Son Dakika Haberleri: Marmaris Belediye Başkanı Acar'dan Sel Felaketi Yaşanan Simi'ye Ziyaret

Marmaris Belediye Başkanı Acar'dan Sel Felaketi Yaşanan Simi'ye Ziyaret

2 yıl önce

Yunanistan’ın farklı bölgelerinde yaşanan sel felaketi Marmaris’in komşusu Simi Adası’nı da vurdu.

Marmaris Belediye Başkanı Acar'dan Sel Felaketi Yaşanan Simi'ye Ziyaret, System.String[]
Yunanistan'ın farklı bölgelerinde yaşanan sel felaketi Marmaris'in komşusu Simi Adası'nı da vurdu. Geçtiğimiz Pazartesi gecesi hortum ve şiddetli yağışın etkili olduğu turistik Simi kasabasının Belediye Başkanı Eleftherios Papakalodoukas'ı ziyaret eden Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, yakın dostu olan meslektaşına Türk halkı adına geçmiş olsun dileklerini iletti.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, yaşanan sel felaketinin ardından komşu Simi Adası'nın Belediye Başkanı Eleftherios Papakalodoukas'u ziyaret etti. Metrekareye 200 kilogram yağışın düştüğü Simi'nin sokaklarını birlikte gezen komşu başkanlar, felaketin izlerini temizleme çalışmalarını inceledi. Yaz aylarında özellikle Türk turistlerin uğrak yeri olan adanın dik yamaçlarından gelen kuvvetli akıntının kıyı bandına verdiği büyük zararı gören Ali Acar, bu konuda Marmaris'in sorunu nasıl çözdüğünü açıkladı. Acar, iklim değişikliğinin Akdeniz kıyısındaki her ülke için gelecek yıllarda daha büyük sorun olacağını belirterek, bu sorun karşısında bölge belediyeleri olarak ortak çözümler üretilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Felaketleri yerinde inceleyerek ileriki yıllara hazırlıklı olmanın her belediye için zorunlu olduğu görüşünde birleşen iki başkan, zor günlerde dayanışmanın önemine de dikkat çekti. Simi Belediye Başkanı Papakalodoukas, "Öncelikle bu özel ziyaret için gönülden teşekkür ediyorum. İyi günlerde burayı herkes ziyaret eder. Ama önemli olan bu felaket gününde bir dostu görmek çok anlamlı. Komşu Marmaris'ten hem de yılların dostu ve deneyimli bir belediye başkanını görmek acımızı dindiriyor. Böyle bir yağış karşısında yapacak çok bir şey yoktu. Tayfun, yağmur ve golf topu büyüklüğündeki dolu yağışı 3 saat içinde tüm şehri su altında bıraktı. Bugüne kadar böyle bir felaket yaşamadık. Umarız bir daha olmaz" diye konuştu.

Başkan Acar da Simi Belediyesini ziyareti sırasında personele ve Yunan vatandaşlarına geçmiş olsun dileklerini iletti. Acar, "Güney Ege bölgesinde son yıllarda gitgide artan yoğun yağış rejimi belli ki daha da zor günleri hem Türkiye hem de Yunanistan kıyılarına getirecek. Biz yaptığımız altyapı çalışmalarıyla şu anda daha iyi durumdayız. Ancak, yarın ne kadar yağış düşeceğini, hortumları bilemeyiz. Bu nedenle böyle felaket anlarında geçmiş olsun demek, deneyimlerimizi paylaşmak, bir yandan da diğer yerel yönetimlerin ne gibi önlemler aldığını görmek için 2 saatliğine dost ve komşu Simi'ye geldik. Biz bu sorunu çözmelerine bilgi ve deneyimlerimizle ne zaman isterlerse destek olmaya hazırız" şeklinde konuştu.

Başkan Acar, Rodos'tan gelen Yunan askeri birliklerinin yürüttüğü temizleme çalışmalarını da bir süre inceledikten sonra Simi'den ayrıldı. - MUĞLAFatih Portakal'dan Kendisine "Edepsiz" Diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Yanıt Geldi Şeyma Subaşı'nın Başına Talih Kuşu Kondu

Meteorolojiden Sağanak ve Kar Uyarısı