Son Dakika Haberleri: Çin'de 'Süper Büyük Beyaz Köpekbalığı' adı verilen helikopter tanıtıldı
BBC

Çin'de 'Süper Büyük Beyaz Köpekbalığı' adı verilen helikopter tanıtıldı

2 ay önce

Başkent Pekin yakınlarında düzenlenen bir fuarda, "Süper Büyük Beyaz Köpek Balığı" adındaki uçan daireye benzeyen sıra dışı bir helikopter tanıtıldı.

Çin'in başkenti Pekin yakınlarında düzenlenen bir fuarda, "Süper Büyük Beyaz Köpek Balığı" adı verilen, uçan daireye benzeyen, saatte 650 km hız yapabileceği ve 6 bin metre yükseklikte uçabileceği belirtilen sıra dışı bir helikopter tanıtıldı.

Füze fırlatma kapasitesine sahip olduğu ve radara yakalanmadığı söylenen "Süper Beyaz Köpek Balığı" adlı helikopterin gelecek yıl uçmaya başlayabileceği öne sürülüyor.

"DİJİTAL SAVAŞLAR İÇİN TASARLANDI"

Çin Komünist Partisi'ne ait Global Times gazetesi, helikopterin "geleceğin dijitalleşen savaşları için tasarlandığını" duyurdu. 21'inci yüzyılın teknolojisiyle donatılmasına rağmen 1950'lerin bilim kurgu filmlerindeki uzay gemilerini andıran helikopterin prototipi, hafta sonunda Tianjin'deki 5. Çin Helikopter Fuarı'nda sergilendi.

7,6 metre uzunluk ve 2,85 metre yüksekliğe sahip helikopterin iki kişilik kokpiti ortada bulunuyor. İki turbo jet motoru bulunan helikopter saniyede 16,5 metre yükselebiliyor.

BAZI UZMANLAR GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE UÇABİLECEĞİ KONUSUNDA ENDİŞELİ

Global Times'a göre, Çinli askeri gözlemciler, yüksek hızı ve radara yakalanmama özelliklerinin helikoptere savaş alanlarında büyük avantaj sağlayacağını söylüyor. Ancak gazeteye göre bazı uzmanlar helikopterin güvenli bir şekilde uçabileceği konusunda endişelerini belirtti. Bu uzmanlar, ABD dahil başka ülkelerde geçmişte bu tür tasarımların başarısızlıkla sonuçlandığına dikkat çekti.

1950'lerde Kanada şirketi A.V. Roe (Avro) tarafından tasarlanan benzer bir helikopter yerden sadece bir metre havalanabilmiş ve saatte 55 kilometre hıza ulaşabilmişti.


Çin'de 'Süper Büyük Beyaz Köpekbalığı' adı verilen helikopter tanıtıldı
BBC
Haber Yayın Tarihi: 16.10.2019 01:09 Mucize Doktor'un fragmanı hatalı bir cümleden dolayı kaldırılıp yeniden yüklendi
EYT'lileri temsil eden isimden "Seçim kaybetsem de yokum" diyen Erdoğan'a yanıt geldi Geri sayım başladı! Yerli otomobil Gebze'de üretilecek