Son Dakika Haberleri: Fethullah Gülen'in Telefon Görüşmeleri İnternette

Fethullah Gülen'in Telefon Görüşmeleri İnternette

Gülen'e ait olduğu söylenen telefon görüşmelerinin kaydı internete düştü.

3 yıl önce
Fethullah Gülen'in Telefon Görüşmeleri İnternette, System.String[]

Fethullah Gülen'e ait olduğu öne sürülen dört adet telefonla görüşme kaydı internete düştü. Gülen'in muhataplarıyla yaptığı konuşmalarda adı geçen isimlerden bir tanesi Mustafa Koç. Bu görüşmede  Fethullah Gülen, Koç'a yapılan vergi denetimleri ile ilgili "Bir şey yapamazlar" diyor. Kayıtların internete düşmesinin ardından Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile  Fethullah Gülen avukatı Nurullah Albayrak'tan peş peşe açıklamalar geldi.

İşte Gülen'e ait olduğu söylenen o görüşmelerin ayrıntıları;

TURGAY CİNER VE ALİ SABANCI'YA TALİMAT

Fettullah Gülen'in Mustafa Koç,  Ali Sabancı ve  Turgay Ciner'le ilgili konuşmaları;

Görüşme Tarihi: 1 Kasım 2013

- Alo
- Aloo
- Tamam bir görüşeyim dedi ama uzun olmasın tamam mı
- Tamam

- Fettullah Gülen: Efendim.

- Hürmet ederim efendim inşallah daha iyi afiyettesinizdir

- Fettullah Gülen: İnşallah

- Bu Aziz Bey vardı efendim. O gelecek olan beyefendi. Pasaportunu elden almak için rica etti. Pazartesi günü verecekler

- Fettullah Gülen: Kimin dediniz?

- O  Bursa'dan gelecek olan Aziz Bey. Osman Hoca söylemişti Hocam.

-Fettullah Gülen: Ha Tamam evet hatırladım evet tamam peki

-  Ali Sabancı'yla beraberdim dün Hocam. Çok Selamları var. Sağlığınızı sıhhatinizi sordu. En çok da o arayıp sordu bu süreçte. Ceyda Hanım bir mektup verdi. O da o şekilde telefonla olmayabilir dedi.Turgay Ciner Bey'e uğradık bugün. Hasan beyle Bir koşe yazarının menfi yazı yazma durumu vardı. Onu öğrenmiştik. Kendisini aradık. Bizzat devreye girdi. Bu gazetede aleyhinize hiçbirşey çıkamaz dedi. Hepsi bunların 'Hizmet Müessesesi' dedi. Büyüğümüzün (Fettullah Gülen) aleyhine de ben burda bir şey çıkartmam dedi. Öyle güzel bir görüşme geçti efendim kendisiyle.

- Fettullah Gülen: Çok iyi. Allah Razı olsun

- Bu dostlarımıza Uganda'dan ananas falan gelmiş. İşte efendim onlara göndermiştim. Bugün teşekkür mektubu yazmış o Koç. Adamı da aradım. Yardımcısıyla görüştük. Bu iftar meselesini de orada tekrar görüşürken Mustafa (Koç) Bey'in Adnan BeyPolat'ın aramasından rahatsızlık duyduğunu ifade etti efendim. Ben Süleyman abiyle de paylaştım bunu, söyledim kendisine. herhangi bir şey olursa ben görüştüreyim, Federasyon Başkanı'nı da tanıştırdık zaten dedim. Siz arada kalacak olursanız bizim üstümüze atın en azından. Siz kötü olmayın Adnan Bey'le dedim. Böyle bir şey çıktı ortaya hocam.

"RAFİNERİYİ KOÇ'A BİLDİRELİM Mİ?"

- Fettullah Gülen: Meseleyi çözün bence. Yumuşakça inşallah.

