Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nin Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu Oldu - Son Dakika

Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nin Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu Oldu

06.11.2020 00:25
Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nin Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu Oldu, System.String[]

Türkiye'nin uzay temalı İlk eğitim merkezinin Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu oldu.

Türkiye'nin uzay temalı İlk eğitim merkezinin Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu oldu.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde "Türkiye'nin uzay temalı ilk eğitim merkezi" niteliğiyle hizmete açılan Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nin (GUHEM) genel müdürlüğü görevine Halit Mirahmetoğlu getirildi.

BTSO tarafından 2013 yılında Gökmen Projesi kapsamında "Türkiye'nin uzay temalı ilk eğitim alanı" olarak kurgulanan, geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleştirilen törenle kapılarını açan GUHEM'in genel müdürü Halit Mirahmetoğlu oldu.

Uzay ve havacılıkla ilgili eğitim amaçlı 160'tan fazla interaktif düzenek, havacılık öğrenme ve uzay inovasyon merkezi ile modern uçuş simülatörleri gibi uygulamaların yer aldığı merkezin başına getirilen Mirahmetoğlu, GUHEM bünyesinde yürütülecek proje ve çalışmalardan sorumlu olacak.

"BÜYÜK BİR GURUR VE HEYECAN DUYUYORUM"

Halit Mirahmetoğlu yeni görevinden dolayı büyük bir gurur ve mutluluk duyduğunu ifade ederek, "2014 yılında Bursa'da hayal gibi bir projenin temellerinin atılmasına katkı sağlamıştım. Bugün ise aynı projenin dümenine geçmek nasip oldu. Türkiye'de bir ilk olma niteliği taşıyan GUHEM'de böyle bir görev üstlenmiş olmak önemli bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Çocukların ve gençlerin uzay havacılık alanında farkındalığını artırmaya yönelik atılacak adımların bir parçası olmaktan büyük bir heyecan duyuyorum. Bizleri bu göreve layık gören BTSO Başkanımız Sayın İbrahim Burkay'a teşekkür ediyorum. İnşallah GUHEM'de çok güzel işlere imza atacağız." diye konuştu.

HALİT MİRAHMETOĞLU KİMDİR?

Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri mezunu olan Halit Mirahmetoğlu, Çin Beihang Üniversitesi'nde Uzay Çalışmaları alanında eğitim aldı. Yüksek lisansını Fransa'da International Space University'de 'Uzay Proje Yönetimi' üzerine yaptı.

Halen Milli Savunma Üniversitesi Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü'nde doktora çalışmalarına devam etmektedir. Yurt içi ve yurt dışında 4000 saati aşkın eğitim ve moderasyon tecrübesi bulunan Mirahmetoğlu Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, İçişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Eğitim Programları Merkezi Başkanlığı gibi kurumların düzenlediği proje ve programlarda yer aldı. Son olarak Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü ilk yer gözlem uydusu olan Göktürk-1 projesinde Yönetim Danışmanı olarak görev üstlenmiştir.

Öncesinde Uluslararası Astronotik Federasyonu, SGAC Uzay Nesli Tavsiye Kurulu gibi uluslararası kuruluşlarda da çeşitli üst düzey görevlerde bulunmasının yanında halen International Space University'nin mezunlar temsilcisi olarak mütevelli heyetinde yer almaktadır.

Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nin Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu Oldu

Son Dakika Teknoloji Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nin Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu Oldu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Düşen göktaşı Türkiye semalarını gündüz gibi aydınlattı İstihbarat MİT'ten, operasyon Jandarma'dan! 175 düzensiz göçmen 11 organizatörle birlikte yakalandı Teste gerek görmeyen özel hastanenin ihmalkarlığı, 8 kişinin koronaya yakalanmasına sebep oldu Tedbirleri hiçe sayıp mekanlarını pavyona çeviren iki işletmecinin sonu karakol oldu Acun Ilıcalı'nın Çağrı Atakan'ı Survivor'dan diskalifiye ettiği öne sürüldü Sevgilisini kaldıkları otel odasında boğazından ve başından bıçaklayarak öldürdü Ebru Polat, sevgilisine ayağını öptürdüğü paylaşımı ile mide bulandırdı Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli'nin açılışında iki eksik bulup Bakan'ı uyardı
16:44