Son Dakika Haberleri: ABD'deki 40 kişinin ölümüne neden olan elektronik sigara rahatsızlıklarının sebebi bulundu

ABD'deki 40 kişinin ölümüne neden olan elektronik sigara rahatsızlıklarının sebebi bulundu

4 gün önce

ABD'de akciğer hastalığına neden olduğu için 40 kişinin ölümüne sebep olan elektronik sigaralardaki zararlı maddenin, vitamin E asetat adlı kimyasal katkı maddesi olduğu tespit edildi.

ABD'de akciğer hastalığı bağlantılı en az 40 ölüme ve 2 binden fazla vakaya neden olan elektronik sigaralardaki zararlı maddenin tespit edildiği bildirildi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) yapılan açıklamada, elektronik sigaralarda kullanılan vitamin E asetat adlı kimyasal katkı maddesinin, ülkedeki akciğer vakalarının sebebi olabileceği kaydedildi.

AKCİĞERE GİRDİKTEN SONRA ÇIKMIYOR

CDC yetkilileri, 10 eyalette elektronik sigara bağlantılı 29 hastadan alınan örnekler üzerinde yapılan testler sonucunda vitamin E asetat maddesinin, elektronik sigara bağlantılı rahatsızlıkların sebebi olarak tespit edildiğini aktardı.

İnceleme ekibinden Dr. James Pirkle, "aşırı derecede yapışkan" bir madde şeklinde tanımladığı vitamin E asetatın, solunum yoluyla akciğerlere girdikten sonra çıkmadığını söyledi.

CDC Genel Müdür Yardımcısı Dr. Anne Schuchat da elde edilen sonucun büyük bir buluş olduğunu vurgulayarak, "Bu, diğer bileşenleri devre dışı bırakmıyor, belki birden fazla sebep var, ancak yeni bulgular önemli. Elimizde güçlü bir neden var." ifadesini kullandı.

EN AZ 40 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Schuchat, elde edilen verilere rağmen CDC'nin, çok çeşitli kimyasalları test etmeye devam edeceğini belirtti.

CDC tarafından en son 5 Kasım'da açıklanan verilere göre, Alaska dışında bütün eyaletlerde görülen ve elektronik sigara kullanımından kaynaklandığı düşünülen vakaların sayısı 2 bin 51'i bulmuş, en az 40 kişi de hayatını kaybetmişti. Belirtileri arasında solunum yetmezliği, bitkinlik, göğüs ağrısı ve kusma olan hastalıkla ilgili ilk vakalar Nisan'da rapor edilmeye başlanmıştı.

ABD'deki 40 kişinin ölümüne neden olan elektronik sigara rahatsızlıklarının sebebi bulundu
Haber Yayın Tarihi: 09.11.2019 02:08 Kaynak: AASon dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mazlum Kobani, terör örgütü başının manevi evladıdır
Ermenistan, Yunanistan ve PKK! Beyaz Saray önünde Türkiye karşıtı gösteri düzenlendi Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan mektup sorusuna yanıt: Mektupları Sayın Başkan'a geri takdim ettim Trump'tan "Kürtlerle neden çalışıyorsunuz?" sorusuna yanıt: Onlarla çok iyi anlaşıyoruz