Hrant Dink Cinayeti Davası - Son Dakika

Hrant Dink Cinayeti Davası

29.11.2016 15:01
Hrant Dink Cinayeti Davası, System.String[]

Dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı C Büro Şubesi Müdür Yardımcısı Osman Gülbel,"Benim çalıştığım dönemde legal veya illegal böyle bir büro yoktu.

Dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı C Büro Şubesi Müdür Yardımcısı Osman Gülbel,

"Benim çalıştığım dönemde legal veya illegal böyle bir büro yoktu. C2 büronun ismi daha sonra C5 olarak değiştirildi"

Haber: Ümit TÜRK İstanbul/ DHA

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı 2'si tutuklu 35 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ve cinayetin faili Ogün Samast ile başka suçtan tutuklu Osman Gülbel, Ali Poyraz ve Tamer Bülent Demirel katıldı.

"NE GİBİ İŞLEMLER YAPILDI BİLMİYORUM"

Duruşmada, "Tasarlayarak öldürme, görevi kötüye kullanma ve örgüt üyeliği" suçlarından tutuksuz yargılanan Dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı C Büro Şubesi Müdür Yardımcısı Osman Gülbel ifade verdi.

Gülbel, "9 No'lu F4 (Dink'in öldürüleceği bilgisinin yer aldığı istihbarat raporu) ile 17 Şubat 2006 tarihli gereği için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilen evrakı (ses getirecek eylem yazılı evrak) gördüm. Paraflayarak kısım amirime gönderdim. C Şube'den ayrılana kadar başka bir evrak görmedim. Eylül 2007'de C şubeden ayrıldım. Ne gibi işlemler yapıldı bilmiyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum" dedi.

"İDP'DEKİ BİLGİLERİ GÖREBİLİYORLARDI"

Kendisine yöneltilen bir soru üzerine Gülbel, " Yasin Hayal, McDonald's'a yönelik eyleminden sonra İstanbul'da yakalandı. Dolayısıyla İstanbul İstihbarat Müdürlüğü Yasin Hayal'i biliyordu. İDP'deki (İstihbarat Denetleme Programı) bilgileri görebiliyorlardı. İstihbarat Daire Başkanlığı'nda olup da İDP'de olmayan hiçbir bilgi yoktur. Kafalarına takılan bir şey olursa soracaklar. Zaten il ile de görüşülmüş. İstanbul'da görev yapmak, İstanbul'da müdür olmak herkese nasip olmaz. Kafasının biraz çalışması lazım. Bu insanlar zeki insanlar" diye konuştu.

"C2'NİN ADI C5 OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ"

İstihbarat Daire Başkanlığı'nda yasadışı olarak kurulduğu ve azınlıklara ilişkin faaliyetlere baktığı iddia edilen C5 büroya ilişkin bir soru üzerine Gülbel, "Benim çalıştığım dönemde legal veya illegal bir büro yoktu. C2 büronun ismi daha sonra C5 olarak değiştirildi" diye yanıt verdi. Mahkeme diğer sanıkların ifadesinin alınması için duruşmayı Perşembe gününe erteledi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Hrant Dink Cinayeti Davası - Son Dakika


Son Dakika

Erdoğan'la görüşen Saadet Partili Asiltürk'ün ittifak açıklamalarına Karamollaoğlu'ndan yanıt: İnşallah çatlaklar olmaz Meteoroloji uyardı: 36 ilde kar yağışı bekleniyor ABD Merkez Bankası faiz kararını sabit bıraktı Son Dakika: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu sonrası kısıtlama mesajı: Kontrolsüz gevşeme dalgalanmalara yol açabilir Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk ile görüştü Yeni arabası ile 2 geyiğe çarpan adam, aynı gün milyoner olduğunu öğrendi MAK araştırmadan yılın ilk anketi! MHP ve HDP baraj altı kaldı, İYİ Parti'deki yükseliş dikkat çekti Kuyumculardan altına yatırım yapanları heyecanlandıracak tahmin: Bu yıl rekor kıracak