Son Dakika Haberleri: ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'dan Akademisyenlere Açık Destek

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'dan Akademisyenlere Açık Destek

4 yıl önce

Biden, Türkiye'nin bölgede örnek olmasını istediklerini vurguladı ve "Akademisyenlere soruşturma ve internete kısıtlama, sergilenmesi gereken örnekler değil" dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'dan Akademisyenlere Açık Destek, System.String[]

İstanbul'da sivil toplumla bir araya gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, "İfade özgürlüğü temel özgürlüklerden biri. Bu özgürlükler Türk halkı için yeni değildir; onlar sizin anayasanızda vardır" dedi. Biden, Türkiye'nin bölgede örnek olmasını istediklerini vurguladı ve "Akademisyenlere soruşturma ve internete kısıtlama, sergilenmesi gereken örnekler değil" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Joe Biden, İstanbul'da dün aralarında milletvekilleri, sivil toplum temsilcileri, gazeteciler ve tutuklu ailelerinin de bulunduğu çok sayıda kişi ve grupla özel görüşmelerde bulundu. Biden, görüşmeye annesiyle birlikte gelen Can Dündar'ın oğlu Ege'ye de, 'babası ile gurur duyması gerektiğini' söyledi. Biden, Türkiye'deki sorunları yakından takip ettiğini, bu konuları bugün bir araya geleceği Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na da ileteceğini belirtti.

Biden'ın konakladığı İstanbul Beşiktaş'taki Conrad Otel, dün sabah saatlerinden itibaren hareketliydi. Buradaki görüşmelerini yoğun güvenlik önlemleri altında yapan Biden'in görüşeceği tüm isimler ABDli yetkililer tarafından seçilmişti. Yapılan görüşmeler basına kapalıydı.

DÜNDAR'IN, DİNK'İN VE ELÇİ'NİN EŞLERİ

Biden'ın ilk temas kurdukları arasında öldürülen gazeteci Hrant Dink'in eşi Rakel ve kızı Delal vardı. Öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi ile de baş başa görüştü. HDP'den Leyla Zana, Ayhan Bilgen ve Altan Tan, AK Parti'den Galip Ensarioğlu ve Orhan Miroğlu ile CHP'den Fikri Sağlar ile Sezgin Tanrıkulu, Biden'in diğer temas kurduğu kişilerdendi. Amerikan yönetiminin 2 numarası olan Biden'ın topluca kabul ettiği bir başka grupta gazeteciler Kadri Gürsel, Aslı Aydıntaşbaş, Ceyda Karan ile Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala ve Dağ Medya'dan Funda Dağ vardı.

"BABANLA GURUR DUYMALISIN"

Silivri'de tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın eşi Dilek ve oğlu Ege Dündar, Biden'la kısa bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından Ege Dündar, "Çok cesur bir babam olduğunu, gurur duymam gerektiğini söyledi. Gereken her şeyi yaptıklarını, basın özgürlüğü için konuşmaya devam edeceklerini söyledi" dedi.

"BİZİM SÖZÜNÜ ETTİĞİMİZ ÖZGÜRLÜKLER SİZİN ANAYASANIZDA VAR"

Joe Biden, yaptığı görüşmeler öncesinde gazetecilere kısa bir açıklamada bulundu. Basın ve ifade özgürlüklerinin herkesin özgürlüğü olduğunun altını çizen Biden, "Yalnızca Türkiye'ye değil, bütün ülkelere özgürce eleştirebilmenin, özgürce nefes almak kadar gerekli olduğunu anlatmaya devam edeceğiz. İfade özgürlüğü temel özgürlüklerden biri. Basın ve ifade özgürlüğü yalnızca Amerikan değerleri değil tüm insanlığın değerleridir. Bizim sözünü ettiğimiz özgürlükler Türk halkı için yeni değildir; onlar sizin anayasanızda vardır" dedi.

"KORKU VE MİSİLLEME ENDİŞESİ OLMADAN FİKİRLER İFADE EDİLMELİ"

Güçlü Türk demokrasisindeki ifade özgürlüğünün sadece Türkler değil ABD için de önemli olduğunu vurgulayan Biden, "Biz Amerikalılar ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünün en önemli iki temel hak olduğuna inanıyoruz" diyerek, "korku ve misilleme endişesi olmadan fikirlerin ifade edilmesi" gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin tüm bölge için güçlü bir örnek teşkil etmesini arzu ettiklerini dile getiren Başkan Yardımcısı, "İnternet özgürlüğünün sınırlandırılması ve YouTube ve Twitter gibi sosyal medya siteleri kapatılması, 1000'den fazla akademisyenin sadece dilekçe imzaladıkları için ihanetle suçlanması bölge için sergilenmesi gereken örnek değil" ifadesini kullandı. (Kaynak: Hürriyet)

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'dan Akademisyenlere Açık Destek
Haber Yayın Tarihi: 23.01.2016 07:36 Aracına binen genç kızı ormana götürüp tecavüz eden taksiciye 27 yıl hapis
Çatışmada yaralanan askerin söyledikleri duygulandırdı: Parkamı serin ambulans kan olmasın Konutta KDV ve tapu harcı indirimleri 31 Aralık'ta sona erecek