Son Dakika Haberleri: Kilosu 100 TL'ye Satılan Kuzugöbeği Mantarını Bulmak İçin Dağ, Tepe Demeden Arıyorlar

Kilosu 100 TL'ye Satılan Kuzugöbeği Mantarını Bulmak İçin Dağ, Tepe Demeden Arıyorlar

8 ay önce

Denizli'nin Kale ilçesinde kuzugöbeği olarak bilinen mantarın kendisini göstermesiyle vatandaşlar dağ, bayır demeden bu mantarı aramaya başladı. Kilosu 100 TL'ye satılan mantarı toplamak için ilçeye şehir dışından gelen bile var.

Kilosu 100 TL'ye Satılan Kuzugöbeği Mantarını Bulmak İçin Dağ, Tepe Demeden Arıyorlar, System.String[]

Denizli'nin Kale ilçesinde damaklarda bıraktığı eşsiz tadı ile bilinen ve kuzugöbeği diye adlandırılan mantar toplama sezonunun açılması ile vatandaşlar dağ, tepe demeden yolları aşındırmaya başladı.

Kale ilçesinde kuzugöbeği döneminin başlamasıyla vatandaşlar mantarın yoğun olarak bulunduğu yerlere akın etmeye başladı. Kale ilçesi Esenkaya mahalle sakinleri de aile üyeleri ile birlikte dağ, bayır demeden her yerde kuzugöbeği toplamaya çıktı. Nadir rastlanan bir mantar türü olduğu için kilogram (kg) fiyatı yaklaşık 100 TL'den alıcı bulan mantarı toplayan vatandaşlar kuzu göbeğini çoğunlukla kendi tüketimleri için kullanırken, arta kalanı ise özel olarak talepte bulunan vatandaşlara satıyorlar.

TOPLAMAK İÇİN ŞEHİR DIŞINDAN BİLE GELEN VAR

Çevre halkı ile birlikte şehir içi ve şehir dışından gelen vatandaşlarında son günlerde uğrak mekanı haline gelen Esenkaya mahallesinde mantarın en çok ise Deli Ahmet diye adlandırılan dere yatağı çevresinde bulunduğu öğrenildi. Lezzeti ve faydası öğrenildikten sonra artan rağbet üzerine kuzu göbeği için daha fazla vatandaş geldiğini ifade eden bölge halkı merkezden ve şehir dışından gelenler ile birlikte kuzugöbeği toplandığını söylediler.

Kuzugöbeği mantarından görüntüler;

Kilosu 100 TL'ye Satılan Kuzugöbeği Mantarını Bulmak İçin Dağ, Tepe Demeden Arıyorlar
Haber Yayın Tarihi: 15.04.2019 01:12 Kaynak: İHALise öğrencisi iPhone'un açığını buldu! Apple 100 TL ödül verdi
Yolcu otobüsünde iğrenç olay! Muavin, arka koltuğa geçirdiği kadını taciz etti Erdoğan'ın yeni danışmanı Şeyda Nur Karaoğlu kimdir?