Son Dakika Haberleri: Nikaragua'da Gösterilerin Şiddeti Artıyor: 200'den Fazla Kişi Hayatını Kaybetti
BBC

Nikaragua'da Gösterilerin Şiddeti Artıyor: 200'den Fazla Kişi Hayatını Kaybetti

9 ay önce

Nikaragua'da güvenlik güçlerinin ve Devlet Başkanı Ortega'ya bağlı milislerin hükümet karşıtı göstericilere müdahalesinde en az 10 kişi daha hayatını kaybetti. Üç aydır devam eden olaylarda ölü sayısı 200'ü geçti.

Nikaragua'da iç savaşın sona erdiği 1990 yılından bu yana yaşanan en şiddetli çatışmalarda, göstericiler yolsuzluk yapmakla suçladıkları Devlet Başkanı Daniel Ortega ve eşi Rosario Murillo'nun istifasını istiyor.

POLİS MUHALİFLERE OPERASYON DÜZENLİYOR

Ortega ise, muhalefetin 'öfkeyle' hareket ettiğini söyleyip huzurun sağlanması çağrısında bulunuyor.

Nikaragua'da polis ve Ortega'ya bağlı milisler Pazar günü ülkenin güneydoğusunda, "Temizlik Operasyonu" başlattı. Polis, barikatların temizlenmesi için muhaliflere baskın düzenledi.

EN AZ 10 KİŞİ ÖLDÜ

Nikaragua İnsan Hakları Derneği'nden Alvaro Leiva, güvenlik güçlerini taşıyan en az 22 aracın bölgeye girdiğini ve operasyonda 4'ü güvenlik gücü, 6'sı sivil en az 10 kişinin öldüğünü söyledi.

KESKİN NİŞANCILAR SOKAKLARDA

Leiva, hükümete bağlı birliklerin Managua'nın 25 km güneydoğusundaki Masaya şehri yakınlarında 'muhaliflere saldırdıklarını' söyledi.

Sokaklarda keskin nişancıların konuşlandığını ifade eden Leiva, Masaya halkına 'evlerinden çıkmamaları' uyarısında bulundu.

GENEL GREVE GİDİLDİ

AFP haber ajansına konuşan bir gösterici, "Polisin ve Kalaşnikoflu paramiliter grupların saldırısına uğradık" dedi.

Pazar günü hükümet ile muhalefet arasında uzlaşı sağlanması için çalışan Ulusal Diyalog grubu üyelerinin de saldırıların hedefi olduklarına dair haberler geldi.

Aracılardan olan Psikopos Abelardo Mata'nın arabasının güvenlik güçlerinin ateşi nedeniyle hasar gördüğü ve camlarının kırıldığı bildirildi.

Cuma günü de ülke genelinde Ortega'nın istifası için genel greve gidildi.

EMEKLİLERE KESİNTİ FİTİLİ ATEŞLEDİ

Gösteriler, 1970'lerde Anastasio Somoza diktatörlüğüne son verilmesini sağlayan Markisst Sandinista hareketinin eski gerillalarından olan Ortega'nın bütçeyi hafifletmek için emeklilik gelirlerinde kesintiye gitme önerisi üzerine başladı.

Ortega'nın planı daha sonra geri çekilse de muhalefet ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar tırmandı.

BBC

YORUMLAR


Talep Patlayınca Kenevir Tohumunun Kilosu Bin Liraya Çıktı Yere Düşen 100 Lirayı Gizlice Alıp Cebine Koyan Vatandaş Gözaltına Alındı Van'da 14 Yerleşimin Yolu Kardan Kapandı