Kitapseverler Bursa'da Buluşacak - Son Dakika

Kitapseverler Bursa'da Buluşacak

09.03.2012 16:14
Kitapseverler Bursa'da Buluşacak, System.String[]

Bursa'da bu yıl 10'uncusu düzenlenecek Kitap Fuarı, Tüyap Kongre ve Fuar Alanı'nda ziyaretçilere kapılarını açıyor.

Bursa'da bu yıl 10'uncusu düzenlenecek Kitap Fuarı, Tüyap Kongre ve Fuar Alanı'nda ziyaretçilere kapılarını açıyor. Teması 'Bursa'yı Yazmak' olarak belirlenen Kitap Fuarı'na 270 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılacak. 9 gün sürecek fuarda, 76 kültür etkinliğinin yanı sıra 600 yazar için imza günü düzenlenecek.

Bursa 10'uncu Kitap Fuarı'nın Almira Otel'de tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, 10 yıl içinde önemli büyüme yaşadıklarını kaydetti. Önemli yazarların etkinliklerde yer alacağını ifade eden Ersözlü, kitap satışlarında da artış yaşanmasında etkili olacağını kaydetti.

Tüyap Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, fuarda yıllar içerisinde yaşanan büyüme ile ilgili bilgi verdi. 10 yılda 115 katılımcı yayınevi sayısını 270'e çıktığını açıklayan Kavukçuoğlu, 110 bin ziyaretçi sayısından 230 bine ulaşıldığını dile getirdi. Fuarda yapılan edebiyat, kültür ve sanat etkinlik sayısını da 46'dan 76'ya çıktığını belirten Kavukçuoğlu, "Önemli gelişmeler yaşandı. İstanbul'dan sonra Türkiye genelinde yapılan Kitap Fuarları'nda Bursa, 2'nci sırada yer alıyor" diye konuştu.

Bursa Fuarı'nın 10'uncu yılı nedeniyle bir kitap hazırladıklarını da söyleyen Kavukçuoğlu, bu kapsamda sergi açacaklarını da kaydetti. 9 gün sürecek etkinliklere 600 yazarın katılacağını söyleyen Kavukçuoğlu, "Fuarda Gülten Dayıoğlu, Üstün Dökmen, Muzaffer İzgü, Can Dündar, Cemil Kavukçu, Murat Gülsoy, İpek Çalışlar, Ayfer Tunç, Ahmet Ümit, Mine Soysal, Sedat Sever, Yekta Kopan, Işık Öğütçü, Füsun Önal, Cüneyt Ülsever, Bejan Matur, Canan Tan, Doğu Yücel, Zeynep Oral, Haluk Şahin, Canan Karatay, Sevil Atasoy ve pek çok değerli şair, yazar, bilim insanı yer alacak" dedi.

Türkiye Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Kocatürk ise 2007 yılında 145 milyon 413 bin 80, 2008'de 163 milyon 356 bin 314, 2009'da 170 milyon 331 bin 457, 2010'da 214 milyon 414 bin 289, 2011'de 289 milyon 193 bin 982 adet kitaba bandrol alındığını açıkladı. Yapılan araştırmalarda Türkiye nüfusunun 79 milyon olduğunu söyleyen Kocatürk, kişi başına 6,7 kitap düştüğünü ifade etti. 'Türkiye'de kitap okunmuyor' şeklinde yorum yapıldığını vurgulayan Kocatürk, "Veriler ise Türkiye'nin kitap okuduğunu gösteriyor" dedi.

Türkiye'de kitap ticaretinde İstanbul'un birinci sırada yer aldığını ifade eden Kocatürk, Ankara ve İzmir'in ardından Bursa'nın 4'üncü sırada yer aldığını ve sektörün yüzde 3'ünün Bursa'dan döndüğünü dile getirdi. Korsan kitap üzerinde de önemli çalışmalar yapıldığını ifade eden Kocatürk, korsan satışların azaldığını sözlerine ekledi.

Tüyap Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde açılacak Kitap Fuarı, 10 - 18 Mart tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. - Bursa/ Merkez

Kitapseverler Bursa'da Buluşacak
Kitapseverler Bursa'da Buluşacak
Kitapseverler Bursa'da Buluşacak
Kitapseverler Bursa'da Buluşacak

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kitapseverler Bursa'da Buluşacak - Son Dakika


Son Dakika

Erdoğan'la görüşen Saadet Partili Asiltürk'ün ittifak açıklamalarına Karamollaoğlu'ndan yanıt: İnşallah çatlaklar olmaz Son Dakika: Başakşehir'i 2-1 mağlup eden Trabzonspor Süper Kupa'yı müzesine götürdü Karısının cüretkar paylaşımlarına dayanamayan adam önce eşini sonra kendisini öldürdü Dünyaca ünlü yıldız Halsey, Türk senarist Alev Aydın'dan hamile kaldı Acun Ilıcalı'nın 20 yıllık sağ kolu Birol Doğan istifa etti Polis memuru ve öğretmen eşinin ölümünde korkunç detay! Çatıdan düşen buz kombinin bacasını çıkarmış Pelin Akil'den üçüncü çocuk için eşine bomba gönderme İş adamına şirketinin önünde kanlı pusu! Kurşun yağmuruna tuttular