Hong Kong'da göstericiler İngiltere'den destek istedi - Son Dakika

Hong Kong'da göstericiler İngiltere'den destek istedi

16.09.2019 01:13
Hong Kong'da göstericiler İngiltere'den destek istedi, System.String[]

Hong Kong'da bir grup protestocu eskiden sömürgesi oldukları İngiltere'nin Hong Kong konsolosluğu önünde gösteri düzenleyerek destek istedi.

Hong Kong'da bir grup protestocu eskiden sömürgesi oldukları İngiltere'nin Hong Kong konsolosluğu önünde gösteri düzenleyerek destek istedi.Haziran ayından bu yana daha fazla demokrasi talebiyle gösterilerin düzenlendiği Hong Kong'da bu kez bir grup gösterici İngiltere Konsolosluğu önünde bir araya geldi. Göstericiler Londra'ya eski kolonisini daha fazla koruma, Pekin üzerindeki baskıyı artırma çağrısı yaptı. İngiltere ulusal marşını söyleyen göstericiler Birleşik Krallık ve Hong Kong'un İngiliz sömürgesi olduğu dönemdeki bayrakları taşıdı.

Gösteri yasağına rağmen on binlerce hükümet karşıtı da hükümet binalarının olduğu sokakta yürüyüş yaptı. Göstericiler polisin kendilerine uyguladığı şiddetin araştırılması için bağımsız bir soruşturma yürütülmesini, cezaevindeki binden fazla göstericinin serbest bırakılmasını ve özgür seçimler yapılmasını talep etti. Polisin yürüyüşe başlarda müdahale etmediği, ilerleyen dakikalarda ise göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandığı bildirildi.

Hong Kong polisi güvenliği gerekçe göstererek geçen hafta büyük gösterilerin düzenlenmesini yasaklama kararı almıştı. Sivil İnsan Hakları Cephesi adlı kuruluş yasağa rağmen göstericilere bu Pazar yürüyüş çağrısı yapmıştı. Hong Kong'da haftalardır devam eden yüz binlerce kişinin katıldığı gösteri ve yürüyüşleri de bu kuruluş organize etmişti. Gösterilerin büyük bölümü polisin müdahalesi ve gözaltılarla sonlanmıştı.

Hong Kong'da Çin aleyhine faaliyet gösterdiği tespit edilen vatandaşların Pekin makamlarına teslim edilmesini öngören yasa tasarısı yoğun tepkilere neden olmuş ve haziran ayında kitlesel gösteriler başlamıştı. Bunun üzerine Hong Kong yönetimi tasarıyı geri çekmiş ancak protestolar devam etmişti.

İngiltere'nin eski sömürgesi olan Hong Kong, 1997 yılında Çin'e bağlanmasından bu yana kendi Anayasası'na sahip ancak "tek ülke iki sistem" prensibiyle özerk olarak yönetiliyor.

dpa, AFP, rtr/ HT, EC

(c)

Hong Kong'da göstericiler İngiltere'den destek istedi

Son Dakika Dünya Hong Kong'da göstericiler İngiltere'den destek istedi - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Erdoğan, Katar'ın Borsa İstanbul'a ortak olmasına yönelik eleştirilere cevap verdi: Paranın rengi, dini yoktur, para paradır Barcelona, Messi'nin Maradona'yı andığı gol sevinci sonrası 3 bin euro ceza aldı Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıran adım! Yunanistan'ın F-35 talebine ABD'den olumlu yanıt geldi Son Dakika: Türkiye'de 30 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 188 kişi vefat etti, 31 bin 219 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Hafta sonu restoran ve kafeler, paket servis haricinde hizmet veremeyecek İran Devrim Muhafızları Komutanı Muslim Shahdan, İHA saldırısında öldürüldü EDHO dizisi ekibine saldıran şüphelilerden kafa karıştıran ifade: Mağdur biziz, Oktay Kaynarca ölümle tehdit etti