Son Dakika Haberleri: Büyük Elektrik Kesintisi İstifa Getirdi! İşte Genel Müdürün İlk Sözleri

Büyük Elektrik Kesintisi İstifa Getirdi! İşte Genel Müdürün İlk Sözleri

5 yıl önce

Elektrik kesintileri nedeniyle istifa eden TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır, "Tamamen teknik bir arıza, kaza oldu, arkadaşlar risk almışlar, bana da haber vermeden" dedi.

Büyük Elektrik Kesintisi İstifa Getirdi! İşte Genel Müdürün İlk Sözleri, System.String[]

Elektrik kesintileri nedeniyle görevinden istifa eden TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır konuştu. Yıldır, kesintilerden bu yana araştırma yapan kadronun da başında yer alıyordu.

"ARKADAŞLAR BANA HABER VERMEDİLER"

Yıldır, araştırmaların sonucunun zaten Enerji Bakanı Taner Yıldız tarafından açıklandığını kaydederek, TEİAŞ'a bağlı Yük Tevzi'deki bazı görevlilerin risk aldığını ve yük atma talimatı vermeden sistemde yüklenmeye yol açtıklarını söyledi.

AÇIĞA ALINAN VAR

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır'ın görevinden istifa ettiğini ve bazı görevlilerin de açığa alındığını bildirdi.

Büyük Elektrik Kesintisi İstifa Getirdi! İşte Genel Müdürün İlk Sözleri

"DENGESİZLİK OLUŞTU"

İstifanın ardından soruları yanıtlayan Kemal Yıldır, araştırmalarını tamamladıklarını ve sonucun sistemin kendi içerisindeki dengesizliğin oluşturduğu arıza olduğunu ve bunun sonucunda sistemin çöktüğünü söyledi.

TEİAŞ GENEL MÜDÜRÜ İSTİFA ETTİ, TWITTER YIKILDI

Yıldır, "Tamamen teknik bir arıza, bir kaza oldu. Trafiğe çıktığınızda bir kaza olunca, suç iki taraftadır. Sayın Bakan'ın açıkladığı gibi dört beş tane hat aşırı risk almış. Yük Tevzi'deki arkadaşlar risk almışlar, bana da haber vermeden" dedi.

Yağışlar nedeniyle özellikle doğudaki barajların dolu olduğuna dikkat çeken Kemal Yıldır, suların çok geldiği dönemde suların oluşturduğu bir potansiyel olduğunu vurguladı. Bu yükün batıya taşındığını ve fiyat açısından HES'lerle rekabet edemeyen batıdaki bazı doğalgaz santrallerinin de üretimi olmadığını anlatan Yıldır, "Piyasa tüm bu dengeleri idare ediyor. Gün öncesinden saatlik olarak bu veriler piyasaya sunuluyor. Arkadaşlar bu fiyatlardan elektriği alırken, yük atma talimatı vermemişler. Hepsi üst üste gelmiş" şeklinde konuştu.

CANLI YAYINDA ANLATMIŞTI

31 Mart tarihinde yaşanan büyük elektrik kesintisinin ardından bugün istifa eden TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır 3 Nisan Cuma günü CNN Türk'te Akif Beki'nin sorularını yanıtladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci ile birlikte Beki'nin programına katılan Yıldır kesintinin nedenini açıkladı.

KEMAL YILDIR KİMDİR?

1958 yılında Akşehir'de (Konya) doğdu. 1981 yılında İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1977 yılında özel sektörde çalıştı. 1981 yılından itibaren de sırasıyla, TEK, TEAŞ ve TEİAŞ'ta İletim Hatları Proje Daire Başkanlığında Mühendis, Orta Anadolu Şebeke İşletme Grup Müdürlüğü Ankara Röle Ölçü Aletleri Müdürlüğünde Mühendis, Başmühendis, Müdür olarak görev yaptı. Tesis ve İşletme Grup Müdürlüklerinin 04.08.2003 tarihinde aynı çatı altında birleştirilmesi sonucu kurulan 8. İletim Tesis ve İşletme Grup Müdürlüğüne Grup Müdürü olarak atandı. (Kaynak: Hürriyet)

Haber Yayın Tarihi: 06.04.2015 11:37 İBB Başkanı İmamoğlu, eşinin dergiye verdiği pozlar hakkında ilk kez konuştu: Bilseydim engellerdim
Mucize Doktor'un fragmanı hatalı bir cümleden dolayı kaldırılıp yeniden yüklendi İranlı Hulk, Amerika'daki kafes dövüşü turnuvasına katılacak