Son Dakika Haberleri: Kremlin, Suriye'deki Kürtleri uyardı: ABD sizi Türkiye'ye karşı kışkırtıyor, dinlemeyin

Kremlin, Suriye'deki Kürtleri uyardı: ABD sizi Türkiye'ye karşı kışkırtıyor, dinlemeyin

25 gün önce

Türkiye ve Rusya arasında imzalanan Soçi Mutabakatı'nın ardından Kremlin'den Suriye'deki Kürtlere uyarı geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Kürtlere, "ABD, sizi Türklere karşı kışkırtıyor, dinlemeyin." diye seslendi.

Kremlin, Türkiye ile Rusya arasında dün Suriye'nin kuzeydoğusu için yapılan anlaşma konusunda ABD'den gelen son yorumlara tepki gösterdi. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, "ABD'nin Kürtlere ihanet ettiği" yorumunu yaptı. Kürtlere çağrıda bulunan Peskov, Amerika'nın Kürtleri, Türklere karşı kışkırttığını ve Kürtlerin bu kışkırtmalara sessiz kalması gerektiğini söyledi.

KREMLİN DUYURDU: ABD KÜRTLERİ KIŞKIRTIYOR

Barış Pınarı Harekatı ile Suriye'nin kuzeyinde yuvalanan terör örgütü YPG'yi bölgeden temizlemek isteyen Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde Güvenli Bölge için ABD'den sonra Rusya ile de mutabakata vardı. Türkiye, bu anlaşmalar sonrasında 14 günde ABD, Rusya, İran ve Suriye rejimine güvenli bölge tezini kabul ettirerek Suriye sınırında 400 kilometrelik güvenli bölgeye sahip oldu.

Türkiye'nin Rusya ile mutabakat imzalaması ise Amerika'yı rahatsız etti. Kremlin'den yapılan açıklamada Türkiye'ye tepki gösteren ABD, bölgedeki Kürtleri kışkırtmaya çalışıldığı bildirildi. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, "ABD'nin Kürtlere ihanet ettiği" yorumunu yaptı; "ABD Kürtleri sınıra yakın noktalarda kalmaya ve Türk ordusuyla savaşmaya teşvik ediyor gibi görünüyor" dedi. Peskov, anlaşma uyarınca belirli bölgelerde sınırın 30 kilometre güneyine çekilmesi öngörülen YPG'nin, çekilmemesi halinde Türk ordusunun saldırısına uğrayacağını söyledi.

AMERİKA'DAN KRİTİK HAMLE

Türkiye ile Rusya arasında Suriye konusunda sağlanan Soçi Mutabakatı'nın açıklanmasının ardından ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Fransız ve İngiliz mevkidaşları ile dikkat çeken bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin içeriğiyle ilgili bilgi veren ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü, "Orta Doğu görüşüldü." dedi.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günübirlik çalışma ziyareti için gittiği Rusya'nın Soçi kentinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Toplantınına ardından Başkan Erdoğan ve Putin, Suriye ilgili alınan tarihi kararları açıkladı. Toplantının ardından, 'Türkiye-Rusya Federasyonu Arasında Mutabakat Muhtırası' yayınlandı.

Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'nin ABD ile anlaşması üzerine bütün dünyanın merakla beklediği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirvesi Soçi'de gerçekleşti. Saat 13.27'de başlayan görüşme yaklaşık 6 buçuk saat sürdü. Görüşmede, SDG'nin 150 saat içinde 30 kilometrederinlikteki 'güvenli bölge'den çıkarılması konusunda anlaşma sağlandığı ve Türkiye ile Rusya güçlerinin ortak devriye yapması konusunda anlaşıldığı açıklandı.

Kremlin, Suriye'deki Kürtleri uyardı: ABD sizi Türkiye'ye karşı kışkırtıyor, dinlemeyin
Rusya: Türkiye'ye S-400'ün tüm unsurlarının sevkiyatı yapıldı

Soçi Mutabakatı sonrası ABD'den kritik hamle: ABD Genelkurmay Başkanı, Fransız ve İngiliz mevkidaşlarıyla görüştü

Putin ve Erdoğan'ın Soçi'deki görüşmesi en uzun toplantı olarak tarihe geçti!

Haber Yayın Tarihi: 23.10.2019 10:11 Millet Bahçesi tartışması, Trabzon'da vatandaşları ikiye böldü: Sahada maç yapılsın mı? Yapılmasın mı?
Kulisleri sallayan iddia: Erdoğan AK Parti Genel Başkanlığı'nı güvendiği isme bırakabilir Yayla sakinleri, 12 bin yıllık Dipsiz Göl'ün kurutulmasına destek verdi: Millete bir faydası yok