Son Dakika Haberleri: DHA YURT BÜLTENİ - 18

DHA YURT BÜLTENİ - 18

2 ay önce

Fethiye'de ormanlık alanda yangın çıktı (2)KONTROL ALTINA ALINIP SÖNDÜRÜLDÜMuğla'nın Fethiye ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangın, kontrol altına alınıp söndürüldü.

DHA YURT BÜLTENİ - 18, System.String[]

Fethiye'de ormanlık alanda yangın çıktı (2)
KONTROL ALTINA ALINIP SÖNDÜRÜLDÜ

Muğla'nın Fethiye ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangın, kontrol altına alınıp söndürüldü. Soğutma çalışmaları süren yangında yaklaşık 5 hektarlık orman alanı zarar gördü. Söndürme çalışmalarına 3 helikopterle havadan, 20 arazöz ve çok sayıda orman işçisiyle karadan müdahale edildi. Yangını söndürmek için itfaiye ekipleri de destek verdi. Yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için araştırma başlatıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
Helikopterlerin çalışması
Yanan alandan görüntü

Haber- Kamera: Sedat ÜNAL/ FETHİYE (Muğla),

=================

Burdur Valisi: Salda Gölü'nü etkileyecek her türlü süreç durdurulmaya mahkumdur

Burdur Valisi Hasan Şıldak, Salda Gölü'nü besleyen su kaynakları üzerine yapılan Kayadibi Göleti'nin su tutmadığını, dolayısıyla gölü etkileyecek bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, "Salda Gölü'nü menfi yönde etkileyecek her türlü süreç zaten durdurulmaya mahkum olur. Kamuoyunun bu konuda herhangi bir endişeye kapılmasına gerek yok" dedi.
Yeşilova ilçesindeki turkuaz suyu ve bembeyaz kumsalları ile 'Türkiye'nin Maldivleri', 'Saldivler' gibi isimlerle anılan, son yılların önemli turizm merkezi Salda Gölü'nde, DSİ'nin Kayadibi Göleti ve Sulamasına Ait Malzeme Ocakları Projesi'ne ilişkin 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir' kararının iptali için 2017 yılında dava açıldı. Yeşilovalı 3 kişi adına 2 yıl önce avukat Tuncay Koç tarafından açılan davada, Isparta İdare Mahkemesi'nce 'ret' kararı verildi. Mahkemenin kararı, Danıştay'a temyiz edildi. Danıştay 14'üncü Dairesi yerel mahkemenin kararını bozdu.
Danıştay'ın bozma kararının ardından yeniden görülen davada, bölgede keşif yapan bilirkişi heyeti rapor hazırladı. Raporda, birinci derece doğal sit alanı içinde kalmasına rağmen gölet yapımı için Salda Gölü çevresinden kum alındığı kaydedildi. Göletin Salda Gölü'nün beslenme havzasında olduğuna da dikkat çekilen raporda, "Salda Gölü'nü besleyen sınırlı sayıdaki su kaynakları göz önünde bulundurulduğunda, Kayadibi Göleti'nin Salda Gölü'ndeki su seviyesinin azalmasına neden olacağı öngörülmektedir" denildi.
'ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR' RAPORU İPTAL EDİLDİ
Bilirkişi heyetinin raporu sonrasında Isparta İdare Mahkemesi, Kayadibi Göleti'nin Salda Gölü'nde su seviyesinin azalmasına neden olacağı, bölgenin uluslararası önemde 'Önemli Kuş Alanı' sınırlarında, göçmen kuşlar için önemli bir barınma ve dinlenme yeri olduğu, bu alanların yaban hayvanları için de doğal yaşama bölgesi olduğu hususları dikkate alındığında 'ÇED gerekli değildir' kararında hukuka uygunluk görülemediğine hükmederek 'ÇED gerekli değildir' raporunu iptal etti.
'SALDA GÖLÜ'NÜ ETKİLEYECEK HER TÜRLÜ SÜREÇ DURDURULMAYA MAHKUM'
