Koronavirüs salgınında ABD'li milyarderlerin serveti 434 milyar dolar arttı - Son Dakika

Koronavirüs salgınında ABD'li milyarderlerin serveti 434 milyar dolar arttı

Koronavirüsten en fazla etkilenen ülke olan ABD'de koronavirüs salgını dönemi boyunca bazı iş insanlarının servetleri toplam 434 milyar dolar artarken, şirketlerinin toplam değeri 3,382 trilyon dolara ulaştı. Salgın döneminde en çok kar eden isim ise Amazon'un kurucusu Jeff Bezos oldu.

Koronavirüs salgını, gelir ve servet eşitsizliğini daha da artırıyor. ABD'de milyarder iş insanları bu dönem boyunca servetlerini ortalama yüzde 19 oranında artırırken, ülkede 39 milyon kişi işini kaybederek işsizlik fonuna başvurdu. Ülkede salgın nedeniyle en çok kar eden kişi, dünyanın en zengin kişisi olan Amazon'un kurucusu ve CEO''su Jeff Bezos oldu.

TOPLAM NET GELİRLERİ 434 MİLYAR DOLAR ARTTI

ABD Mevzuat Çalışmaları Enstitüsü'nün tarafından yayınlanan rapora göre, birçok Amerikalı salgın nedeniyle mali zorluklarla karşılaşırken, ABD milyarderlerin gelirlerinde pandeminin ilk iki ayında net değerinde bir artış gördü. Business Insider'in haberine göre, ABD milyarderlerinin toplam net geliri 19 Mart'tan bu yana 434 milyar dolarlık bir artış elde etti.

İLK 5 MİLYARDERİN SERVETİ 75,5 MİLYAR DOLAR ARTTI

Forbes'a göre, Amazon CEO'su Jeff Bezos, Microsoft kurucu ortağı Bill Gates, Facebook kurucu ortağı Mark Zuckerberg, yatırımcı Warren Buffett ve Oracle kurucusu Larry Ellison dahil olmak üzere ABD'de 623 milyarder yaşıyor. Rapor, sadece bu ilk beş milyarderin servetlerinin toplamda 75,5 milyar dolar ve yüzde 19 oranında arttığını gösterdi.

Yaklaşık 600 ABD milyarderinin servetleri, son iki ay içinde 2.948 trilyon dolardan 3.382 trilyon dolara yükseldi.

Koronavirüs salgınında ABD'li milyarderlerin serveti 434 milyar dolar arttı

Son Dakika

Adalar'a giriş çıkış yasağı 1 Haziran'da sona eriyor Yargıtay, ücreti ödenmeyen işçinin istifa etmesi halinde tazminat alabileceğine hükmetti Türkiye'de tiryakiler 2019 yılında sigaraya 78 milyar lira ödedi Dünyanın en lezzetli peynirlerinden olan Karaman'ın Divle obruk peyniri Fransızların tahtını elinden aldı İlk olarak 56 yıl önce üretilen prenses tatlısı Sinop'un simgesi oldu Son dakika: THY ve Pegasus 1 Haziran'da uçuşlara yeniden başlıyor Son Dakika: 1 Haziran'da açılacak kahvehanelerde; iskambil, okey, tavla oynanamayacak Yusufeli Barajı tamamlandığında milli bütçeye yıllık 1,5 milyar TL katkı sağlayacak Galeri sahibi, PTT hesabının ekran görüntüsünü paylaşınca 130 bin lirasından oldu İsviçre'de koronavirüsten etkilenenlere verilecek yardım paketleri için metrelerce kuyruk oluştu Mars ve Ay'a insan göndermek için üretilen roket test sırasında patladı! O anlar kamerada Son Dakika: İçişleri Bakanlığı, 1 Haziran'da açılacak lokanta, restoran, kafe gibi iş yerleri ile ilgili yeni genelge yayınladı THY uçaklarında ikramlar kutu halinde dağıtılacak, çay ve kahve servisi yapılmayacak 1 Haziran'da açılacak spor salonlarıyla ilgili normalleşme detayları belli oldu 1 Haziran'da açılacak olan tarihi Kapalıçarşı dezenfekte edildi