Son dakika: Bakan Varank'tan yerli otomobil açıklaması: En az 10 ülke bayilik için irtibata geçti - Son Dakika

Son dakika: Bakan Varank'tan yerli otomobil açıklaması: En az 10 ülke bayilik için irtibata geçti

13.02.2020 17:09

Son dakika: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobil bayiliği için şu ana kadar en az 10 ülkenin kendisiyle irtibata geçtiğini belirterek, "Gerçekten büyük bir teveccüh var" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobile ilişkin "Şu anda en az 10 tane ülkeden bayilikle ilgili benimle irtibata geçtiler. Şirketle irtibata geçenleri saymıyorum bile. Gerçekten büyük bir teveccüh var." dedi.

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Varank, Antarktika'daki Türk Bilim Üssü'ne ilişkin çalışmaların sorulması üzerine, Antarktika'nın yapılacak bilimsel çalışmalarda büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Antarktika'nın, bir ülkenin idaresinde olmadığını, anlaşmalar sistemi çerçevesinde danışman ülkelerin oy birliğiyle yönetildiğini ifade eden Varank, Türkiye'nin de bu anlaşmanın "gözlemci" statüsünde tarafı olduğunu söyledi.

Varank, gözlemci statüsünü oy verebilecek danışman ülke statüsüne çıkarabilmek için Antarktika'ya düzenli bilimsel seferler düzenlemek gerektiğine işaret ederek, "Biz de bu çerçevede dördüncü seferimiz için ekibimizi pazar günü uğurladık. Bir önceki seferimizde Kıta'daki geçici bilim üssümüzü kurmuştuk. Bu seferde de oraya gönderdiğimiz heyetle birlikte 15 ana bilimsel projenin yanında, Kıta'da kuracağımız kalıcı bilim üssüyle ilgili çalışmaları yapmış olacağız." şeklinde konuştu

Bakan Varank, Antarktika'da kalıcı üssün kurulmasının ardından Türkiye'nin bilimsel çalışmalarla öne çıkmasını istediklerini belirtti. Varank, "İnşallah bu seneki seferimiz de kazasız belasız, salimen tamamlanır ve arkadaşlarımız Türkiye'ye dönerler." temennisini dile getirdi.

"TÜRKİYE'NİN OTOMOBİLİ, VATANDAŞIMIZIN SAHİPLENDİĞİ BİR PROJE"

Yerli otomobil üzerindeki çalışmalara ilişkin de değerlendirmede bulunan Varank, yerli otomobilin Türkiye'nin gündeminde uzun süredir bulunduğunu, muhalefet partilerinin de bu konuda kendilerini sürekli sıkıştırdığını söyledi.

Meşakkatli bir sürecin ardından 2019'un aralık sonunda otomobilin tanıtımının yapıldığını anımsatan Varank, vatandaşlarla yaptığı sohbetlerde hem arabanın hem de arabanın tanıtımının beğenildiği şeklinde yorumlar aldığını anlattı.

"Türkiye'nin otomobili, vatandaşımızın sahiplendiği bir proje" diyen Varank, şunları kaydetti:

"Otomotiv endüstrisi tüm dünyada büyük bir değişimden geçiyor. 100 yıldır araba üreten firmalar bile elektrikli, bağlantılı otomobille piyasaya çıkmasının ardından aslında diğer şirketlerle eşit konuma gelmiş durumda. Biz de bu fırsat penceresinden faydalanarak Türkiye'ye ait 100 elektrikli, bağlantılı ve mobilite ekosistemi dediğimiz, sadece otomobil teknolojileri değil, otomobilin etrafındaki teknolojileri de geliştirecek şekilde bir yola çıkmış olduk.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Gemlik'te kendilerine verdiğimiz araziyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bu senenin ilk yarısında fabrikanın temelleri atılacak diye planlamalarını yapıyorlar. Bu yıl yine otomobilin marka lansmanıyla ilgili çalışmalarını son noktaya getirecekler ve 2022'nin sonunda inşallah piyasada Türkiye'nin otomobilini görmüş olacağız."

"ÖN SİPARİŞ SÜRECİ HENÜZ BAŞLAMADI"

Projeyi, Türkiye'nin otomotiv endüstrisini dönüştürecek lokomotif olarak gördüklerinin altını çizen Varank, bunda da başarılı olmak istediklerini söyledi. "Ön sipariş durumu varsa nasıl başvuruluyor?" şeklinde bir soru üzerine Varank, ön sipariş sürecini henüz başlatmadıklarını belirtti.

