Son Dakika Haberleri: Trump'a karşı çıkan ABD'li senatör bu kez Başkan'a destek verdi: Suriye'de tarihi çözümler mümkün
BBC

Trump'a karşı çıkan ABD'li senatör bu kez Başkan'a destek verdi: Suriye'de tarihi çözümler mümkün

27 gün önce

ABD'de Başkan Donald Trump'ın Suriye'nin kuzeydoğusundaki Amerikan askerlerini çekme kararını en sert eleştiren senatör Lindsey Graham, Başkan'a ilk kez destek vererek ülkede "tarihi çözümlerin" mümkün olduğunu söyledi.

Fox News'a konuşan senatör Lindsey Graham, "Eğer kartlarımızı iyi oynarsak, Suriye'de tarihi bazı çözümlere ulaşabiliriz" dedi. Graham, hafta sonunda Başkan Trump'la yaptığı görüşmenin iyimserliğini artırdığını söyledi.

IŞİD'lilerin hapistan kaçmamalarının önemli olduğunu vurgulayan Graham, Trump'ın ülkesinin hava gücünü, askerden arındırılmış bölgede kullanmaya hazır olduğunu söyledi.

"BAŞKAN GENİŞ BİR PERSPEKTİFTEN BAKIYOR"

Graham sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başkan, Kürtlerin bugüne kadar yaptıklarını takdir ediyor. IŞİD'in geri dönmemesini teminat altına almak istiyor. IŞİD'in yeniden ortaya çıkmaması için Suriye'nin doğusunda Kürtlerle ortaklığımızın sürmesini bekliyorum."

"Başkan Trump bölgeye geniş bir perspektiften bakıyor" diyen Graham, ABD ve Kürtlerin, Suriye'deki petrol sahalarının modernizasyonu için birlikte girişimde bulunabileceklerini belirtti.

LİNDSAY GRAHAM KİMDİR?

64 yaşındaki Lindsay Graham, 2003'ten bu yana ABD Senatosu'nda görev yapıyor. Cumhuriyetçi Parti'nin önde gelen isimleri arasındaki Graham aynı zamanda, Trump hakkında açılan görevden azil soruşturmasının Temsilciler Meclisi'nden Senato'ya geçerek devam etmesi halinde, konuyu ele alacak olan komisyonlar arasında yer alan Adalet Komisyonu'nun de başkanı.

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Senatör Jim Inhofe de, Trump'ın ABD'nin hava gücünü bölgede kullanmasına gerek olduğunu anladığını kaydetti.

Inhofe yazılı açıklamasında, "ABD IŞİD üzerindeki baskısını sürdürmek için hava gücünü korumalı, rakiplerimiz Rusya ve İran'ın mevcut durumu kullanmalarını önlemeli ve alandaki ortaklarımızı korumalı" ifadelerini kullandı.

Trump'a karşı çıkan ABD'li senatör bu kez Başkan'a destek verdi: Suriye'de tarihi çözümler mümkün
BBC
Haber Yayın Tarihi: 21.10.2019 04:09 Millet Bahçesi tartışması, Trabzon'da vatandaşları ikiye böldü: Sahada maç yapılsın mı? Yapılmasın mı?
Kulisleri sallayan iddia: Erdoğan AK Parti Genel Başkanlığı'nı güvendiği isme bırakabilir Yayla sakinleri, 12 bin yıllık Dipsiz Göl'ün kurutulmasına destek verdi: Millete bir faydası yok