'Koronavirüsün tedavisinde en etkili ilaç' Türkiye'de üretilmeye başlandı - Son Dakika

'Koronavirüsün tedavisinde en etkili ilaç' Türkiye'de üretilmeye başlandı

Türkiye'nin yerli ilaç firması Abdi İbrahim, koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılan bir sıtma ilacını Türkiye'de üretmeye başladı. Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, söz konusu ilaç için "Koronavirüsün tedavisinde en etkili ilaç" ifadelerini kullandı.

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) umut olacak ilaç, Türkiye'de üretilmeye başlandı. Alınan bilgilere göre ilk parti üretildi ve Sağlık Bakanlığı'na teslim edildi. Koronavirüs tedavisinde kullanılan bu ilaç, ilk gün 4 tablet daha sonra ise 7 ve 10 gün içinde ikişer tablet olarak kullanılıyor. Yani bir hastaya 2 kutu düşüyor. Bu ilacın koronavirüs tedavisine iyi geldiği düşünülüyor.

Katıldığı bir TV kanalında açıklamalarda bulunan Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, "Tüm dünya ve ülkemiz korkunç bir virüsle mücadele ediyor. Bu süreçte sağlık çalışanlarımızı kutluyorum. Bu savaşın en ön cephesinde fedakarca çalışıyorlar. Biz de bu seferberlikte yer almak istedik" dedi.

İLK PARTİ TESLİM EDİLDİ

Nezih Barut, "Bu ürünün ruhsatını 2019 senesinin sonunda devraldık. Üretiğimiz bu ürünü Sağlık Bakanlığı'na ücretsiz olarak teslim ettik. Burada çok gizli kahramanlar var. Çünkü bu ham maddenin Türkiye'ye getirilmesinde Ticaret Bakanlığı'mızın, Sağlık Bakanlığı'mızın bunun dışında Hindistan Büyükelçiği'nin çok büyük rolleri oldu. Biliyorsunuz Hindistan'da sokağa çıkma yasağı var. Bu kurumların çabasıyla ilk parti ham maddeyi getirip Sağlık Bakanlığı'na teslim ettik. İlk parti ilaç 70 bin kutu" şeklinde konuştu.

"15 Nisan'da ise bir üretim daha yapacağız bu da 90 bin kutu" diyen Barut, ham madde olduğu sürece Sağlık Bakanlığı'nın ne kadar ihtiyacı varsa o miktarda ilaç üretip teslim edeceklerini söyledi.

"HASTALIĞIN TEDAVİ EDİLMESİNDE EN ETKİN İLAÇ"

Barut, "Virüs çıkar çıkmaz ilk defa bu ilaç Fransa'da kullanılmaya başlandı ve netice de alındı. Daha sonra ise Çin ve ABD'de kullanıldı. Hastalığın tedavi edilmesinde en etkin ilaç diyebiliriz." dedi.

Bir hastanın tedavisinde yaklaşık 2 kutu kullanıldığını söyleyen Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, "Kovid-19 tedavisinde kullanılması gereken ilk gün 4 tablet daha sonra ise 7 ve 10 gün içinde ikişer talep olarak kullanılıyor. Yani bir hastaya 2 kutu düşüyor. Bu ilacın aşağı yukarı 90 bin hastanın ihtiyacını karşılayacağını düşünüyorum. Virüs tedavisine iyi geliyor." dedi.

'Koronavirüsün tedavisinde en etkili ilaç' Türkiye'de üretilmeye başlandı

YORUMLAR (39)
  • t.e: arkadaşlar burada icat edilen bir şey yok. Eskiden SITMA ilacı olarak kullanılan Kinin hammaddeli ilç iyi geldiğini görülmüş fab. bu bu ilacı üretiyor ülkemizin ihtiyacını gidermek için. ama yeni icat edilen bir şey yok. bu yazılar çok tıklanması için yazıyorlar. birbirinizi kırmaya gerek yok. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Manyakkonyalı: Türkbilim insanına güvenmeliyiz dışa bağımlıklıkda kurtulmaılıyız Tek vatan tek millet tek bayrak hep birlikle aşacağız kötü günlerimizi Allah ın izniyle. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Manyakkonyalı: Önce Allah a sonra türkbilim insanına güveniyorum artık dışa bağımlıkdan kurtulmalıyız türkbilim ve mucitlerimizin önü acılmalı.Ve onlara güvenmeli yanlarında olmalıyız Haydi Türkiyem tek vatan tek millet tek bayrak birlikde daha ileriye daha iyi günlere. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Yeni yaşını kutlayan Fahriye Evcen'e sevenlerinden hediye yağdı Kuaförüm Sensin'de jüri koltuğuna oturan Işıl Reçber'in kazanacağı ücret dudak uçuklattı Survivor'da Sercan'ın "Deliliğe vuruyor" sözleri Yasin'i küplere bindirdi Oyuncu Kaan Yıldırım'dan Hadise'ye çağrı: Baba olmak istiyorum 45 yaşındaki Linet, havuz başında siyah bikinisiyle poz verdi Eda Taşpınar, cüretkar bikinisiyle poz verdi Defne Samyeli, Baran Tınaz ve Deren Talu aşkına onay verdi Oyuncu Tamer Karadağlı, Çocuklar Duymasın defterini kapattı: Benim için bitmiştir 22 yaşındaki Kylie Jenner, en çok para ödenen ünlü listesinde ilk sıraya yerleşti Simge "Çocuğu var" iddiaları hakkında sessizliğini bozdu: Saçmalık Yağmalama görüntüleri ortaya çıkan ünlü YouTuber Jake Paul hakkında soruşturma başlatıldı Survivor 2020'nin 98. bölüm fragmanı yayınlandı! Yasin ve Sercan birbirine giriyor Şahan Gökbakar, koronavirüs kaptığı gerekçesiyle işten kovduğu ileri sürülen güvenlik personelinin attığı veda mesajını paylaştı İkinci kez kolundan sakatlanan Berkay Şahin, maskesini takmakta güçlük çekti Vefat eden 9 yaşındaki oğluyla çekilen fotoğrafını paylaşan Ebru Şallı, herkesi duygulandırdı