Son Dakika Haberleri: İlber Ortaylı'dan Hayatınıza Yön Vermenizi Sağlayacak 10 Öneri

İlber Ortaylı'dan Hayatınıza Yön Vermenizi Sağlayacak 10 Öneri

10 ay önce

Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın 'Bir Ömür Nasıl Yaşanır?' adlı kitabında kaleme aldığı öneriler, okuyanların yüzünde tebessüm yaratıyor.

1
Kimseyi değiştirmeye çalışma
Kimseyi değiştirmeye çalışma
İlişki yürümediği zaman ''karşı tarafı düzeltirim'' gibi bir ahmaklık yapmayın. Kimseyi değiştiremezsiniz.

2
Mükemmel insanlar seni bulmaz, sen onları ara
Mükemmel insanlar seni bulmaz, sen onları ara
Kimsenin sizi bulmasını beklemeyin, nitelikli insanları siz arayın! Ben insanları arar bulurum. İyi hocalardan eğitim almak için bizzat çok uğraşmışımdır. Neticede kimse gelip beni keşfetmedi. Kimsenin gelecek hali de yoktu!
3
Dolu dolu nefes al
Dolu dolu nefes al
Gezin, görün, keşfedin, başkalarıyla ilgilenin, okuyun, sevin. Bunları dolu dolu yapın ki izleri yüzlerinize yansısın. Yüzünüz ifadesiz kalmasın.

4
İşini sev
İşini sev
Gereken tek şey, yaptığın işi sevmen ve kendini derviş sabrıyla adamayı öğrenmendir.

5
Çocuğunu ne öv ne yer
Çocuğunu ne öv ne yer
Çocuğunuzu ne fazla övün ne de fazla yerin. İnsanın çocuğundan dâhi diye bahsetmesi, devamlı küçümsemesi kadar tehlikelidir.
6
Sana benzemeyen insanlarla arkadaşlık kurmayı başar
Sana benzemeyen insanlarla arkadaşlık kurmayı başar
İllâ aynı hayat görüşünü paylaştığınız insanlarla dost olacaksınız diye bir kural yoktur. Ben her dostumun hayat görüşünü paylaşmam ama görüşlerinden faydalanırım.
7
Gençken, gezebildiğin kadar gez
Gençken, gezebildiğin kadar gez
Şimdiki gençlere söylüyorum, zahmetten kaçmayın. Tren mi var, atlayın; yol mu var, gidin. O yaşlarda yeni yerleri görmenin zevki başkadır. Tecrübeyle görmek de güzeldir ama gençlik enerjisiyle dolaşmak bir başkadır.
8
Haberdar ol
Haberdar ol
Merakınız olacak, gidişata bakacaksınız, olaylara müdahil olmaya çalışacaksınız. İçine girmeseniz bile ne olup bittiğini bilmeniz gerekir. Dünyayı takip edeceksiniz ama öyle sadece üç beş gazete kitap okuyarak değil; tutkuyla, hakkını vererek…
9
25'ten önce dil öğren
25ten önce dil öğren
Yabancı dil meselesini 25'inize gelmeden çözmeniz gerekir. Gecikirseniz geçmiş olsun. Elbette sonra da öğrenebilirsiniz ama aynı rahatlıkla ve kavrayışla değil.
10
Seni yalnızca kendi işin ilgilendirmesin
Seni yalnızca kendi işin ilgilendirmesin
Kendinizi geliştirmek, yetiştirmek istiyorsanız, işinizle gücünüzle ilgili olmayan konularla da ilgileneceksiniz. Mühendis de olsanız örneğin, coğrafyayla tarihle uğraşacaksınız, müzikten anlayacaksınız, dans edeceksiniz. Milletin halini dert edineceksiniz.Haber Yayın Tarihi: 19.02.2019 12:57 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ukraynalı Kainat Güzeli Anastasiya Subbota, iki ülke arasında krize neden oldu! Şarkılarıyla gönülleri fetheden Zakkum'un solisti, estetik operasyonla bambaşka biri oldu! 14 yaşındaki genç, cinsel organına soktuğu manyetik toplar yüzünden canından oluyordu! Rus Barbie olarak ünlenmişti! Siz ona bir de şimdi bakın Game of Thrones'un Khaleesi'si Emilia Clarke'dan olay sevişme sahnesi itirafı: Babama izletmedim!