Can Dündar: Medyaya Baskı Karşısında Ortak Direnç Göstermenin Zamanı Geldi - Son Dakika

Can Dündar: Medyaya Baskı Karşısında Ortak Direnç Göstermenin Zamanı Geldi

17.01.2015 14:54
Can Dündar: Medyaya Baskı Karşısında Ortak Direnç Göstermenin Zamanı Geldi, System.String[]

Cumhuriyet gazetesi yazarı Can Dündar, Türkiye’de medyaya yapılan baskıya karşı ortak direnç göstermenin zamanının geldiğini söyledi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Can Dündar, Türkiye’de medyaya yapılan baskıya karşı ortak direnç göstermenin zamanının geldiğini söyledi. “Zaman gazetesine yapılanları bize yapılmış kabul ettiğimizi söyledik.” diyen Dündar, “Cumhuriyet basıldığında da Zaman'dan arkadaşlar gelip dayanışma sergilediler. Bu önemli bizim için, demek ki ders alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Usta gazeteci Mehmet Ali Birand’ın ölüm yıl dönümünde mezarı başında düzenlenen törene katılan Can Dündar, gazetecilerin sorularını cevapladı. Birand'ın yokluğunu medyanın bugünkü durumunda daha çok hissedildiği söyleyen Dündar, "Türkiye'de basın hiçbir zaman tam anlamıyla özgür olmadı. Ama hiçbir zaman da bu kadar yoğun bir baskıya maruz kalmadı." diye konuştu.

Medyaya yapılan baskıya karşı ortak direnç göstermenin zamanının geldiğini dile getiren Dündar, "Zaman gazetesine yapılanları bize yapılmış kabul ettiğimizi söyledik. Burada fikrin ayrı olmasının önemi yok. Burada baskıya karşı ortak direnç göstermemizin zamanı geldi. Bir yandan da bu dayanışmanın temelleri atılıyor diye düşünüyorum. Cumhuriyet basıldığında da Zaman'dan arkadaşlar gelip dayanışma sergilediler. Bu önemli bizim için, demek ki ders alıyoruz bundan sonra da aynı baskıya maruz kalmamak için bu dayanışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

CÜNEYT ÖZDEMİR: TÜRKİYE’DE BİRÇOK ŞEY DEĞİŞİYOR, BASINA BASKI DEĞİŞMİYOR

Kanal D Ana Haber Spikeri gazeteci Cüneyt Özdemir de, Mehmet Ali Birand’ın hayatı boyunca baskı yaşadığını dile getirdi. Özdemir, “ Abdullah Öcalan söyleşisinden sonra başına gelmeyen kalmadı. 28 Şubat döneminde çalıştığı gazeteden atıldı. Çeşitli baskılara maruz kaldı, itibarsızlaştırma çabalarına maruz kaldı. Ama Birand'ın başının ucunda asılı olan bir söz vardır; 'Bir nehrin kenarında yeterince uzun oturursanız düşmanlarınızı cesetlerin akıp geçtiğini görürsünüz' diye, Nitekim öyle oldu. Bir zamanlar onu yasaklayanlar yasaklandı, onunla uğraşanlar, Birand'ı işinden attıranlar işsiz kaldı. Türkiye’de birçok şey değişiyor, gazetecilere baskı değişmiyor.” dedi.

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Can Dündar: Medyaya Baskı Karşısında Ortak Direnç Göstermenin Zamanı Geldi - Son Dakika


Son Dakika

İmamoğlu'ndan "Toplantı kayıt altına alınmasın" diyen müdüre yanıt: Rahatsızım diyen burayı terk edebilir Süper Kupa'daki Başakşehir-Trabzonspor maçı Katar'da oynanacak Oyuncu Bekir Aksoy, eşi ve 8 aylık bebeği koronavirüse yakalandı Yaşlı adam, karantinadaki oğluna ekmek götürürken tedbirlere uymayanları görünce ağladı Son seçim anketinde dikkat çeken sonuçlar: Sadece 4 parti barajı geçebiliyor Kaş kaldırma estetiği yaptıran Akasya Asıltürkmen, yüzünün bandajlı halini paylaştı Bakan müjdeyi verdi! Buzağı destek ödemeleri yarın başlıyor ODTÜ'den heyecanlandıran buluş: Koklamak koronavirüsten korunmaya yetiyor