Irak hükümetinden seçim sistemine ilişkin yasa tasarıları - Son Dakika

Irak hükümetinden seçim sistemine ilişkin yasa tasarıları

17.11.2019 22:00
Irak hükümetinden seçim sistemine ilişkin yasa tasarıları, System.String[]

Irak hükümeti, göstericilerin talepleri doğrultusunda "seçimlere ve seçim komisyonuna" ilişkin düzenlemeleri içeren yasa tasarıları üzerinde çalışıldığını açıkladı.

Irak hükümeti, göstericilerin talepleri doğrultusunda "seçimlere ve seçim komisyonuna" ilişkin düzenlemeleri içeren yasa tasarıları üzerinde çalışıldığını açıkladı.

Irak'ın resmi haber ajansı INA'da yer alan habere göre, Başbakan Adil Abdulmehdi'nin Basın Ofisi Sözcüsü Asife Musa, genel seçimlerle ilgili tasarının hükümetteki üst düzey yetkililerin Temsilciler Meclisi seçimlerinde aday olmasını engellediğini belirtti.

Tasarıya göre söz konusu yetkililerin görevlerinden ayrıldıktan sonra aday olabilmeleri için en az iki yıl geçmesi gerektiğini kaydeden Musa, ayrıca milletvekilliğine seçilenlerin de bakanlık veya bakanlık derecesindeki görevlere getirilemeyeceğini ifade etti.

Musa, tasarının ayrıca milletvekili sayısının 329'dan 251'e, seçilme yaşının da 30'dan 25'e düşürülmesini öngördüğünü söyledi.

Seçim Komisyonu yasa tasarısı

Seçim Komisyonu hakkındaki yeni yasa tasarısına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Musa, tasarının seçim komisyonlarının siyasi etkilerden bağımsız hale getirilmesini içerdiğini vurguladı.

Musa, bu bağımsızlığın komisyonların oluşturulması için belirli mekanizmalar benimsenmesi ve komisyonlara yüksek yargı kurumu, akademik camia gibi farklı iş kollarından isimlerin getirilmesiyle sağlanacağını belirtti.

Tasarıyla Seçim Komisyonunun Temcilciler Meclisi ve Bakanlar Kurulunun denetiminden çıkacağını kaydeden Musa, komisyondaki genel müdürlerinin komisyonun kendi iç mekanizması yoluyla seçileceğinin altını çizdi. Musa, ayrıca tasarının müdür sayısını da 38'den 7'ye düşürmeyi öngördüğüne işaret etti.

Yasa tasarısının komisyonun seçim verilerini duyurma ve sonuçları açıklamada hızlı davranmasını da içerdiğine dikkati çeken Musa, iki yasa tasarısının da göstericilerin taleplerini karşıladığını söyledi.

Irak hükümeti, 12 Kasım'da genel seçim ve seçim komisyonuna ilişkin iki yasa tasarısını onaylamış, tasarıların görüşülmesi ve karara bağlanması için meclise sunmuştu.

Göstericiler, iktidar partilerine hizmet ettikleri gerekçesiyle yerel ve genel seçimleri düzenleyen yasaları da eleştiriyor.

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan gösterilerde şu ana kadar 319'den fazla kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Irak hükümetinden seçim sistemine ilişkin yasa tasarıları - Son Dakika


Son Dakika

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Yıllar önce Türkiye'ye gelen Maradona, "Maraba Televole" ile program jeneriğine konu oldu Son Dakika: Diego Armando Maradona hayatını kaybetti Putin'in "gizli" aşkının kazancı ortaya çıktı! Dudak uçuklatan rakam Uzmanlar araştırdı: Ağız gargarası koronadan korunmak için bilimsel bir çözüm değil, tedbir olabilir