Son Dakika Haberleri: Merkel'e Kendi Partisinden İstifa Çağrısı: 68 Yılın En Kötü Sonucunu Aldın, Artık Bırak

Merkel'e Kendi Partisinden İstifa Çağrısı: 68 Yılın En Kötü Sonucunu Aldın, Artık Bırak

12 ay önce

Almanya Başbakanı Merkel'in genel başkanı olduğu Hristiyan Demokrat Birlik Partisi gençlik teşkilatı, son seçimlerde 1949'dan bu yana en kötü sonucun alındığını belirterek Merkel'e istifa çağrısı yaptı.

Hristiyan Demokrat Birlik Partinin (CDU) gençlik teşkilatı Junge Union'un (JU) Düsseldorf Bölge Teşkilatı CDU Genel Başkanı Angela Merkel'in görevinden istifa etmesini istedi.

JU Düsseldorf Bölge Gençlik Başkanı Ulrich Wensel, Alman Haber Ajansına (DPA) yaptığı açıklamada, bölge gençlik teşkilatı olarak Merkel'in derhal istifa etmesi yönünde çağrıda bulunulması kararı aldıklarını belirtti.

1949'DAN BERİ EN KÖTÜ SEÇİM SONUCU

Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin 24 Eylül'de yapılan genel seçimlerde 1949'dan bu yana en kötü sonucu aldığına işaret eden Wensel, Merkel'in bu sonuçtan sorumlu tutulması gerektiğini dile getirdi.

Merkel'in genel seçimlerden alınan sonuçtan ders çıkarmadığı yönünde izlenim taşıdıklarını ifade eden Wensel, ülkede erken seçime gidilmesi halinde Merkel'in başbakan adayı da olmaması gerektiğini kaydetti.

SPD LİDERİ SCHULZ: SORUMLULUĞUN BİLİNCİNDEYİZ

Öte yandan Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Martin Schulz, partisinin, ülkenin bulunduğu bu zor durumda sorumluluğunun bilincinde olduğunu söyledi.

Schulz, DPA'ya yaptığı açıklamada, CDU/CSU, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller arasındaki koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in inisiyatif almasını olumlu bulduğunu belirterek, gelecek haftalarda Almanya için iyi bir çözüm bulunacağından emin olduğunu ifade etti.

"SPD bu zor durumda sorumluluğun bilincindedir." diyen Schulz, Steinmeier'in partilerin sorumluluk alması yönünde yaptığı çağrının kendi partisine yönelik de algılanabileceğini kaydetti.

"YEŞİLLER İLE İŞ BİRLİĞİ DÜŞÜNÜLEMEZ"

FDP Genel Başkanı Christian Lindner ise, Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, başarısızlıkla sonuçlanan CDU/CSU, FDP ve Yeşiller arasındaki koalisyon görüşmelere yeniden başlamayacağını söyledi.

"Öngörülebilir bir dönemde FDP için federal düzeyde Yeşiller ile bir iş birliği düşünülemez." ifadesini kullanan Lindner, Yeşiller Partisi yetkililerinden koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından yaptıkları açıklamalarda iki parti arasında güven ilişkisinin tesis edilemediğini gösterdiğini kaydetti.

FEDERAL DÜZEYDE YEŞİLLER İLE İŞBİRLİĞİ OLMAZ

Yeşiller Partisi Milletvekili Jürgen Trittin, daha önce yaptığı bir açıklamada, Lindner'i başkalarıyla birlikte Merkel'i devirmek istemekle suçlamıştı.

Almanya'da 18 Ekim'den sonra yaklaşık 4,5 hafta boyunca hükümeti kurma amacıyla müzakereler yapan CDU/CSU, FDP ve Yeşiller arasındaki ön görüşmeler FDP'nin masadan kalkmasıyla başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de ülkedeki siyasi partilere çağrıda bulunarak koalisyon hükümetinin kurulması konusunda sorumluluktan kaçmamalarını istemiş ve parti lideriyle görüşmeye başlamıştı.
Pamuk Şekerleri Çiğnenen Seyyar Satıcı Zabıtadan Şikayetçi Olmadı: Onun da Ailesi Var Kadir Mısıroğlu'ndan Tartışma Yaratacak Sözler: Atatürk'ü Sevenler Ahmaktır

Son Dakika! İstanbul Şirinevler'de AVM Yangını! Olay Yerine Ekipler Sevk Edildi