Son Dakika Haberleri: Balsonaro'dan Macron'a tepki: Sömürgeci bir zihniyete sahip
BBC

Balsonaro'dan Macron'a tepki: Sömürgeci bir zihniyete sahip

2 ay önce

Amazon Ormanları'nda arka arkaya çıkan orman yangınları, Brezilya ve Fransa liderleri arasında polemik konusuna neden oldu. Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, konuyla ilgili Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a "Sömürgeci bir zihniyete sahip" diyerek tepki gösterdi.

Amazon Ormanları'nda arka arkaya çıkan orman yangınları, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında polemik konusu oldu. Macron, yangınların hafta sonunda ev sahipliği yapacağı G7 Zirvesi'nde öncelikle ele alınması gerektiğini söyledi. Balsonaro, Macron için "Sömürgeci bir zihniyete sahip" dedi.

Jair Bolsonaro, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Fransa liderinin kişisel siyasi kazançları için Brezilya'nın içişlerine karışmaya çalıştığını belirtti.

Bolsonaro daha önce yaptığı açıklamada Amazon bölgesinin Avrupa kıtasından büyük bir alan olduğunu ve hükümetinin dünyanın en büyük yağmur ormanlarındaki yangınlarla mücadele etmek için gerekli kaynaklara sahip olmadığını söylemişti.

Brezilya lideri ayrıca yangınları "hükümeti zor durumda bırakmaya çalışan çevre örgütlerinin çıkarıyor olabileceğini" iddia etmişti.

"TAM ANLAMIYLA EVİMİZ YANIYOR"

Çevreciler ise Bolsonaro yönetimini, yağmur ormanlarının bulunduğu bölgede madencilik, kerestecilik ve tarım faaliyetlerini teşvik ettiği gerekçesiyle eleştiriyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Amazon Ormanları'ndaki rekor sayıda yangının "uluslararası bir kriz" olduğunu söylemiş ve Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Tam anlamıyla evimiz yanıyor" demişti.

Macron, Amazon bölgesindeki yağmur ormanları için "Gezegenimizin oksijeninin yüzde 20'sini üreten akciğerler" ifadesini kullanmıştı.

GUTERRES: DÜNYANIN OKSİJEN KAYNAĞI MUTLAKA KORUNMALI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de, yangınların kendisini çok kaygılandırdığını söyledi.

Guterres, Brezilya'nın ormanlarının dünyanın oksijen kaynağı olduğunu ve mutlaka korunması gerektiğini belirtti.

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nün uydu görüntülerinden elde ettiği verilere göre ülkede bu yıl içinde yarısından fazlası Amazon bölgesinde olmak üzere 72 binden fazla orman yangını çıktı.

Bu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 84'lük bir artışa tekabül ediyor.


Balsonaro'dan Macron'a tepki: Sömürgeci bir zihniyete sahip
BBC
Haber Yayın Tarihi: 23.08.2019 02:54 Aleyna Tilki, "Yine yerdeyim" diyerek mini elbiseli fotoğrafını yayınladı
Hollanda'da bir evin bodrumunda 9 yıldır kıyameti bekleyen aile kurtarıldı Son dakika: İçişleri Bakanı Soylu, ABD'nin yaptırım kararıyla ilgili ilk kez konuştu