Hrant Dink Cinayeti Davası - Son Dakika

Hrant Dink Cinayeti Davası

4 yıl önce

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de öldürülmesine ilişkin eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski İstihbarat Daire Başkanlığı Personel Şube Müdürü Coşgun Çakar ve eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer...

Hrant Dink Cinayeti Davası, System.String[]

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de öldürülmesine ilişkin eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski İstihbarat Daire Başkanlığı Personel Şube Müdürü Coşgun Çakar ve eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ile Yargıtay'ın bozduğu ana davanın 8 sanığının da aralarında bulunduğu 35 kişinin yargılandığı davada ifade veren eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Büro Müdür Yardımcısı Osman Gülbel, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.


İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, sanık Osman Gülbel'in çapraz sorgusu yapıldı.


Hakkındaki suçlamaları reddeden sanık Gülbel, "Dink'in öldürüleceği bilgisinin yer aldığı F4 raporu ile 17 Şubat 2006 tarihli, gereği için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilen evrakı (ses getirecek eylem yazılı evrak) gördüm. Paraflayarak kısım amirime gönderdim. C Şube'den ayrılana kadar başka bir evrak görmedim. Eylül 2007'de C Şube'den ayrıldım. Ne gibi işlemler yapıldı bilmiyorum." dedi.


Kendisine yöneltilen soru üzerine Gülbel, "Yasin Hayal McDonald's'a yönelik eyleminden sonra İstanbul'da yakalandı. Dolayısıyla İstanbul İstihbarat Müdürlüğü Yasin Hayal'i biliyordu. İDP'deki (İstihbarat Denetleme Programı) bilgileri görebiliyorlardı. İstihbarat Daire Başkanlığı'nda olup da İDP'de olmayan hiçbir bilgi yoktur. Kafalarına takılan bir şey olursa soracaklar." yanıtını verdi.


Davanın iddianamesinde, İstihbarat Daire Başkanlığı'nda yasa dışı kurulduğu belirtilen C5 bürosuna ilişkin soru yöneltilen sanık Gülbel, "Benim çalıştığım dönemde illegal bir büro yoktu. C2 büronun ismi daha sonra C5 olarak değiştirildi." cevabını verdi.


Çapraz sorgunun ardından 2 gündür ifade veren sanıklar Osman Gülbel, Ali Poyraz ve Tamer Bülent Demirel söz alarak duruşmalardan vareste tutulmalarını talep etti.


Talebin ardından mahkeme heyeti, duruşmayı 1 Aralık Perşembe gününe erteledi. Perşembe günü yapılacak duruşmada tutuklu sanık Ali Fuat Yılmazer hazır bulunursa savunması alınacak, aksi takdirde diğer tutuklu sanık Ramazan Akyürek ifade verecek.

Haber Yayın Tarihi: 29.11.2016 03:14 Kaynak: AASon Dakika

Çinli hemşirenin videosu tüm dünyayı salladı: Hükümet yalan söylüyor, enfekte sayısı 90 bin
Ambulansla karlı zeminde drift! İl Sağlık Müdürlüğü soruşturma başlattı Koronavirüs ile ilgili tüyler ürperten görüntü! Hastanın kriz geçirdiği anlar kamerada

Son Dakika Haberleri