Fransa, Ortadoğu'ya uçak gemisi yolluyor - Son Dakika

Fransa, Ortadoğu'ya uçak gemisi yolluyor

17.01.2020 00:52

ABD-İran gerginliğinin zirveye tırmandığı günlerde Fransa'dan dikkat çeken bir hamle geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Ortadoğu'daki Fransız askerlerine destek olması için Charles de Gaulle uçak gemisi grubunun bölgeye göndereceklerini açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Charles de Gaulle uçak gemisini Ortadoğu'ya göndereceklerini duyurdu. Charles de Gaulle uçak gemisinin önderliğinde donanmaya ait bir deniz filosunun Nisan'a kadar bölgede görev yapacağı belirtildi.

İran ve ABD arasında artan gerilimin DEAŞ'a karşı mücadeleyi zayıflatabileceği endişesiyle gerçekleşeceği öğrenildi.

EN SON DEAŞ'A KARŞI MÜCADELE İÇİN GÖNDERİLMİŞTİ

Fransa'nın eski cumhurbaşkanı François Hollande, Charles de Gaulle uçak gemisini DEAŞ'a karşı 2015'teve 2016'da bölgeye göndermişti. Paris'te 13 Kasım 2015'teki terör saldırılarının ardından, 18 Kasım'da Akdeniz'e hareket etmişti.

2015'TE ORTADOĞU'DAN AYRILMIŞTI

Fransız uçak gemisi, 19 Aralık'ta bölgeye gittikten sonra DEAŞ'A operasyon düzenleyen koalisyon güçlerinin komutasını devralmıştı. Charles de Gaulle, ülkeye dönmek için 22 Şubat 2015'te bölgeden ayrılmış, koalisyon güçlerinin komutası ise bu kez ABD donanmasına ait Truman uçak gemisine devredilmişti.

Fransa, Ortadoğu'ya uçak gemisi yolluyor

Son Dakika Dünya Fransa, Ortadoğu'ya uçak gemisi yolluyor - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Yaklaşan İstanbul depremine dikkat çekmek için enkaz üzerinde poz veren Itır Esen, tepkilerin ardından ilk kez konuştu Son Dakika: Esnaf ve sanatkarlara yönelik gelir kaybı desteği ödemeleri bugün itibarıyla başladı Fotoğrafa beğeni ve yorum yağdı! Yoğun bakım doktoru boş odayı "Oh be" diyerek paylaştı Otopark çıkışında ödeme yapmak isteyen genç kadının kafası ödeme cihazı ve aracının kapısına sıkıştı 5 gün sonra ölü bulunan doktor, boynunun kırılması sonucu yaşamını yitirmiş Sevgilisinin acı haberini alınca hastane ortasında kalbine sıktı! Olayın detayları kafa karıştırdı Tüketici Hakem Heyeti bankanın aldığı kart aidatının iadesine hükmetti Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Gidişata göre 15 Şubat'ta okulların açılması yönünde kararlılığımız var