Son Dakika Haberleri: Danimarka'da 120 yıllık deniz feneri karadan yürütülüyor

Danimarka'da 120 yıllık deniz feneri karadan yürütülüyor

26 gün önce

Danimarka'nın kuzeybatı kıyısındaki Rubjerg Knude deniz feneri, tekerlek ve raylar üzerinde denizden 80 metre uzağa taşınıyor. Fenerin 10 saatte yeni konumuna varması bekleniyor.

Danimarka'nın kuzeybatı kıyısındaki Rubjerg Knude deniz feneri, tekerlek ve raylar üzerinde denizden 80 metre uzağa taşınıyor. 60 metre uzunluğundaki tarihi deniz fenerinin 10 saat sonra yeni konumuna ulaşması bekleniyor.

DENİZ FENERİ İLE DENİZİN MESAFESİ 6 METREYE İNDİ

Kuzey Denizi'nin Danimarka'nın kuzeybatı kıyısını yıllardır aşındırması üzerine, 1900 yılında denize 200 metre uzaklıkta inşa edilen Rubjerg Knude deniz feneriyle, deniz arasındaki mesafe 6 metreye kadar indi. Rubjerg Knude'un yer aldığı Hjoerring kentinin belediye başkanı Arne Boelt, yaklaşık bin ton ağırlık ve 23 metre yükseklikteki deniz feneri taşınırken birçok şeyin ters gidebileceğini ancak risk almak gerektiğini söyledi. Boelt, "Ya da deniz fenerini parçalamamız gerekirdi." ifadesini kullandı.

KURTARILMASI İÇİN 747 BİN DOLAR HARCANDI

Deniz fenerinin saatte 8 metre hızla taşınarak, 10 saatte yeni konumuna varması bekleniyor. Taşınma işlemi televizyonlardan canlı yayınlanıyor. Çevre Bakanı Lea Wermelin, Rubjerg Knude'un ulusal bir zenginlik olduğunu, bu nedenle kurtarılması amacıyla 747 bin dolar harcandığını kaydetti. Deniz fenerinin taşınma masrafını karşılamaya, Hjoerring kenti sakinleri de katkıda bulundu.

HER YIL 250 BİN KİŞİ ZİYARET EDİYOR

Rubjerg Knude, 1968'de müzeye dönüştürülmüştü. Deniz fenerine birleşik 2 binanın yer değiştiren kum yığınları altında kalması nedeniyle, 2002 yılında müze de kapanmıştı. Her yıl deniz fenerini 250 bin kişi ziyaret ediyor.

Danimarka'da 120 yıllık deniz feneri karadan yürütülüyor
Haber Yayın Tarihi: 22.10.2019 01:41 Kaynak: AAMillet Bahçesi tartışması, Trabzon'da vatandaşları ikiye böldü: Sahada maç yapılsın mı? Yapılmasın mı?
Kulisleri sallayan iddia: Erdoğan AK Parti Genel Başkanlığı'nı güvendiği isme bırakabilir Yayla sakinleri, 12 bin yıllık Dipsiz Göl'ün kurutulmasına destek verdi: Millete bir faydası yok