Son Dakika Haberleri: Yemen'de Husiler, ABD'ye ait İHA'yı düşürdü

Yemen'de Husiler, ABD'ye ait İHA'yı düşürdü

3 ay önce

Yemen'deki Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, yaptığı açıklamada Zemar kentinde ABD'ye ait MQ9 tipi bir insansız hava aracı düşürdüklerini duyurdu.

Yemen'de Husiler, ABD'ye ait İHA'yı düşürdü, System.String[]

Yemen'deki Husiler, ABD'ye ait insansız hava aracı (İHA) düşürdüklerini duyurdu.

Husilerin Askeri Sözcüsü Seri, Husilere ait SABA haber ajansında yer alan açıklamasında, ABD'ye ait MQ9 tipi İHA'nın Yemen'de üretilen ve yakın zamanda kamuoyuna tanıtılacak olan bir füzeyle düşürüldüğünü ifade etti.

SUUDİ ARABİSTAN ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ KOALİSYON GÜÇLERİNE SESLENDİ

Seri, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine seslenerek, Yemen hava sahasının eskiden olduğu gibi ihlal edilemeyeceğini, bu adımı atmadan önce çok düşünmeleri gerektiğini belirtti.

"Düşman" uçaklarını etkisiz hale getirme kapasitelerinin arttığına işaret eden Seri, ilerleyen günlerde büyük sürprizlerin yaşanacağını açıkladı.

KOALİSYON GÜÇLERİ, HUSİLERE AİT NOKTALARA 3 SALDIRI DÜZENLEDİ

Öte yandan, görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, koalisyon güçlerine ait uçaklar Zemar kentindeki Husilere ait noktalara 3 hava saldırısı düzenledi.

Husiler ya da koalisyon güçlerinden saldırıyla ilgili açıklama yapılmadı.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana Yemen'de başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

HUSİLER KİMDİR?

Husilerin ismi, Hüseyin Bedir el Din el Husi'den geliyor. Şiiliğin Zeyyidiye koluna mensup olan Husiler, aynı zamanda Ensar Allah olarak da bilinen isyancı bir gruba üyeler. Zeyyidiler nüfusun üçte birini oluşturuyor. Grup, 1962'ye kadar neredeyse 1000 yıl boyunca ülkenin kuzeyini yönetti. Husilerin İran tarafından desteklendiği biliniyor.

Haber Yayın Tarihi: 21.08.2019 02:54 Kaynak: AADamadının boğazını kesmek için fırsat kollayan kayınpeder, kameralara yakalanmış
Doğal gazda haksız tahsilatı önleyecek karar: Geriye dönük en fazla 1 yıl süreyle borç çıkarılabilecek Televizyon programında aradığı karısını, yakarak öldürdüğü ortaya çıktı