- Bir de efendim rafineri meselesini ben şeye götürmedim. Koç'a. Fatih Baltacı Bey o ortağı olan iki ayrı ülkedekilerle görüştü. İlgilenmiyorlar.  Akın İpek Bey'e söyledim. O da ilgilenmiyor. Bu ayın 8'inde de müraacat etmek için son tarihi. Onlara bildirelim mi bunu Koç'a . Başka bir alternatif gelmedi aklımıza.

- Fettullah Gülen: Evet olabilir bence de. Gönüllerinize girmiş olursunuz.
- Başüstüne hocam.
- Hürmet Ederim. Allah'a afiyetler versin inşallah

BANK ASYA TALİMATI: BDDK'DA ADAMLARIMIZ VAR

Fettullah Gülen'in  Bank Asya'ya para yatırılması ile ilgili konuşması: 

Görüşme Tarihi:  21 Aralık 2013

- Aloooo
- Buyur
- Ya Abdullah Bey.
- buyur Abdullah
- Bi saniye burda bi Şivan sana bi şey söyleyecek.
- Söylesin
- Aloo. Abi.
- Efendim
- Ben Osman.
- Buyur.
- Nasılsınız abi, iyisiniz inşallah.
- Teşekkür ediyroum sağolun.

- Abi bu  Bank Asya'yla alakalı bir Başbakan'ın talimatıyla  Bank Asya'ya girilme durumu vardı da. Onunla alakalı arkadaşlar bir değerlendirme yaptılar. Toptan teknik olarak bir şeye imkan var mı diye. Normalde mümkün değil dediler. Olsa bile kademelerde arkadaşlar var. Bunların hepsinden geçiyor olması lazım. Ben de onları anlattık. Fakat bir çözüm önerisi olarak bir şey söylemişler notlarımın arasında. bunu da sizinle paylaşmamı istedi. Diyor ki abi arkadaşlar yani herhangi bir şekilde bize bakan yönüyle BDDK yönüyle bir sıkıntı olmaz ama arkadaşların tavsiyesi şöyle.  Bank Asya hakkında bir söylenti, şayia çıkması banka açısından çok tehlikeli. Şu anda twitterdan bunu yaymaya çalışıyorlar. paranın çekilmesi vs ile alakalı endişeler vatandaşta oluşursa mudilerde, daha önceden böyle bir uygulama yapmışlar mesela

- Biliyorum. Mesela 2001'de oldu.

- Bize değil de bir başkasına da yapmışlar. O bankayı batırmışlar mesela. Dolayısıyla böyle bir şey tehlikeli olabilir. Şöyle bir şey teklif ediyor arkadaşlar. Bunu çok yaymadan 10 tane büyük işadamı abiyle paylaşılsa da bunlardan 5 tanesi veya 10'u bir şekilde 300 milyon TL kadar mevduat getirseler bankaya ve 5 tanesi de kağıt üzerinde  Asya Emeklilik Şirketi var ya abi,

-Evet

- Bir kısmını da bunlar satın alsalar. Buradan da 300 milyon TL gibi bir giriş olsa bu durumda şey iyicene sağlamlaşır. Bunların girmesinin önü kapanır. Dolayısıyla Hocaefendi bu yapılabilirsa yapılsın dedi. Size söylememi istedi.
- Bana söyledi de ben detayını bilmiyordum. Bu işin tekniğini yani o bankada teknik olarak kim bilir?

- Şöyle abi, bizim bi ekibimiz, sizin adınıza biz bir ekip kuracaktık ya arkadaşlar destek verecekti.

- Ha anladım

- 3 kişi bir araya geldiler Orada Yakup diye bir arkadaşımız vardı. o sivil bir arkadaşımız. Onlar biraraya geldiler. Bunların bu ihtimaline binaen biz BDDK olarak durumumuz nedir, nasıl koruruz diye.

- Mesela şimdi orada Zafer Bey var. Zafer Beyle kim görüşecekse görüşse Zafer Bey bize ne yapılması gerekiyorsa anlatsa. Yönetimde ya.

