Denizli Emanet Sancağı 106 Yıldır Koruyorlar - Son Dakika

Denizli Emanet Sancağı 106 Yıldır Koruyorlar

5 yıl önce

Emanet sancağı 106 yıldır koruyorlar KURTULUŞ Savaşı'nda Yunan Ordusu'nun İzmir'i işgal edip, Denizli'nin Çal İlçesi sınırlarına yaklaşması üzerine, bölgede bulunan Savaş Sancağı, o dönemde Çal'a bağlı olan günümüzde Bekilli İlçesi'nin mahallesi olan Poyrazlı'ya götürülüp, emanet edildi.

Denizli Emanet Sancağı 106 Yıldır Koruyorlar, System.String[]

Emanet sancağı 106 yıldır koruyorlar


KURTULUŞ Savaşı'nda Yunan Ordusu'nun İzmir'i işgal edip, Denizli'nin Çal İlçesi sınırlarına yaklaşması üzerine, bölgede bulunan Savaş Sancağı, o dönemde Çal'a bağlı olan günümüzde Bekilli İlçesi'nin mahallesi olan Poyrazlı'ya götürülüp, emanet edildi. 240 yaşındaki sancağı 106 yıldır koruyan mahalle halkı, "Sancak bize emanet edilmiş. O bizim namusumuz korumaya devam ediyoruz" dedi.


Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde öğretim üyeliği yapan Türkolog Doç. Dr. Turgut Tok, Kurtuluş Savaşı'nda Yunan ordusunun Çal'a yaklaştığında o dönemde sancağın bir görevli tarafından Poyrazlı Köyü'ne teslim edildiğini hatırlatarak, Bekilli İlçesi'nin mahallesi olan Poyrazlı'nın hala emanet sancağa sahip çıkıyor olmasının büyük önem taşıdığını vurguladı. Kurtuluş Savaşı sırasında yeri değiştirilen sancağı Poyrazlı Mahallesi'nin camisinde gördüğünü söyleyen Tok, bir bölümünü güve yemiş olan, saçakları dökülmüş üzerinde, Allah'ın Peygamberin, 4 Halifenin adı ile Fetih Suresi yazılı olan sancakta ay ve 8 köşeli yıldızlı Osmanlı bayrağının amblemi bulunduğunu anlattı. Doç. Dr. Tok, "Sancağın üzerinde Osmanlıca 1770 yılı yazıyor. Sancağın kumaşı, işleme tekniğinden ve üzerindeki yazılardan savaş sancağı olduğunu anlıyoruz. Özellikle milli birlik ve beraberliğe çok ihtiyacımız olan bu günlerde, sancak ve bayrağa bölge halkının gösterdiği saygı taktire şayandır. Emanet sancağı iki yıl önce tespit ettik. Emekli öğretmen Nazmi Ören, sancağı cam içine aldırttı. Yıllarca Poyrazlı'nın camisinin tavan arasında duran sancak tahribata uğramış, ancak böylesine orijinal bir sancağın hala var olmasını bilmek tarihi ve kültürel anlamda çok önemli" dedi.


"BUGÜN BİZLER YARIN TORUNLARIMIZ KORUYACAK"


Mahallenin ileri gelenlerinin, 1950'li yıllarda sancağın altında Cuma Namazı kıldığını belirten 65 yaşındaki Osman Akan, "Çocukluğumda bu sancakla yağmur duasına çıkardık. Sancak bize emanet edilmiş. Atalarımız korumuş biz de korumaya devam ediyoruz" dedi. Halil Karar ise, "Savaş esnasında sancağı buraya kimin getirdiğini tam olarak bilmiyoruz. Sancak, uzun süre saklandıktan sonra caminin tavan arasına gizlenmiş. 1950'li yıllarda tavan arasından çıkarılmış. Poyrazlı, sancağı namusu gibi görüyor. Çünkü, bu sancak bize emanet bırakılmış. Bize kimin emanet ettiğini bilmiyoruz ama büyük ihtimalle sancağı düşmandan korumak için atalarımıza vermişler. Şimdi de sancağı bizler, yarınlar da da torunlarımız koruyacak" diye konuştu.


Poyrazlı Mahallesi'ndeki sancak, camide yaptırılan özel bir bölümde korunuyor.

Haber Yayın Tarihi: 29.08.2015 12:03 Kaynak: DHASon Dakika

Aç kurtların çoban bekçi köpeğini parçaladığı anlar kamerada
Cübbeli Ahmet Hoca 10 yıl sonra ilk defa bir kadın sunucunun programına katıldı Reçete ile eczaneye ilaç almaya giden baba, oğlunun 7 aydır hastanede yatıyor göründüğünü öğrenince şoke oldu

Son Dakika Haberleri