Son Dakika Haberleri: 14 yıl sonra bir ilk gerçekleşti: Çin Devlet Başkanı, Kuzey Kore'de

14 yıl sonra bir ilk gerçekleşti: Çin Devlet Başkanı, Kuzey Kore'de

6 ay önce

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, resmi ziyarette bulunmak üzere Kuzey Kore'ye gitti. Şi, 14 yıl sonra Kuzey Kore'ye devlet başkanı sıfatıyla ziyarette bulunan ilk Çin lideri oldu.

Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'a sabah saatlerinde ulaşan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in resmi törenle karşılandı. Karşılamada Kim'in yanı sıra üst düzey Kuzey Koreli yetkililer de hazır bulundu.

Çin medyasında yer alan haberlere göre Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kalkınma ve Reform Komitesi Başkanı He Lifeng ve üst düzey diplomatlar da Şi'ye ziyaretine eşlik etti.

SON BİR YILDA DÖRT KEZ BİR ARAYA GELDİLER

Şi'nin iki gün sürecek ziyaretinde iki ülke arasında son yıllarda bozulma eğilimi gösteren ilişkileri düzeltmek üzere, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ve üst düzey yetkililerle temaslarda bulunacağı belirtildi. Şi ile Kim, son bir yılda dört kez bir araya geldi.

İki ülke arasındaki ilişkiler, Çin'in Birleşmiş Milletler'in Kuzey Kore'ye nükleer faaliyetlerinden ötürü uyguladığı bazı yaptırımları desteklemesi üzerine gerilemişti.

SON ZİYARET 2005'TE

Kuzey Kore Lideri Kim'in davetini kabul eden Şi, 2005'ten bu yana Kuzey Kore'ye devlet başkanı sıfatıyla ziyarette bulunan ilk Çin lideri oldu.

Şi en son Kuzey Kore'ye devlet başkanı yardımcısı olarak görev yaptığı 2008'de gitmişti.

14 yıl sonra bir ilk gerçekleşti: Çin Devlet Başkanı, Kuzey Kore'de
Haber Yayın Tarihi: 20.06.2019 06:31 Devlet hastanesinin acilinde doktor ve hemşirelerden köpük partisi
Cinsel içerikli paylaşımlar yapan Ömür Gedik, tepkilerin odağı oldu Türk şirketi Anex Tour, Alman Thomas Cook'u satın aldı