- Zafer kim abi?

- Orada (BDDK) Yönetim Kurulu'nda ya. Teknik arkadaş.

- Bunla alakalı olabilir. O da olur ama teknik dili konuşan Ahmet de olabilir.

- O zaman ya Ahmet olsun ya Zafer

- Tamam. aynı dili konuştuklarından teknik bi şey olacaksa Ahmet olursa size daha rahat izah edebilirler bunlar.

- Olsun. O izah etsin o zaman

- Dolayısıyla. Tamam. Yani işadamlarının bulunması ve bu iki husus diyorlar bankayı daha kemikli hale getirir. Dolayısıyla bu süreci baltalar. Bu süreçte böyle bir duruş sergilememizde fayda var diyorlar çünkü fon açısından biraz daha bankanın mevduata ihtiyacı var diyorlar. Hocaefendi bunu yapalım o zaman dedi. Şu süreçte bir zarar görmemek için bunu yapalım dedi. Ama normal şartlar altında endişeye mahal bir durum yok. Çünkü orada Başkan Yardımcısı'nı geçmeleri lazım. Daire Başkanı'nı geçmeleri lazım. Onun altında Daire Başkan Yardımcısı'nı geçmeleri lazım. Bunların hepsi bizim arkadaşımız. ama olur da yani bir talimat gelirse endişesinden dolayı bunu yapıyoruz.

- Mühim değil. Ben anladım. Sizin ilgili arkadaş görüşsün. Bize mesela yarın nasıl ulaşacaksa ulaşsın. yarın ilgili arkadaş teknokrat arkadaş bizi bilgilendirsin.

- Tamam. bizi bilgilendirsin derken Ahmet'i çağırıp ona mı söylesinler abi, yoksa

- Tabi Ahmet'e söylesinler. Ahmet bizi bilgilendirsin.

- Tamam. öyle yapalım. Tamam abi

- Teşekkür ederim.

- Görüşmek üzere kolay gelsin

GYV: GÜLEN'LE KONUŞMAK SUÇMUŞ GİBİ LANSE EDİLİYOR

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı toplantısında gündeme dair son gelişmeler değerlendirilirken, Zaman gazetesi muhabiri, Gülen'in internete düşen ses kayıtlarını sordu. GYV Başkanı  Mustafa Yeşil, konuya ilişkin, ''Gülen'e itimat ederek, ama  telefon ama ziyaretle açan insanların bu noktada fikirlerini almaktan tabii ne olabilir? Hocaefendiyi AK Partiden birçok insanın ziyaret ettiği gibi, kendisinin kendisine ait telefonu yok. Kendine ulaşıp duygu ve düşüncelerini paylaşan insanlar elbet olmuştur. Dinlediğiniz zaman da bu ülkenin birliği dirliği ve sayın Gülen'in varlığından bu yana çizdiği profille alakalı en ufak endişe edecek bir şey olmamaktadır. Bunları Gülen'le konuşmak suçmuş, sanki  telefon üzerinden yapmak büyük bir örgüt işi gibi lanse etme, anlayış açısından nerelere kadar savrulduğumuzu zannediyorum işaret etmesi bakımından önemlidir. Suç duyurusunda bulunulacaktır.'' dedi.

GÜLEN'İN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Kayıtların internete düşmesinin ardından  Fethullah Gülen avukatı Nurullah Albayrak, kanunsuz dinlemeye aracı olanlar ile yasalara aykırı dinleme haberi yapanlar hakkında yasal girişimde bulunacaklarını söyledi. Ankara'nın karanlık dehlizlerinde hukuksuz dinleme ve izleme yapan illegal bir yapı olduğunu belirten ve bunların camiada değil devlet içinde aranması gerektiğini ifade eden Albayrak, masum insanlara iftira atan bu illegal yapının ortaya çıkarılmasını istedi.


YORUMLAR