Burdur Valisi Hasan Şıldak, İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda Kayadibi Göleti'ne ilişkin kararı değerlendirdi. Göletin inşasına 2016 yılında başlandığını, geçici kabulünün de 2019 yılında yapıldığını kaydeden Vali Şıldak, "Salda Gölü çevresi Çevre Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmalar neticesinde Cumhurbaşkanlığının kararıyla Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Gölet alanı, Özel Çevre Koruma Bölgesinde kalmaktadır. Şimdi Bakanlıklar düzeyinde, Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konuyu inceliyor. Salda Gölü'nü menfi yönde etkileyecek her türlü süreç zaten durdurulmaya mahkum olur. Kamuoyunun bu konuda herhangi bir endişeye kapılmasına gerek yok" dedi.
Yargı kararının göletin yapımına ilişkin olmadığını, ÇED süreci ve malzeme ocaklarıyla alakalı bir iddiayı içerdiğini de vurgulayan Vali Şıldak, "Henüz sonuçlanmış bir şey yok. Danıştay'da dosya derdest haldedir. Konuyu iki bakanlığımız incelemektedir" dedi.
Devlet Su İşleri Isparta 18'inci Bölge Müdürü Mahmut Berber de inşaat sürecinde kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmadığı için inşaatı durdurmadıklarını söyledi. İnşaat bittikten sonra yürütmeyi durdurma kararı çıktığına değinen Berber, "Şu anda bu konu Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmektedir. Başlangıçta iş planlaması yapılırken ÇED kararı gerekli değildir kararı verilmişti. Buna itirazlar vardı. Bu süreç devam etti" diye konuştu.
'GÖLETTE SU YOK'
Yapılan göletin çevreye zarar verecek, görüntü kirliliği yaratacak yapıda olmadığını, çevreye zarar verecek malzeme de içermediğine değinen Mahmut Berber, "Müteahhit firmamız göleti yapıp, çevre düzenlemesini yaparak sahayı terk etmiştir ve geçici kabulü yapılmıştır. Şu anda kapakları kapatıldı ve su tutulması beklenmektedir. Şu anda, 'Gölet yapıldıktan sonra Salda Gölü'nün su seviyesi düştü, Salda Gölü kurumaya başladı, yeterli beslenmiyor' diye bir iddia var. Kayadibi Göleti'nde şu anda su yok. Su olmadığı için de Salda Gölü'nün su seviyesinde göletten dolayı bir düşme söz konusu değil" diye konuştu.
VATANDAŞLARIN TALEBİYLE YAPILDI
Kayadibi Göleti'ni besleyecek kaynağındaki su miktarı, Salda Gölü'ndeki su miktarıyla oranlandığında göldeki su miktarının onbinde 3'ü kadar olduğunu vurgulayan Mahmut Berber, "Bu kaynaktaki su miktarı büyük bir rakamı teşkil etmiyor. Sonuçta Kayadibi Göleti oradaki vatandaşların talebi üzerine yapıldı. DSİ'nin kendi başına aldığı bir kararla yapılmış bir gölet değildir. Gerekli izinleri ilgili kuruluşlardan alınmış, halkın hizmetine sunmak üzere planlanmış, yapılmış, bitirilmiş bir gölettir. Süreç devam ediyor" dedi.

Görüntü Dökümü
------------
Salda Gölü'nden ARŞİV görüntüler
Salda Gölü ve  Kayadibi Göleti'nden AKTÜEL drone görüntüleri

Haber-Kamera: Mesut MADAN/BURDUR, -

=================

Kuryenin çantasından sipariş yemekleri çaldı

ADANA'da bir hamburger zincirinin kuryesinin motosikletindeki kutusundan yemek çalan hırsız, güvenlik kamerası tarafından görüntülendi.

Merkez Seyhan ilçesi Yenibaraj Mahallesi Bülent Angın Caddesi üzerinde bir hamburger zincirinin kuryesi, sipariş teslim etmek için motosikletini park etti. Kuryenin motosikleti bırakıp gitmesini bekleyen hafif ticari araçtaki bir kişi, soğukkanlı hareketlerle araçtan inip kutudaki sipariş yemekleri sepetten çaldı. Hırsız, tekrar araca bindikten sonra sürücünün ilerlemesiyle uzaklaştı.

TEPKİ ÇEKTİ

Geri döndüğünde siparişlerin kutuda olmadığını gören kurye büyük şaşkınlık yaşadı. Bu anlar ise güvenlik kamerası tarafından görüntülendi. Sosyal medyada paylaşılan güvenlik kemarası görüntüsündeki hırsız, kullanıcılar tarafından tepki çekti.

