Malatya'daki Darbe Girişimi Davasına Devam Edildi (2) - Son Dakika

Malatya'daki Darbe Girişimi Davasına Devam Edildi (2)

06.06.2017 16:16
Malatya'daki Darbe Girişimi Davasına Devam Edildi (2), System.String[]

TUTUKSUZ SANIK ERLER İFADE VERDİMalatya'da terör örgütü FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin, davanın 3'üncü duruşmasında, tutuksuz sanıklardan 2'nci Komutanlığı'nda er Umut Turan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla yaptığı savunmada, tutuklu Yüzbaşı...

TUTUKSUZ SANIK ERLER İFADE VERDİ

Malatya'da terör örgütü FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin, davanın 3'üncü duruşmasında, tutuksuz sanıklardan 2'nci Komutanlığı'nda er Umut Turan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla yaptığı savunmada, tutuklu Yüzbaşı Kemal Keskin'in yanlarında yaptığı telefon konuşmasında, "Komutanım siz bana hep omuzlarınızdaki yıldızları ve kılıcı gösterirdiniz ama ben sizin emirlerinize uymayacağım" dediğini iddia etti. Darbe girişimi sırasında nizamiyede nöbette olduğunu anlatan Turan, gece saatlerinde silah seslerinin yoğunlaştığını ve nizamiyede bulunan Yüzbaşı Kemal Keskin'i kimseyi içeri almadığını ifade etti. Turan, sabah saatlerinde nizamiyedeki hareketliliğin arttığını kaydederek, şunları söyledi:

"Nizamiyeye sabah 06.30 sıralarında tekrar geldim Yüzbaşı Kemal Keskin de oradaydı. Nizamiyedeki odaya bulunduğum sırada 'Herkes mevzi alsın' diye ses duydum. Dışarı çıktığımda Kemal Yüzbaşı silahını dışarıya doğru doğrultmuştu. Nizamiye önünde ise zırhlı araçlar ve emniyet personeli vardı. Yüzbaşı Kemal Keskin vurulmuştu, 'Ben yıllardır bu anı bekliyorum' dediğini duydum. Daha sonra Yüzbaşı Kemal Keskin bir telefon görüşmesi yaptı. Bu telefon görüşmesini kimle yaptığını bilmiyorum. Ancak telefon görüşmesinde Yüzbaşı Kemal Keskin, 'Komutanım siz bana hep omuzlarınızdaki yıldızları ve kılıcı gösterirdiniz ama ben sizin emirlerinize uymayacağım' dediğini duydum. Çok korkmuştuk. Zırhı araçlar geldi. Yüzbaşı Kemal Keskin 'Sıkın yoksa ben size sıkarım' dedi. Ben de korktuğumdan dolayı drone ve zırhlı aracın tekerine ateş ettim."

2'nci Ordu Komutanlığında er tutuksuz sanık Süleyman Taş, "Tatbikat var" denilerek koğuştan kaldırıldıklarını belirtti. Darbeyi son dakika haberinde gördüklerini anlatan Taş, darbenin ne olduğunu bilmediğini belirtti. Taş, kendilerine "Kışlaya saldırı var silahları alın" diye emir verildiğini, silahları aldıktan sonra nizamiyeye dizildiklerini anlattı. Yüzbaşı Kemal Keskin'in dışarı doğru ateş ettiğini ileri süren Taş, şunları söyledi:

"Ağabeyim beni aradı, 'Bu bir darbedir, komutanlarınızı dinlemeyin, polise teslim olun, kimseye ateş etmeyin' dedi. Kemal Yüzbaşı 'Sivil, halk, polis dışarı ateş edin' dedi, ben ateş etmedim. Bize baskı yaptı, 'Ateş edeceksiniz' dedi. 'Ateş etmezseniz ben size ateş ederim' dedi. Arkadaşlardan 2-3 el havaya ateş edenler oldu. Kendisi sürekli dışarıya ateş ediyordu. Silahımı koğuşa bıraktım, polisi aradık. Hüseyin Üsteğmen 120 kişilik bir grupla bizi polise teslim etti."

2'nci Ordu Komutanlığında tutuksuz sanık er Serdal Atlas, Binbaşı İbrahim Dede'nin "İçeriye kim girerse ateş edin" emrini verdiğini, Dede'nin sivillere doğru ateş ettiğini ve Enes Gün'ü vurduğu anı gördüğünü iddia etti.

2'nci Ordu Komutanlığında  tutuksuz sanık er Bülent Yiğit, koğuşta yattıkları sırada sosyal medyada Boğaz Köprüsü'nün kapatıldığını gördüğünü, bu durumu fazla önemsemediğini söyledi., Binbaşı İbrahim Dede'nin "Kim gelirse gelsin vurun. Ordu Komutanını kimseye vermeyeceğiz" dediğini anlatan Yiğit, kışla içi ve dışından yoğun bir silah sesi duyduğunu ifade etti.

AK PARTİ İL BAŞKANI MÜDAHİL OLDU

Mahkeme Başkanı Vedat Koç tarafından davaya 2 saat öğle arası verildikten sonra sanıklar salona alınırken, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, davaya müdahil olma talebi, kabul edildi.

Malatya'daki Darbe Girişimi Davasına Devam Edildi (2)

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Malatya'daki Darbe Girişimi Davasına Devam Edildi (2) - Son Dakika


Son Dakika

Ertelenen maçta Lazio, maç saatine kadar Torino'yu bekledi Canlı yayında yine ortalık karıştı! Ruşen Gültekin'le Melik Yiğitel arasında 'cahil' tartışması Kanal İstanbul şart mı? Bakan Kurum, merak edilenleri tane tane anlattı Beyaz Saray'dan Putin'e gözdağı: Biden'ın, Rus lider ile ilişkisinin tonu ve tarzı Trump'tan çok daha farklı olacak Dizileri tutmayan Hande Erçel'e bir final şoku daha Kanalizasyon hattından çıkanlar, mahalle muhtarını isyan ettirdi Çin'e ham bakır yerine kaldırım taşı gönderen Türk firma, 36 milyon dolarlık vurgun yaptı Oğlunu "Allah yolunda kurban ettiğini" söyleyerek ensesini kesen babanın görüntüleri ortaya çıktı