ünlü model ülkesine döndü Koronavirüs sadece 9 ülkeye sıçramadı! İşte o ülkeler ve salgından korunma yolları