MHP'li vekil AK Parti'nin virüsle mücadele için çöp ithalatını sonlandırmasını istedi - Son Dakika

MHP'li vekil AK Parti'nin virüsle mücadele için çöp ithalatını sonlandırmasını istedi

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu, koronavirüsle mücadele kapsamında çöp ithalatının durdurulmasını isteyerek "Üste para vererek virüs ithal etmeyelim" dedi.

Türkiye, koronavirüs salgınıyla mücadele ederken MHP'den dikkat çeken çöp ithalatı durdurulsun çağrısı geldi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu, AK Parti hükümetine "Üste para vererek virüs ithal etmeyelim. Kovid-19 salgınının önüne geçilene kadar yurt dışından çöp ithalatı durdurulmalı" diye seslendi.

İKİ BAKANLIĞA ÇAĞRI YAPTI

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre; Hidayet Vahapoğlu, "Üste para vererek virüs ithal etmeyelim. Geri dönüşüm gerekçesi ile çöpünü ithal ettiğimiz ülkelerin tamamı koronavirüsten kırılıyor. Kovid-19 salgınının önüne geçilene kadar yurt dışından çöp ithalatı durdurulmalı" dedi. Vahapoğlu bu konuda Sağlık ve Ticaret Bakanlıklarına çağrıda bulundu.

TÜRKİYE'NİN ÇÖP İTHALATI İSTATİSTİKLERİ

Türkiye aralarında İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa, Japonya, Belçika, Hollanda ve Almanya'nın bulunduğu çok sayıda ülkeden aylık 50 bin tona yakın çöp ve plastik atık ithal ediyor.

Türkiye 2014 yılında 45.3 milyon dolar plastik atık ithal ederken bu miktar 2018 yılında 116.4 dolara yükseldi. Ocak–Ağustos 2019 döneminde ise 73.4 milyon dolara ulaştı.

Doğada çözülmesi yüzlerce yıl süren plastik atıkların geri dönüşümünde çok yüksek enerji harcanıyor ve hava kirliliğine yol açıyor.Havaya karışan bu atıklar yağmur ile toprağa karışarak hem toprağı kirletiyor hem de yeraltı sularını zehirliyor. Çöp ithal ettiğimiz ülkelerden özellikle Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere korona virüs ile mücadelede zor günler geçiriyor.

MHP'li vekil AK Parti'nin virüsle mücadele için çöp ithalatını sonlandırmasını istedi


Son Dakika

Ünlü anketçiden dengeleri altüst edecek yorum: AK Parti'nin oyları yüzde 45'den 30'lara düştü İzne çıkartılan işçi, ziyaret amaçlı gittiği iş yerinde aldığı haber sonrası fenalaşıp öldü "İntihar etti" denilen Aleyna Çakır'ın son görüntüleri ortalığı ayağa kaldırdı Arabadaki izler katilleri ele verdi! Henüz ortada cansız beden yokken cinayet çözüldü Daha ağır yaptırımlar uygulanmalı! 45 kişiye koronavirüs bulaştırmanın cezası 85 bin lira Almanlardan Türk SİHA'larına büyük övgü: ABD'de bile böylesi yok Koca'nın mektubu, uluslararası bilim insanlarına geri adım attırdı! Tartışma yaratan ilaçla ilgili makale geri çekildi Erzurum'daki kız kaçırma kavgasında eşlerini kaybeden 4 kadın, katillerin idamını istedi Malatyalı hoca, canlı yayında "Allah 'ol' der oluverir" dediği sırada sallanmaya başladı Erzincan'da yolcu otobüsü devrildi, 19 kişi yaralandı Libya'nın BM Daimi Temsilcisi Sunni, zafer ilan etti: Hafter'in macerası resmen sona erdi Erkek arkadaşının trafik kazası yaptığını zanneden genç kız, gittiği olay yerinde hayatının sürprizini yaşadı Ünlü astrolog yorumladı: Parçalı ay tutulması sonrası hangi burcu ne bekliyor? Anneanne, dedektif gibi araştırma yapıp ikinci kez kaybolan torununun izini buldu Kurulan taziye çadırı ve bir otobüs şoförünün ihmali, bir kentimizde 2. dalga paniği yarattı