Varank, firmanın, bu manada marka lansmanını beklemek istediğini aktararak, şöyle devam etti:

"Bize de gerçekten onlarca, binlerce talep var. Arabayı almak isteyenler, arabada çalışmak isteyenler, arabaya katkı sağlamak isteyenler, bir tarafını üretmek isteyenler, bayisi olmak isteyenler... Şu anda en az 10 tane ülkeden bayilikle ilgili, benimle irtibata geçtiler. Şirketle irtibata geçenleri saymıyorum bile. Gerçekten büyük bir teveccüh var. Vatandaşımızın yüzünü kara çıkarmamamız lazım. Bu teveccühü en iyi karşılayacak şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Varank, bir soru üzerine, bayilik taleplerinin Körfez ülkelerinden, Orta Asya ülkelerinden ve Almanya'dan geldiğini ifade etti.

Almanya'da, Türkiye ile irtibatlı iş çevrelerinin kurduğu sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin bayilik anlaşmasını imzalamaya hazır olduğunu bildiren Varank, otomobile duyulan ilgiye yönelik bu havayı sürdürmek istediklerini kaydetti.

"YERLİ OTOMOBİLİN İSMİ ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR"

Varank, otomobilin fiyatının netleşip netleşmediğine ilişkin soruya cevap verirken de "Bugünden bir fiyat söylemek mümkün değil ama arkadaşlarımızın iddiası şu: Sınıfında rekabetçi bir fiyatla piyasaya çıkacaklarına inanıyorlar." dedi.

Bakan Varank, yerli otomobilin ismi üzerindeki çalışmalar konusunda ise şunları kaydetti:

"Daha isim bulmadık. Ben de bu süreçlerin içine girince, bu kadar profesyonel götürüldüğünü gördüm. Daha önce tescillenmemiş isimleri bulmaya çalışıyorlar. Yurt dışında bu markanın lansmanı yapıldığında, o ülkedeki insanların kolay telaffuz edebileceği bir ismi bulmaya çalışıyorlar. En uygun ismi bulmak üzere faaliyetlerini sürdürüyorlar. Yoksa bize sorsalar biz de bir isim öneririz."

ŞARJ İSTASYONLARI

Şarj istasyonlarına ilişkin çalışmalar hakkında da bilgi veren Varank, Türkiye'deki şarj istasyonu sayısının, var olan elektrikli otomobillerin ihtiyacının üzerinde olduğunu söyledi.

Elektrikli otomobillerin çoğalmasıyla alt yapının buna uygun hale gelmesi gerektiğini ifade eden Varank, şarj istasyonlarının alt yapısıyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Baknalığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığındaki ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı.

Varank, "Çok yakın zamanda, bakanlar seviyesinde bir araya gelerek bu konuda kararlarımızı vermiş olacağız." dedi.

YERLİ OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ NELER?

Segmentinin en uzun aks mesafesine sahip otomobilin teknik özelliklerine ilişkin bilgiler de ilk kez paylaşıldı. Buna göre, Türkiye'nin Otomobili, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak. Doğuştan elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı olacak ve güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan otomobil, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

İLK ARAÇ 2022'DE ÜRETİLECEK

2020'de marka lansmanı 2021'de fabrika açılışı yapılacak. İlk araç ise 2022'de üretilecek ve satışa sunulacak.

YERLİ OTOMOBİL NASIL ŞARJ EDİLECEK?

Türkiye'nin Otomobili, yollara çıkacağı 2022 yılına kadar TOGG'un öncülüğünde yayılımını sağlayacak geniş kapsamlı şarj altyapısı sayesinde evlerde, ofislerde ve yol üzerindeki istasyonlarda şarj edilebilecek. Bağlantılı ve akıllı bir otomobil olmanın sunacağı teknolojik imkanlar ile kullanıcılar otomobillerinin şarjını kolaylıkla planlayıp yönetebilecek.

Son dakika: Bakan Varank'tan yerli otomobil açıklaması: En az 10 ülke bayilik için irtibata geçti
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerli otomobil açıklaması: 3 sene içerisinde müşterisiyle buluşturmayı planlıyoruz
Son dakika: Bakan Varank'tan yerli otomobil açıklaması: En az 10 ülke bayilik için irtibata geçti

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Son dakika: Bakan Varank'tan yerli otomobil açıklaması: En az 10 ülke bayilik için irtibata geçti - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

Mesut'un imza töreninde kariyeriyle ilgili sorulan soruya verdiği cevap salondakileri coşturdu Son Dakika: İstanbul'dan Rusya'ya giden kargo gemisi Beykoz açıklarında sürükleniyor Son Dakika: İstanbul Boğazı ve Karadeniz'deki hamsi avı yasağı 7 Şubat'a kadar uzatıldı Joe Biden yönetiminden Türk hamlesi! ABD'nin kritik bakanlıklarına 3 Türk kadın atandı Kısıtlamalarda gevşeme olacak mı? Bilim Kurulu, koronavirüs tedbirleri ve aşılama gündemiyle toplandı İbrahim Tatlıses ve Dilan Çıtak arasındaki buzlar eridi Pelin Akil'den üçüncü çocuk için eşine bomba gönderme Burak Yılmaz'ın sözlerine Mesut Özil'den yanıt: İnşallah Türkiye'yi güzel temsil eder