Son Dakika Haberleri: Erdoğan'ın 400 Milletvekili Çıkışına Arınç'tan İlginç Yorum

Erdoğan'ın 400 Milletvekili Çıkışına Arınç'tan İlginç Yorum

5 yıl önce

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, konuk olduğu programda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "400 milletvekili lazım" sözleri için "Eleştiriye müsait" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın 400 Milletvekili Çıkışına Arınç'tan İlginç Yorum, System.String[]

CNN Türk'te canlı yayına katılan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tarafsızlığı ve başkanlık sistemi için 400 milletvekilinin gerektiğini söylemesine "eleştiriye müsait" yorumunda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan Akif Beki ile Baştan Sona programına konuk oldu. Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tarafsızlığını yitirip yitirmediği konusunda sorulan soruya ilginç bir yanıt verdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın sözleri şöyle:

"Ben konuşma süresince karşısındaydım, birbirimize çok yakındık ve çok büyük bir dikkatle takip ettim. Yani hangi partiye 400 milletvekili verilmesi gerektiğini söylemedi inanın. Parti ismi de telaffuz etmedi. Yani gönüllerden geçen faraza Ak Parti ise Ak bile demedi.

"NE ANLATMAK İSTEDİĞİMİ ÇOK İYİ BİLİYORSUNUZ"

Yani sizde herhalde Anadolu Ajansı'nın haberlerine girdiğiniz zaman herhangi bir partiyi ima yoluyla bile kastetmediğini anlayacaksınız. Yani böylesine ince bir konuşmanın bir parti tarafını tuttuğuna dair herhangi bir beyanda bulunan varsa onu ayrıca değerlendirmek lazım. Bu zarif ifadelerimle ne anlatmak istedğimi hepiniz çok iyi biliyorsunuz.

"GEREKLİ OLAN NİTELİKLİ SAYIYI SÖYLEDİ"

Yani hiçbir partinin isminden bahsetmedi ama bir anayasanın yapılabilmesi için gerekli olan nitelikli sayıyı söyledi. Bu bildiğiniz gibi en az 330'dur Meclis'ten çıkanı referanduma götürmek için, en fazlası 367'dir doğrudan Meclis'te kabul edilebilmesi için. Ama hedef biraz daha büyük konuyor ki çok daha rahat bir yeni anayasa yapılabilsin diye.

Biraz yoruma müsait, yani bunu bir cumhurbaşkanının anayasanın 101, 102, 104. maddelerinde, özellikle Meclis'te yaptığı and içmeye aykırı bulanlar olabilir ama bunlar baştan da zaten söylüyorlardı.

"ELEŞTİRİYE MÜSAİT BİR CÜMLE"

Şimdiki bu ifadelerinin de yani belli bir hedefi gösteriyor, yeni anayasa ve bu anayasa içerisinde başkanlık veya yarı başkanlık sisteminin gerçekleşmesi için 400 milletvekilinin gücü elinde bulunduran bir iktidarda mevcut olması lazım diyor. Ben böyle anlıyorum. Eleştiriye de müsait bir cümle. Bırakalım herkes ne söyleyecekse söylesin."

Erdoğan'ın 400 Milletvekili Çıkışına Arınç'tan İlginç Yorum
Haber Yayın Tarihi: 07.02.2015 08:16 Meteoroloji'den beklenen haber geldi! Yeni haftada kar var
8 çift pantolonu üst üste giyen kadın, görevlilere yakalandı TEM otoyolunda otomobil bariyerlere çarpıp parçalandı: 1 ölü, 2 yaralı