Ankara'daki "Vip Dinleme"Davasında Müştekiler İstanbul'da İfade Verdi - Son Dakika

Ankara'daki "Vip Dinleme"Davasında Müştekiler İstanbul'da İfade Verdi

4 yıl önce

Siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve iş adamı birçok kişiyi usulsüz dinledikleri iddiasıyla eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ile Yurt Atayün'ün de arasında bulunduğu 145 kişinin yargılandığı davada, Eski İstanbul...

Ankara'daki

Siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve iş adamı birçok kişiyi usulsüz dinledikleri iddiasıyla eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ile Yurt Atayün'ün de arasında bulunduğu 145 kişinin yargılandığı davada, Eski İstanbul Emniyet Müdürü ve eski milletvekili Hasan Özdemir, Eski Büyükelçi Cem Duna, Eski 1. Sınıf Emniyet Müdürü Sedat Demir, gazeteci Mete Çubukçu, Polis Memuru Hüseyin Baltacı ve Milletvekili danışmanı Neslihan Eryılmaz, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talimatıyla mağdur-müşteki olarak ifade verdi.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifade veren müştekilerden eski emniyet müdürleri Hasan Özdemir ve Sedat Demir, kendilerini usulsüz dinleyenleri tanımadıklarını ancak, söz konusu yıllarda FETÖ örgütüne yönelik verdikleri mücadele nedeniyle dinlenmiş olabileceklerini söylediler.


"HİZBULLAH İLE İLİŞKİLENDİREREK DİNLEDİLER"


Hasan Özdemir, kendisini dinleyen kişilerin Hizbullah terör örgütüyle ilişkilendirilerek dinlediklerini anlatarak "Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu'nun öldürüldüğü Türkiye'nin en büyük Hizbullah operasyonunu ben yönettim. Bunu biliyorlar. Emniyet müdürlüğü görevimden sonra da valilik ve milletvekilliği yaptım. Bütün dinlemeyi önümü kesmek için gerçekleştirdiler. Bunlar FETÖ olaylarıdır. Bu kişilerden davacıyım ve yargılanmalarını talep ediyorum" dedi.


"1983'TE NURCULARA YÖNELİK OPERASYONLAR YAPTIK"


Bursa'da 1981-1985 yılları arasında terörle mücadele şube müdürü olarak görev yaptığını ve bir çok operasyon gerçekleştirdiklerini kaydeden Özdemir, "1983'te nurculara yönelik operasyonlar yaptık. Askeri liselerden bir çok öğrenci alındı. MİT de operasyona katkı sunmuştu. Bunlar, arşivinden devletine ve milletine bağlı, çalışkan insanları takip edip, önlerini kesmek için bütün bu şeyleri yapıyorlar. Ramazan Akyürek'i, FETÖ'cü olduğunu bildiğim için emniyet müdür yardımcısıyken ben gönderdim. Akyürek'ten de davacıyım. Onun bilgisi dışında dinlenildiğimi düşünmüyorum"


"SİNSİ BİR GLADYO ÖRGÜTÜYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"


Müşteki eski emniyet müdürlerinden Sedat Demir de, dinlenildiği dönemde polis okulu müdürü olarak görev yaptığını ve İdris Naim Şahin'in İçişleri Bakanı olmasından sonra görevinden alındığını belirterek, "Beni Yener Bozkurt ve Oğuzhan Yılmaz gibi sahte isimlerle İBDA-C örgütü kapsamında, 6 ay boyunca dinlemişler. Bu kişilerden şikayetçiyim. Bu vatana, millete kast eden, gladyo örgütü olan sinsi bir örgütle karşı karşıyayız. Eskiden beri bunları tanıyorum. İlişkimiz olmadığı gibi bizi de pek sevmezler. Her zaman onlara karşı mücadele verdim. Bunlara karşı bana göre devlette bir tane kalmaması gerekiyordu. Bunlarla mücadele ettiğim için beni de dinlediler" ifadesini kullandı.


Dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı Soruşturma Büro Amirliği'nde görevli polis memuru Hüseyin Baltacı da, İBDA-C örgütü kapsamında 3 ay süreyle dinlenildiğini öğrendiğini belirterek, "Dinleyenlerin hiç birini tanımıyorum. Teşkilattaki görevim gereği dinlenildiğimi düşünüyorum. Sanıklardan şikayetçiyim" dedi.


"ONLARDAN DEĞİLSENİZ SİZE BÖYLE ŞEYLER YAPABİLİYORLAR"


Diyecekleri sorulan müşteki Neslihan Eryılmaz ise, dönemin Bursa AK Parti Milletvekili Ali Kul'un danışmanı olarak görev yaptığı sırada dinlenildiğini ve kendisi gibi başka bir danışman arkadaşının da dinlenildiğini anlatarak, "Onlardan değilseniz size böyle şeyler yapabiliyorlar. Sanıklardan şikayetçiyim" diye konuştu.


Müşteki Cem Duna ve gazeteci Mete Çubukçu da, dosyayı inceledikten sonra beyanda bulunacaklarını bildirdi.


DAVANIN GEÇMİŞİ


Sanıklar, "terör örgütü FETÖ/PDY üyesi olma", "kişiler arası aleni olmayan konuşmaları dinleme", "iftira", "evrakta sahtecilik" ve "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" gibi suçlardan yargılanıyor. - İstanbul

Haber Yayın Tarihi: 25.11.2016 01:38 Kaynak: DHASon Dakika

Aç kurtların çoban bekçi köpeğini parçaladığı anlar kamerada
Barbara Palvin, Türk sporcudan eğitim almak istiyor THY'nin Hollanda'daki uçak kazasında Boeing'in hatası örtbas edildi

Son Dakika Haberleri