Son Dakika Haberleri: Davutoğlu: ABD'nin Gelişmiş Silahları IŞİD'in Eline Geçti

Davutoğlu: ABD'nin Gelişmiş Silahları IŞİD'in Eline Geçti

6 yıl önce

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "ABD'nin silahları IŞİD'in eline geçti. Bizim düşüncemiz vatandaşlarımız. Bizi açıklama yapmak için 3 aydır zorluyorlar." dedi.

Davutoğlu: ABD'nin Gelişmiş Silahları IŞİD'in Eline Geçti, System.String[]

Başbakan Ahmet Davutoğlu 24 TV canlı yayınında Akif Beki ve Mustafa Karaalioğlu'nun sorularını yanıtladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Amerika'nın Irak'a bıraktığı silahların IŞİD'in eline geçtiğini kaydeden Davutoğlu, "Kendilerinin dışlandığını hissedenler radikalleşmeye yönelir. Amerika'nın Irak'a bıraktığı silahlar, külliyen, topluca, en sofistike silahlar IŞİD'in eline geçti." dedi.

"3 AYDIR BİZİ AÇIKLAMA YAPMAYA ZORLUYORLAR"

Davutoğlu, "Öte yandan ABD'nin rehineleri 2 yıldır orada konuşan yok. Bzim düşüncemiz vatandaşlarımız ve onları sağlığı ama bizi 3 aydır bizi açıklamaya yapamaya zorluyorlar. Eski bir diplomat hala bunu sorunsuzca dile getiriyor." ifadelerini kullandı.

İşte Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

"ESAD'A NEREDEYSE YALVARDIK 'BU GİDİŞAT KÖTÜ REFORMLAR YAPIN' DİYE"

" Suriye, bölgenin en önemli bölgesi. Suriye krizinin bir anca çözülmesi lazım. Suriye krizi kontrol altına alınmazsa buraların hepsinde çok ciddi depremler yaşanır diye hep anlatmaya çalıştık. Başta Esad'a anlattık. 8,9 ay. Anlamadı dinlemedi. Neredeyse yalvardık. Bu gidişat kötü reformlar yapın diye. Dinlemedi bizi. Bu defa başka ülkelere konuyu anlattık. Türkiye her toplantıda neredeyse feryat etti.

"AMERİKA'NIN IRAK'A BIRAKTIĞI SİLAHLAR IŞİD'İN ELİNE GEÇTİ"

Kendilerinin dışlandığını hissedenler radikalleşmeye yönelir. Suriye'de yüzde 12'lik sınırlı bir azınlık geri kalanına hükmetmeye çalışınca bir mezhep çatışmasına dönüştü. Amerika'nın Irak'a bıraktığı silahlar, külliyen, topluca, en sofistike silahlar IŞİD'in eline geçti. Radikalleşme büyük tehdit. Biz sınırımızda herhangi bir terör yapılanması, radikalleşme istemeyiz. Sünni, Şii olması önemli değil. Şiiler yalnızlaşmış olsa onları da savunmak gerekirdi. Yapılması gereken derhal bu tür tehditlere karşı ortak bir tutum sergilemek. Ortak tutumun bir taraf adına dönüşmemesine özen göstermek.

"ESAD İŞ BİRLİĞİ TEHLİKE DOĞURABİLİR"

Irak ve Suriye'deki otoriter yapılar kitlesel patlamalar meydana getirdi. Sünniler kendilerini yalnız hissetti. Irak ve Suriye'deki otoriter yapılar kitlesel patlamalar meydana getirdi. Suriye gözardı edilirse sorun çözülemez. Radikalleşmeyi önlemenin yolu içselleştirici siyaseti egemen kılmak. Esad ile işbirliği yapmak NATO toplantısında dillendirildi, bu muhalefeti IŞİD'e yönlendirebilir.

"ABD'NİN STRATEJİSİ GEREKLİ AMA YETERLİ DEĞİL"

ABD'nin stratejisi gerekli, ama düzen kurmak, siyasal istikrarı tesis etmek için yeterli değil. Türkiye'nin uyguladığı politikalarda hiçbir yanlış görmüyorum, analiz değil uluslararası güven hatası oldu.

"3 AYDIR BİZİ AÇIKLAMA YAPMAYA ZORLUYORLAR"

ABD'nin ne istediği o kadar belliyse bizim de IŞİD bildirisine neden imza atmadığımız o kadar bellidir. Gerçekten tahmin etmekte zorlandığım ve derin hayal kırklığı yaşadığım bir konu. ABD'li rehinelerin ardakaşları ve ABD kamuoyu bunu gündeme dahi getirmedi. Hükümeti bu konuda açıklama yapmak zorunda bırakılmadı. Bunu kendilerine de söyledim basın özgürlüğü veya eleştiri haktır ama bunun da özel hususları vardır. Amerikalı rehineler neredeyse 2 yıldır oradalar. Onlar gazeteci. Onların gazeteci arkadaşları onların orada olduğunu yazmadı. Bunu gündeme getirmediler. Bunun için sert tartışmalar yaşanmadı. Yönetimi açıklama yapmaya zorlamadılar. 2 vefata rağmen zorlamıyorlar. Herkesin konuşması gereken zamanlar vardır. Herkesin bir insan canı için susması gereken zamanlar vardır. 3 aydır bizi her gün açıklama yapmaya zorluyorlar. Hala eski bir diplomat sorunsuzca bunu dile getiriyor. Ve istiyor ki bunun karşılığında bizim rehinelerimiz zarar görsün. Bizim birinci önceliğimiz şu anda o canlarımızın ailelerine en kısa zamanda kavuşmasıdır. Bekelediğimiz tek şey şu sorumluluk içerisinde davranılması. Bunun için insan olmak ve empati yapmak bunun için yeterli. Şimdi de sabırla beklememiz lazım. Bu zor durum başka ülkelerin başına da geldi.

"BAĞDAT'TA EN BÜYÜK BAŞARI TÜRKİYE'YE AİTTİR"

Obama'nın planı stratejinin ne kadar kuşatıcı ve siyasal parametrelerin desteklenip desteklenemeyeceğine bağlı. Bu boyutu taşırsa başarılı olur. Türkiye'nin katkısı her aşamada istendi. Bağdat'ta en büyük başarı Türkiye'ye aittir.

Mısır'da olduğu gibi Suriye'de de otoriter bir rejim gelsin derler ise yine yol ayrımı olur."


Davutoğlu: ABD'nin Gelişmiş Silahları IŞİD'in Eline Geçti
Haber Yayın Tarihi: 12.09.2014 10:32 Süreli sözleşmeyle çalışan personelin tam zamanlı çalışması sağlanacak
Adana'da süt sağma makinesiyle sahte rakı üretimi: 2 kişi gözaltına alındı Kulisleri sallayan iddia: Erdoğan AK Parti Genel Başkanlığı'nı güvendiği isme bırakabilir