Joker: 'Cesur' mu 'kötü' mü? Film eleştirmenleri ikiye bölündü - Son Dakika
BBC

Joker: 'Cesur' mu 'kötü' mü? Film eleştirmenleri ikiye bölündü

04.09.2019 05:19

DC Comics karakteri Joker'in ortaya çıkış hikayesini anlatan yeni film Joker, çok sayıda eleştirmenin yüzüne bir tebessüm kondurdu.

DC Comics karakteri Joker'in ortaya çıkış hikayesini anlatan yeni film Joker, çok sayıda eleştirmenin yüzüne bir tebessüm kondurdu. Fakat filme "çöp" diyenler de var.

Guardian gazetesi "mükemmel bir şekilde cesur", Total Film ise "meydan okuyan ve tahrip edici" ifadelerini kullandı.

Başroldeki Joaquin Phoenix'in performansı için "dehşetli", "büyüleyici" ve "parmak ısırtan" yorumları yapılıyor.

Fakat bir diğer eleştirmene göre film "agresif ve muhtemelen sorumsuz bir manyaklıkla" eleştiriliyor.

Time dergisinden Stephanie Zacharek, "Yönetmen Todd Phillips bize kültürümüzün boşluğu hakkında bir film izlettiğini düşünmemizi istiyor olabilir" diyor ve ekliyor:

"Ama bize bunun çok ilkel bir örneğini sunuyor."

Film Türkiye'de 4 Ekim'de, dünyayla aynı anda vizyona girecek.

Warner Bros. dağıtımcısı olduğu film için "orijinal bir başlangıç öyküsü" diyor.

Geçen haftanın sonunda gösterime soktuğu fragman sadece birkaç gün içinde 25 milyon defa izlendi.

Aktör Phoenix filmde Arthur Fleck'i oynuyor.

Hayatını kiralık palyaço olarak kazanmaya çalışan Fleck, stand-up komedyeni olma hayallerinin yıkılmasıyla birlikte vahşi bir suçluya dönüşüyor.

The Dark Knight filminde Joker karakterini oynadıktan sonra yaşamını yitiren Heath Ledger, 2008'de ölümünün ardından Oscar ödülü kazanmıştı.

IGN sitesinden Jim Vejvoda, Phoenix'in de "sürükleyici ve adanmış performansıyla" Oscar'ı hak ettiğini söylüyor.

Londra'daki Evening Standard gazetesinden David Sexton ise "Phoenix'in sarsıcı performansı Oscar adaylığının garantisi" diyor.

44 yaşındaki aktör daha önce Gladiator, Walk The Line ve The Master filmlerindeki performanslarıyla aday olmuş fakat ödülü kazanmayı başaramamıştı.

Time Out dergisinden Phil de Semlyen'e göre film "DC Comics karakterini karanlık bir şekilde komikçe; parlak bir şekilde içgüdüselce yeniden yaratıyor".

Film eleştirmeni Glenn Kenny ise filmi "kötücül bir çöplük" olarak nitelendiriyor, filmin ödlek ve kendini beğenmiş olduğunu savunuyor.

The Wrap sitesi ise filmin "Çizgi roman nihilizminin, daha iyi ve zekice çekilmiş filmlerin taklitlerine ikna edici ancak içi boş bir şekilde dolanması" olduğunu aktarıyor.

Cumartesi günü Venedik Film Festivali'nde Joker'in galasına katılan Phoenix ise karakteri canlandırırken diğer aktörlerin Joker performanslarını dikkate almadığını söylüyor: "Filmi kendi yorumumuzla yarattık."

Film eleştirmeni Nicholas Barber ise BBC'ye yazdığı makalede Hollywood'un elinde film yapacak süper kahraman kalmadığını, bu yüzden son dönemde Suicide Squad ve Venom gibi filmlerde olduğu gibi "kötü karakterlere" yöneldiğini söylüyor.

Filmin kentlerin çürümüşlüğü, yabancılaşma ve anti-kapitalist protestolar gibi temaları aktör Joaquin Phoenix'in enerjik performansıyla işlediğini belirten Barber, "Bu özelliklerin Joker'i diğer süper kötü kahraman filmlerinden farklı kılıp kılmadığı ise tartışmaya açık" diyor.

Joker: 'Cesur' mu 'kötü' mü? Film eleştirmenleri ikiye bölündü
Joker: 'Cesur' mu 'kötü' mü? Film eleştirmenleri ikiye bölündü

Son Dakika Dünya Joker: 'Cesur' mu 'kötü' mü? Film eleştirmenleri ikiye bölündü - Son Dakika Dünya

BBC
YORUMLAR

Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı Meteoroloji, 57 ile sağanak yağış uyarısında bulundu "Türk burgeri değil Yunan burgeri satacağız" diyen Suudi şirket, Türkiye'de sektör lideri çıktı SİHA'lara direnemeyen Ermenistan'dan PKK taktiği! Hedef şaşırtmak için mevzilere cansız manken yerleştirdiler İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı Türkiye'nin Azerbaycan ve Kırım hamleleri Rus basınını rahatsız etti: Moskova'nın nüfuz alanına görülmemiş bir atılım var