Son Dakika Haberleri: Emekli astsubaylar ölüm orucu başlattı -

Emekli astsubaylar ölüm orucu başlattı -

5 yıl önce

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) üyeleri, özlük haklarının iyileştirilmesi talebiyle ölüm orucu başlattı.

Emekli astsubaylar ölüm orucu başlattı -, System.String[]
Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) üyeleri, özlük haklarının iyileştirilmesi talebiyle ölüm orucu başlattı.

Ellerinde Türk bayraklarıyla Kızılay'daki Sakarya Meydanı'nda toplanan emekli astsubaylar, "ordunun kahramanları sokağa terk ediliyor" ve "Savaşta değil sokakta ölüyoruz" yazılı pankartlar açtı.

"İmtiyaz değil adalet istiyoruz", "İntiharlar şehit sayısını geçti", "Ekonomik ayrımcılığa son" ve "Maaş adaletsizliğine son" dövizleri taşıyan eylemciler, meydana Türk bayrağı sarılı temsili bir tabut getirdi.

"Savaşta değil sokakta ölüyoruz" yazılı beyaz yelek giyip ağızlarına üzerinde çarpı işareti bulunan maske takan eylemcilere, MHP İsparta Milletvekili Süleyman Nevzat Korkmaz da destek verdi.

TEMAD Genel Başkanı Ahmet Keser, 98 bin çalışanı, 120 bin emeklisi ve aileleriyle beraber 1 milyon kişilik büyük bir aile olan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği yönetiminin, kendilerine uygulanan adaletsizliğe ve ayrımcılığa karşı, tüm meslektaşları adına oy birliğiyle ölüm orucu kararı aldığını söyledi.

Yıllarca taleplerini ilgili kurumlarla paylaştıklarını ancak seslerini duyuramadıklarını ifade eden Keser, şöyle dedi:

"Yetkililerin bizi öteleme ve ayrıştırmaya yönelik tavırları nedeniyle, sesimizi duyurmak için radikal bir karar aldık. Dünyanın en eski ve köklü ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri ve personelini bu duruma düşüren basiretsiz yönetimler, tarihe, gelecek nesillere ve kamu vicdanına bunun hesabını veremeyecekler.

Kendi ordusunun mensuplarını savaş meydanlarında değil sokakta ölüme terk edenler bu vebalin sorumlusu olacaklar. Türk milletinin namus, şeref, haysiyet ve özgürlüğüne gelecek her türlü halele karşı kendini kurşunlara siper etmiş astsubaylar, bu gün de haksızlık ve adaletsizliklere karşı 'Haksızlıklarla yaşamaktansa onurumuzla ölürüz' diyerek asaletli bir duruş sergilemiştir."

Susan, kendi hak ve hukukunu efendilikle kurumlara ileten astsubayların artık cinnet getirme noktasına geldiğini aktaran Ahmet Keser, İstanbul'da bir emekli astsubayın daha intihar ederek hayatına son verdiğini, 15 Kasım- 3 Aralık tarihlerinde, 3 haftada 7 astsubayın intihar ettiğini söyledi.

Eylemciler, açıklamanın ardında yanlarında getirdikleri ölüm orucunu temsil eden kaşıkları kırdılar.

Daha sonra, temsili tabutla sloganlar eşliğinde Abdi İpekçi Parkına yürüyen emekli astsubaylar, burada ölüm orucu başlattı. Ahmet Keser, burada yaptığı açıklamada, haklarını alana kadar parktan ayrılmayacaklarını belirterek, "Ölümüne bu meydandayız. İnşallah burası cenaze yeri değil, düğün yeri olur" dedi.
Aylık 50 Bin Dolar Maaş Alıyordu, Şimdi Otogarda Yatıyor ABD'li Kadın Eve Çağırdığı Tamirciye Tecavüz Etti

Bingöl'de Jandarma Karakoluna Roketli Saldırı! Çatışma Çıktı