Son Dakika Haberleri: ABD, Esad rejiminin Türk konvoyuna yaptığı saldırıyı kınadı

ABD, Esad rejiminin Türk konvoyuna yaptığı saldırıyı kınadı

28 gün önce

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Esad rejimine tepki göstererek "Suriye'de Türk konvoyuna düzenlenen pervasız hava saldırısını şiddetle kınıyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Suriye'nin İdlib kentinde Türk askeri konvoyuna ve sivillere yönelik hava saldırısını kınadı.

Ortagus, İdlib'deki 9 Numaralı Gözlem Noktası'na intikal etmekte olan Türk askeri konvoyuna ve İdlib'deki sivillere yönelik hava saldırısına ilişkin Twitter'dan yazılı bir açıklamada bulundu.

ESAD REJİMİNE ÇAĞRI

Ortagus, açıklamasında, "Esad rejimi ve müttefikleri İdlib'de sağlanan ateşkese hemen geri dönmelidir. Bugün Türk konvoyuna yapılan hain hava saldırının ardından siviller, insani yardım ekipleri ve binalar acımasızca hedef alındı. Bu bitmesi gereken şiddeti kınıyoruz." ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus

NE OLMUŞTU?

3 sivil yaşamını yitirmiş, 12 sivil yaralanmıştı

İdlib'de, 9 Numaralı Gözlem Noktası'na intikal etmekte olan Türk askeri konvoyuna yönelik Rusya destekli Beşşar Esad rejimi tarafından hava saldırısı düzenlenmiş; 3 sivil yaşamını yitirmiş, 12 sivil yaralanmıştı.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verilmişti:

"Mutabakat ve anlaşmalara aykırı yürütülen bu operasyonlar sonucunda, ikmal yollarının kesilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan 9 Numaralı Gözlem Noktası'nın güvenliğini sağlamak, ikmal yollarını açık bulundurmak ve bölgedeki sivil, masum insanların can kaybını önleyerek taraflar arasındaki gerginliği azaltmak maksadıyla 19 Ağustos'ta 05.30'da koordinasyon için önceden Rusya Federasyonu tarafına bilgi verilerek bölgeye bir kuvvet intikali başlatılmıştır. Söz konusu intikal esnasında konvoyumuza 08.55'te hava saldırısı düzenlenmiş, saldırıda konvoy bölgesindeki 3 sivil ölmüş, 12 sivil yaralanmıştır."

ABD, Esad rejiminin Türk konvoyuna yaptığı saldırıyı kınadı
Haber Yayın Tarihi: 20.08.2019 07:23 Editörün hatası, Fatih Portakal'a özür üstüne özür diletti
Gelinciği boynundan ve ayaklarından bağlayıp direğe astılar Bebek dünyaya gelince ortaya çıktı! Mide bulandıran tecavüz iddiası