Son Dakika Haberleri: 2014 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda

2014 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda

5 yıl önce

MHP Trabzon Milletvekili Aydın: "Türk milletinin vicdanını kanatan subay ve astsubay intiharları derhal araştırılmalı, altında yatan sebepler her neyse ortaya çıkarılmalı ve çare bulunmalı" CHP İzmir Milletvekili Susam: "Uzakdoğu'nun lojistik üssü olduk. İthal ederek, montaj yaparak ihraç eden bir ülke.

2014 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda, System.String[]
MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın, Türk milletinin vicdanını kanatan subay ve astsubay intiharlarının derhal araştırılması, altında yatan sebeplerin ortaya çıkarılması ve çare bulunması gerektiğini söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji ve Milli Savunma bakanlıklarının 2014 yılı bütçelerinin görüşülmesi sürüyor. 

MHP'li Aydın, her defasında son kez denilerek "bedelli askerlik" düzenlemesi yapıldığını, düzenlemede temel eğitimin kaldırıldığını ve resmen bedelli muafiyet uygulamasına geçildiğini savundu. Aydın, şunları söyledi:

"Aklına esen AKP sözcüsünün bedelli açıklaması yapması hem sayın Milli Savunma Bakanı'nı hem de beklenti içinde olan onbinlerce  genci ve bunların ailelerini zor durumda bırakmaktadır. Bedelli askerlik uygulamasının sürekli gündemde tutulması başta olmak üzere AKP iktidarının  uyguladığı milli savunma politikaları gençlerimizi askerlikten soğutmaktadır. Aralık 2013 tarihi itibariyle TSK'deki erbaş ve er sayısı 434 bin 797'dir. Oysa bugün asker kaçağı sayısı bu rakamların çok üzerindedir. Daha geçen yıl bedelli askerlikte sezon sonu kampanyasını yürürlüğe koyan iktidar bu yıl ise asker  kaçağı sayısındaki rekor artışı rekor cezalarla önlemeye çalışmaktadır."

Asker intiharlarına değinen Aydın, "Türk milletinin vicdanını kanatan subay ve astsubay intiharları derhal araştırılmalı, altında yatan sebepler her neyse ortaya çıkarılmalı ve çare bulunmalı" dedi.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfi Türkkan, hükümetin vergi baskısı uyguladığını iddia ederek,  Koç Grubu'na vergi incelemesi başlatıldığını söyledi.

Bunun nedeninin Koç Grubu'na ait bir otelin Gezi eylemlerinde polisin aşırı müdahalesiyle yaralananlara kapısını açması olduğunu ileri süren Türkkan, şöyle devam etti:

"Bu adım, Koç Grubu'na pahalıya mal oldu. Maliye Bakanlığı TÜPRAŞ ve Aygaz'dan sonra Yapı Kredi Bankası'na da kesilen 103,2 milyon liralık vergi cezasını 25,8 milyon lira daha artırdı. Bitmedi, sadece Koç Grubu'na değil, Boydak Holding'e de bir vergi denetmeni gönderdi. Niye biliyor musunuz? Koç Grubu'na yönelik vergi denetimi baskınlarının ardından Boydak Holding Koç Grubuna destek çıkmış, 'iş dünyasında düşmansın, değilsin' ayrımı yapılmamasını istemişti. Açıklamanın ardından Boydak Holding'in hükümet ile arası açıldı. Bir de üstüne üstlük Yönetim Kurulu Başkanı'nın 'dershanelerin kapatılması yanlış' diye görüş belirtmesi üzerine bu iş daha da azdı. Hükümet şimdi Boydak'tan bunun hesabını soruyor. Siz hem sanayicinin ensesinde boza pişireceksiniz hem de üretim, ihracat bekleyeceksiniz. Bu hiçbir şekilde mümkün değil."

 

-"Sanayi tabanı eridi"

 

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, AK Parti iktidarında sanayi tabanının eridiğini, üretimin niteliğinin bozulduğunu savundu.

Üretimde ara malı ithalatının öne çıktığını belirten Susam, 100 dolarlık bir mal üretmek için 2002'de 27 dolarlık ara malı ithalatı yapılması gerekirken bu rakamın günümüzde 43 dolara çıktığını ifade etti. Susam, "Uzakdoğu'nun lojistik üssü olduk. İthal ederek, montaj yaparak ihraç eden bir ülke noktasına geldik" dedi. 

CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak, TÜBİTAK'ın 2012 kesinhesabına ilişkin Sayıştay raporunda, bazı belgeler ve defterlerin verilmediğinin, personele mükerrer ödemeler yapıldığının, araştırmalarda görev almışlar gibi gösterilip para ödendiğinin belirtildiğini anlattı.

Bu zararın toplamının 5 milyon lira olduğunu ileri süren Toprak, "Böyle bir bütçe geçemez. Bunu bir şerhle geçirelim. TÜBİTAK bütün bu hesaplarını Sayıştay'a yeniden sunsun, sorumluları bulsun, müeyyideler uygulansın ve Sayıştay Meclise bildirdikten sonra onaylayalım" diye konuştu.

CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, savaş taraftarı olmadıklarını, ancak savaş halinde moralli orduya ihtiyaç olduğunu söyledi. 

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklu olduğunu anımsatan Düzgün, 2005-2013 yılları arasında TSK'dan kendi isteğiyle emekli olan veya istifa eden subay sayısının 8 bin 349, astsubay sayısının 23 bin, kendi istediğiyle sözleşmesini yenilemeyen uzman erbaş sayısının 13 bin 589 olduğunu ifade etti. - TBMMMuharrem İnce'nin Yayını Aniden Kesilince Başak Şengül Fena Yakalandı Eteğine Basılan Rus Manken Kırmızı Halıda İç Çamaşırı ile Kaldı

Altının Gramı 193 Lirayı Aşarak Rekor Tazeledi