Hint ilaç şirketi Bharat Biotech: Hamileler ve alerjisi olanlar "Covaxin" Kovid-19 aşısı yaptırmasın - Son Dakika

Hint ilaç şirketi Bharat Biotech: Hamileler ve alerjisi olanlar "Covaxin" Kovid-19 aşısı yaptırmasın

19.01.2021 13:01

Hint ilaç şirketi Bharat Biotech, zayıf bağışıklık sistemine sahip ve alerji, yüksek ateş veya pıhtılaşma bozukluğu gibi bazı sağlık sorunları olanlarla hamilelerin, koronavirüse karşı geliştirilen "Covaxin" aşısını yaptırmaktan kaçınmaları gerektiğini bildirdi.

Hint basınındaki haberlere göre, Bharat Biotech şirketinden yayımlanan bilgi formunda, Kovid-19 aşısı vurulacakların, sağlık durumları, kullandıkları ilaçlar, alerji geçmişleri, gebelik ve daha önce yaptırdıkları Kovid-19 aşısıyla ilgili doktorlara bilgi vermesi gerektiği belirtildi.

Bağışıklık sistemi zayıf, alerji, yüksek ateş veya pıhtılaşma bozukluğu gibi bazı sağlık sorunları olanların aşı yaptırmadan önce doktorlarına danışmaları veya mümkünse aşıyı yaptırmamaları gerektiği vurgulandı. Hamilelerin veya emzirenlerin de aşı olmamaları gerektiği kaydedildi.

30 DAKİKA AŞI MERKEZİNDE GÖZLEM ALTINDA TUTULMA TAVSİYESİ

Aşı yapılan kişilerde, "nefes almada zorluk, yüzde ve boğazda kabarma, hızlı kalp atışı, vücutta döküntü, baş dönmesi ve halsizlik gibi ağır alerjik reaksiyon belirtilerinin görülebileceği" uyarısında bulunuldu. Alerjisi olduğu halde Kovid-19 aşısı vurulanların ise 30 dakika boyunca aşı merkezinde gözlem altında tutulmaları tavsiye edildi.

Ülkede, birçok hastanede sağlık çalışanlarına, Oxford Üniversitesinin "AstraZeneca" ilaç şirketiyle geliştirdiği ve Hindistan'da üretilen Kovid-19 aşısı yapıldı. Bharat Biotech'in aşılarının kullanıldığı hastanelerde ise aşılama kampanyasına katılımın düşük olduğu gözlendi.

Hindistan'da, Oxford Üniversitesinin "AstraZeneca" ilaç şirketi ile geliştirdiği ve ülkede üretilen Kovid-19 aşısıyla, Bharat Biotech şirketi ve Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyinin ortak geliştirdiği "Covaxin ve Covishield" aşılarının kullanacağı duyurulmuş, aşılara kısıtlı acil durum kullanımı onayı verilmişti.

Hint ilaç şirketi Bharat Biotech: Hamileler ve alerjisi olanlar 'Covaxin' Kovid-19 aşısı yaptırmasın

454 BİNDEN FAZLA KİŞİYE AŞI YAPILDI

Ülkede 16 Ocak'ta başlayan Kovid-19 aşı kampanyası kapsamında şimdiye kadar 454 bin 49 kişiye aşı vuruldu. Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletine bağlı Moradabad kentindeki bir hastanede "Covishield" aşısı vurulan 46 yaşındaki bir kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkede, 10 milyon 582 bin 647 kişide tespit edilen Kovid-19 nedeniyle 152 bin 593 kişi yaşamını yitirdi. Kovid-19 verilerinin derlendiği "Worldometers" internet sitesine göre, Hindistan, "dünyada en fazla vaka tespit edilen 2. ve virüse bağlı en fazla ölümün görüldüğü 3. ülke" konumunda bulunuyor.

Hint ilaç şirketi Bharat Biotech: Hamileler ve alerjisi olanlar Covaxin Kovid-19 aşısı yaptırmasın

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Hint ilaç şirketi Bharat Biotech: Hamileler ve alerjisi olanlar 'Covaxin' Kovid-19 aşısı yaptırmasın - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (2)

Son Dakika

AK Parti İstanbul İl Başkanı'nın kahve davetine Kaftancıoğlu'ndan yanıt: Bu, 3 yıldır arzu ettiğim bir şeydi Çiğ köfteciyi döven saldırgandan akla zarar sosyal medya paylaşımları: "Basurum var" dedim yine de acı koymuş Süper Toto Süper Lig'in 28. haftasında görev alacak hakemler açıklandı! Yaşar Kemal Uğurlu ve Cüneyt Çakır'a görev verilmedi Normalleşmeye en yakın il Hakkari'de, vatandaşlar kabine toplantısından çıkacak kararı bekleniyor Kardelen Acar hacker kurbanı! Hesabını ele geçirip çıplak fotoğrafını paylaştılar Prens Harry, eşi Meghan Markle'la ilgili en büyük korkusunu anlattı: Annemin kaderini yaşamasından endişe ediyorum Sinirlerine hakim olamayan doktor, özel muayenehanesine bebeğini getiren babaya saldırdı Adriana Lima ve Nusret Gökçe aynı karede! Aralarındaki boy farkı dikkat çekti