Görüntü Dökümü
-------------------------
Kuryenin motoru ile yol kenarında durması
Kuryenin yemek paketi ile yolun karşısına geçmesi
Bir aracın durması
Araçtan inen şahsın yemek paketini alması
Aracın gidişi

SÜRE: 01'53" BOYUT: 209 MB

Haber: Akif ÖZDEMİR-Kamera: ADANA,

=======================

Hatay'da 'Türkiye sizi unutmayacak' konseri

HATAY Mustafa Kemal Üniversitesi'nde (MKÜ) 15 Temmuz Milli Birlik ve Beraberlik Günü etkinlikleri kapsamında 'Türkiye sizi unutmayacak' konseri düzenlendi. Hatay MKÜ Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen konsere Rektör Hasan Kaya, Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran ve çok sayıda davetli katıldı.

MKÜ Antakya Devlet Konservatuarı öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan konserde konservatuar müdürü Erhan Tekin şefliğinde plevne marşı, Çanakkale Türküsü, Sivastopol Marşı ve Yemen Türküsü gibi Türk tarihindeki kahramanlık hikayelerinden esinlenerek yazılan bir çok eser seslendirildi. 15 Temmuz Milli Birlik ve Beraberlik Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen konser, dinleyenler tarafından büyük beğeni topladı.

Görüntü Dökümü
------------------------
-Konsere katılan protokolden genel görüntüler
-Konserden detay görüntüler
-Sahne alan enstürmanist ve solistlerden detay görüntüler

Süre: 01'33" Boyut: 176 MB

Haber-Kamera: Halil İbrahim KARAÇAY/ HATAY,

====================

Ceyhan'da caddeler ve kaldırımlar temizleniyor

ADANA'nın Ceyhan ilçesinde belediye, tüm cadde ve sokaklarda yaz temizliği başlattı. İlaçlı su ile kaldırımlar ve çöp konteynerleri yıkanıyor, temizlenerek dezenfekte ediliyor.

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar'ın talimatıyla Adana Büyükşehir Belediyesi ekipleri koordinesinde Küçükkırım, Şahin Özbilen, Cumhuriyet Mahallesi başta olmak üzere çarşı merkezinde ana ve ara sokaklar üzerinde temizlik çalışmaları başlatıldı. Çarşı merkezinde kaldırımlar, yollar ilaçlı ve tazyikli suyla yıkanırken, yol çalışmalarından kalan atıklar ise ekipler tarafından toplanıyor. Temizlik çalışması, araç trafiği ve yaya yoğunluğunun az olduğu gece saatlerinde yapılıyor.

TEMİZ ÇEVRE ÖNEMLİ

Tüm mahallelere eşit hizmet götürdüklerini belirten Başkan Kadir Aydar, "Çalışmalara Küçükkırım, Şahin Özbilen mahallelerinden başladık. Tüm mahallelerimize eşit hizmet götürüyoruz. Havaların ısınması ile birlikte vatandaşlarımızın kent genelinde bulvar, cadde, sokak ve kaldırımlarda oluşan tozdan arındırılmış temiz, daha rahat bir şekilde kullanılması için çalışıyoruz. Temiz bir çevre bizim için her şeyden önemlidir. Temizlik işleri ekiplerimiz çöp konteynerlerine ilaçlı su ile yıkayarak, dezenfekte ediyor. Temiz şehir, temiz çevre bilinci ile aralıksız çalışmalarımız devam edecek, Ceyhan daha temiz olacak" dedi.

Görüntü Dökümü
------------------------
Cadde ve sokakların ilaçlanması, yıkanması
Başkan Kadir Aydar'ın vatandaşlarla selamlaşması

SÜRE: 01'10" BOYUT: 122 mb

Haber: Ceyhun ÖZER-Kamera: CEYHAN,(Adana),

===========================


Haber Yayın Tarihi: 11.07.2019 05:40 Kaynak: DHAVehbi Koç'un makam aracı müşteri bekliyor
Yeni partinin adı ve logosu ortaya çıktı: YAP 6 yılda 12 kilo veren oyuncu Büşra Pekin, iğne ipliğe döndü