Burundi'de 6 toplu mezarda 6 binden fazla cansız beden bulundu - Son Dakika

Burundi'de 6 toplu mezarda 6 binden fazla cansız beden bulundu

2 ay önce

Burundi'de 1972'deki katliamdan kalma toplu mezarlarda 6 binden fazla cansız bedenin bulunduğu bildirildi.

Burundi'de Doğruluk ve Uzlaştırma Komisyonu Başkanı Pierre Claver Ndayicariye, hükümetin, 1972'de Hutu etnik grubunu hedef alan olayların aydınlatılması için ocak ayında kazı çalışması başlattığını belirtti.

Karusi bölgesindeki 6 toplu mezarda 6 bin 32 kurbana ait cansız beden ve kalıntılar ile on binlerce merminin bulunduğunu bildiren Ndayicariye, kurbanların kimliğinin tespiti için giysi, gözlük ve tespihlerin kullanıldığını kaydetti.

KOMİSYON KURULMUŞTU

Ndayicariye, katliamın kurbanlarının ailelerinin 48 yıldır süren suskunluklarını artık bozabileceklerini ifade etti. Hükümet 2014 yılında, ülkeye 1885'te sömürgecilerin gelmesinden iç savaşın anlaşmayla bittiği 2008'e kadar yaşanan şiddet olaylarını incelemek amacıyla komisyon kurmuştu.

142 BİNDEN FAZLA CANSIZ BEDEN BULUNDU

Komisyon, şu ana kadar ülke çapında 4 binden fazla toplu mezar ve 142 binden fazla cansız beden buldu. Hutu ve Tutsi etnik gruplarından oluşan Burundi'de 1993'te başlayan iç savaşta 300 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Burundi'de 6 toplu mezarda 6 binden fazla cansız beden bulunduSon Dakika

Hatay'da balık tutan adam, yıldırım çarpması sonucu öldü
Çin'in Vuhan kentinde karantinanın bitmesini isteyen halk isyan çıkardı, polise saldırdı Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca: Halkımıza teşekkür ederim, çok iyi başladık