Son Dakika Haberleri: Çocuk özlemi çeken çift, tedaviyle 4'üz bebek sahibi oldu

Çocuk özlemi çeken çift, tedaviyle 4'üz bebek sahibi oldu

1 ay önce

Tokat'ta yıllardır bebek sahibi olmak için tedavi gören Serhat ve Aslıhan çiftinin 1'i kız 3'ü erkek olmak üzere 4'üz bebekleri oldu. 7 aylık olarak sezaryenle dünyaya gelen bebekler, 40 gün hastanede kuvözde tedavi gördü. Bebeklerin masrafı ise aileyi düşündürüyor.

Tokat'ta yaşayan 12 yıllık evli Serhat Kaya ile Aslıhan Kaya, 6 yıl önce tüp bebek tedavisi oldu. Bebekleri olmayan çiftin geçtiğimiz yıl aşılama yöntemi ile dünyaya gelen bebekleri 8 aylıkken kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Aradan geçen süre zarfında tekrar Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesine başvuran çiftin aşılama yöntemi ile 4'üzleri oldu. 400 ile 500 gram arasında değişen aralıklarda 7 aylık olarak sezaryenle dünyaya gelen bebekler, 40 gün hastanede kuvözde tedavi gördü. Muhammed, Yusuf, Yahya ve Esma adı verilen bebekler hastaneden taburcu edildi.

BEBEKLERİN MASRAFINA VAKIF DESTEĞİ

Aile evlerinde bebeklerini kucaklarına almanın sevinç ve heyecanını yaşarken, bebeklerin masrafları aileyi düşündürüyor. Tokat Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından aileye bir miktar maddi destek sağlandı.

"SADECE SAĞLIKLI OLSUNLAR İSTEDİK"

Baba Kaya, bir bebek beklerken dördüz bebekleri olmasının heyecanını yaşadıklarını ifade ederek, "Bir bebeğimizin acısını yaşadık, diğerlerinin sağlıklı olması için başka bir şey düşünmedik. Sadece sağlıklı olsunlar dedim. Bir korku vardı, doktorlar dördüz gebeliklerin riskli olduğunu söyledi. Hatta bazı yerlerde ikisini sonlandıralım dediler, biz kesinlikle yapmayacağız dedik. Rabbim inşallah bizlere sağlıklı bebekler verir dedik, bu şekilde bekledi. Mevlam bize 1 kız, 3 erkek nasip etti. Rabbim olmayanlara da nasip etsin" dedi.

MASRAFLAR AİLEYİ ZORLUYOR

Haftanın 3 günü pazarlarda sarımsak, limon satarak geçimlerini sağladığını ifade eden Serhat Kaya, diğer günlerde seyyar aracıyla mahallelerde satış yaptığını belirterek, "Haftanın 3 günü pazar yerlerine çıkmaktan başka bir şey yapamıyorum. Diğer günler hanım tek başına kaldığı için bazen işi bırakıp eve geldiğim oluyor. Pazarda çalışırken eş dosta tezgahı bırakıp yardım istiyorum. Diğer günlerde çocuklarla uğraşıyorum" diye konuştu.

"GÜNDE BİR KUTU BEZ HARCIYORLAR"

Çocukların prematüre doğduğu için ziyaretçi kabul etmediklerini anlatan Kaya, ellerinden geldiği kadar özenle bebeklerine baktıklarını kaydetti. Günde yaklaşık bir kutu bez harcadıklarını ifade eden Kaya, "Bir kutuya yakın bir günde bez bitiyor. Bu anlamda biraz sıkıntımız var. Hayırlısı diyorum, bayağı daraldık bu anlamda" dedi.

Çocuk özlemi çeken çift, tedaviyle 4'üz bebek sahibi oldu
Haber Yayın Tarihi: 17.09.2019 11:47 Kaynak: İHA

YORUMLAR


Oyuncu Esra Dermancıoğlu, eteğinin kalçasına kadar açıldığı pozla takipçilerini çileden çıkardı
Yediği baklavanın parasını vermemek için saçını koparıp tatlının içine koydu Şeyma Subaşı, amuda kalktığı pozuyla vücudunun güzelliğini gözler önüne serdi