Ölümcül yeni tip koronavirüsü Nepal'e de sıçradı - Son Dakika

Ölümcül yeni tip koronavirüsü Nepal'e de sıçradı

27 gün önce

Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve kısa sürede birçok ülkeye yayılan yeni tip koronavirüsü Nepal'e de sıçradı. Nepal Sağlık Bakanlığı, ölümcül virüsün Vuhan'dan dönen Nepalli bir öğrencide görüldüğünü açıkladı.

Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve 25 kişinin ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV), Nepal'de de görüldü. Ölümcül virüsün Vuhan'dan dönen Nepalli bir öğrencide görüldüğünü açıklayan Nepal Sağlık Bakanlığı, hastadan alınan numune sonuçlarının pozitif olduğunu bildirdi.

LABARATUVAR SONUÇLARI POZİTİF ÇIKTI

Ulusal basında çıkan habere göre, Nepal Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs salgınının Vuhan'dan dönen Nepalli bir öğrencide görüldüğü belirtildi.

Öğrenciden alınan numunelerin incelenmesi için Hong Kong'a gönderildiği ifade edilen açıklamada, laboratuvar sonuçlarının pozitif olduğu bildirildi.

Açıklamada, Tribhuvan havalimanında 3 kişide daha yeni tip koronavirüse benzer semptomlar tespit edildiği, bu vakaların da Hong Kong'da inceleneceği kaydedildi.

Virüsün yayılmasını önlemek için tüm hazırlıkların yapıldığına işaret edilen açıklamada, Çin'den gelen tüm yolculardan sağlık bilgisi isteneceği kaydedildi.

ÇİN'DE 26 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Çin'de 12 Aralık'ta Hubey eyaletinin Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsle bağlantılı dünya genelindeki 902 vakanın 887'si bu ülkede tespit edildi. Çin'deki ölü sayısı ise 26'ya yükseldi.

NCoV'in ilk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkarken, virüs ileri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine neden oluyor, nihayetinde ölüme yol açabiliyor.

VİRÜSÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ortaya çıktığı yerden dolayı "Vuhan virüsü" diye de adlandırılan yeni tip koronavirüs solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşıyor.

NCoV'in ilk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkarken, ileri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine neden oluyor, nihayetinde ölümle sonuçlanabiliyor.

Yeni tip koronavirüs ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık'ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli hastalığın" görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

VİRÜSTEN ETKİLENEN KİŞİ SAYISI 639'A YÜKSELDİ

Öte yandan, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ülke geneline yayılan yeni tip koronavirüsten etkilenenlerin sayısı 639'a yükseldi. "Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler" platformunun verilerine göre, virüs Çin'de 639 vakada görüldü, vaka sayısında Vuhan'ın başkentliğini yaptığı Hubey eyaleti başı çekti.

VİRÜS ÇİN SINIRLARINI AŞTI

Ortaya çıktığı yerden dolayı "Vuhan virüsü" diye de adlandırılan yeni koronavirüs, ABD, Japonya, Tayland, Güney Kore, Tayvan, Singapur, Vietnam ve Suudi Arabistan'a da sıçradı. Salgın nedeniyle Hubey eyaletinin Vuhan ve Icou şehrinde toplu taşıma seferleri geçici olarak durdurulmuştu.

Ölümcül yeni tip koronavirüsü Nepal'e de sıçradı
Son dakika: Koronavirüs salgını nedeniyle Çin Seddi'nin bazı bölümlerine ziyaret yasaklandı

İstanbul Havalimanı'nda koronavirüsüne tedbir amaçlı karantina odası hazırlandı

Karantina'ya alınan Wuhan'da koronavirüsüne yakalanan iki kişi sokak ortasında yere yığıldı

Ölümcül virüs Singapur'a da sıçradı!

Son Dakika: Sağlık Bakanlığı'ndan koronavirüsü önlemi: Wuhan-İstanbul seferleri durduruldu

Son Dakika: Ölümcül koronavirüsü Suudi Arabistan, Vietnam ve İngiltere'ye de sıçradı

Çin'de Vuhan'ın ardından Huanggang kenti de karantinaya alındı

Çin'de koronavirüs salgınında can kaybı 25'e yükseldi

Avrupa Birliği, Çin'de ortaya çıkan koronavirüsünün Avrupa ülkelerine ulaşma riskini "orta" seviyeye yükseltti

İstanbul Havalimanı'nda Çin'den gelen 3 uçaktaki yolcular termal kameralarla kontrol edildi

Koronavirüsünün yılanlardan insanlara geçtiği açıklandı

Çin'de koronavirüsüne yakalanmış insanların yere yığılma görüntüleri dehşete düşürdü

Haber Yayın Tarihi: 24.01.2020 07:36 Kaynak: AASon Dakika

Küçük filozof Atakan'ın annesi canlı yayında duyurdu: İstanbul'daki bütün kolejlerden teklif aldık
Türkiye'nin gündemindeki Atakan Kayalar, sosyal medyayı ikiye böldü Rus kadının emekli maaşıyla ilgili sorduğu soru, Devlet Başkanı Vladimir Putin'i utandırdı