Son Dakika Haberleri: Demirtaş: Ayakkabılarıyla mı Girdiler Tünele

Demirtaş: Ayakkabılarıyla mı Girdiler Tünele

5 yıl önce

BDP'li Demirtaş, Bingöl'de cezaevinden firar eden PKK'lılarla ilgili olarak, "Acaba ayakkabılarıyla mı girdiler tünele?" şeklinde bir mesaj paylaştı.

Demirtaş: Ayakkabılarıyla mı Girdiler Tünele, System.String[]
Bingöl M Tipi Cezaevi'nde bu sabah yapılan sayımda 18 PKK'lı hükümlünün firar ettiği ortaya çıktı. Bunun üzerine geniş çaplı araştırma yapıldı. Yapılan araştırmada, firar eden hükümlülerin tünel kazarak cezaevinden kaçtıkları belirlendi. Firar eden 18 PKK'lı hükümlünün yakalanabilmesi için operasyonlar başlatılırken, çevre il ve ilçelerdeki güvenlik birimlerine de bilgi verildi.

VALİ FİRAR OLAYINI DOĞRULADI

Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, 18 tutuklu ve hükümlünün firar ettiğini doğruladı. Taşyapan, firar edenlerin yakalanması için güvenlik güçlerince arama faaliyetlerinin başlatıldığını kaydetti. Çevre il ve ilçelerdeki güvenlik birimlerine bilgi verildiğini de söyledi.

İL MERKEZİNE 12 KİLOMETRE UZAKLIKTA

18 PKK'lı hükümlünün tünel kaçarak firar ettiği M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, il merkezindeki Kaleönü Mahallesi Muş karayolu üzeri 10'uncu kilometrede il merkezine 12 kilometre uzakta bulunuyor. Bölgedeki bütün güvenlik birimlerini alarma geçiren firar olayının görüldüğü Bingöl M Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun inşası 1990 yılında tamamlandı, aynı yıl mahkum kabulüne başlandı. Toplam 30 bin 250 metrekare alan üzerinde kurulan cezaevinde Ceza İnfaz Kurumu Ana Binası, Ana hizmet binasının bitişiğinde Jandarma Bölük Komutanlığı, Ziyaretçi Kayıt Kabul Binası bulunuyor. Firar olayının görüldüğü Ceza İnfaz Kurumu Ana Binası A ve B Blok'tan meydana geliyor. Cezaevindeki her blokta 3 koridor ve toplam 45 oda bulunuyor. Ayrıca birer konferans salonu, revir, derslik, bilgisayar sınıfı, kütüphane, terzihane ve kuaför salonu bulunuyor.

KAPASİTESİ 325

Bingöl M Tipi Kapalı Ceza infaz Kurumu, 260 mahkum kapasiteli yaptırılırken Adalet Bakanlığı'nın kararı ile bu rakam 325'e çıkarıldı. Cezaevinin bir bölümü, 'Yüksek Güvenlikli Ceza infaz Kurumu' statüsüne aldı. Cezaevinde 1 müdür, 3 2'nci müdür, 12 İnfaz ve koruma başmemuru, 91 infaz ve koruma memuru kadrosu bulunuyor.

ADALET BAKANLIĞI İNCELEME YAPIYOR

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bingöl'de M Tipi Cezaevi'ndeki firar olayı ile açıklamalarda bulundu. Bakan Ergin, "Sabah sayımında ortaya çıkan bir tablodur. 14'ü tutuklu, 4'ü hükümlü toplam 18 kişinin firar ettiğine dair bilgi aldık. Konu ile ilgili incelemeler devam etmektedir. 18 kişinin tünel kazarak firar ettiği anlaşılıyor. Adalet Bakanlığı'ndan bir heyet Bingöl'e hareket etti" diye konuştu.

DEMİRTAŞ: "AYAKKABIYLA MI GİRMİŞLER?"

Bu arada BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş twitter hesabında yazdığı mesajda firar olayına ilginç bir yorum yaptı. Demirtaş mesajında, "Acaba ayakkabılarıyla mı girdiler tünele?" ifadesine yer verdi.Muharrem İnce'nin Yayını Aniden Kesilince Başak Şengül Fena Yakalandı Eteğine Basılan Rus Manken Kırmızı Halıda İç Çamaşırı ile Kaldı

Altının Gramı 193 Lirayı Aşarak Rekor Tazeledi