Son Dakika Haberleri: Pentagon'dan Milli Savunma Bakanlığına "muafiyet" açıklaması: Silah satışları ve bazı kalemler bu kapsamdan çıkarılacak

Pentagon'dan Milli Savunma Bakanlığına "muafiyet" açıklaması: Silah satışları ve bazı kalemler bu kapsamdan çıkarılacak

2 ay önce

ABD tarafından Türkiye'ye yönelik hazırlanan yaptırımlarla ilgili açıklama yapan Pentagon, Milli Savunma Bakanlığına yönelik yaptırımlardan silah satışlarının etkilenmemesi için muafiyet hazırlanacağını belirterek, " Burada amaç askeri satışları ve bazı diğer kalemleri yaptırımların kapsamından çıkarmaktır." dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), iki ülke arasındaki silah satışlarının Milli Savunma Bakanlığına yönelik yaptırımlardan etkilenmemesi için muafiyet hazırlanacağını duyurdu.

Pentagon'da gazetecilere konuşan üst düzey bir savunma yetkilisi, ABD yönetiminin Barış Pınarı Harekatından dolayı Türkiye'ye uygulanan yaptırımlar konusunda değerlendirmelerde bulundu.

"SİLAH SATIŞLARI VE BAZI KALEMLER YAPTIRIMLARIN KAPSAMINDAN ÇIKARILACAK"

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, "Hazine Bakanlığı, henüz hazırlamamış ise de hazırlıyordur, yaptırımlar kapsamında devam eden faaliyetlerin etkilenmemesi için genel bir muafiyet hazırlıyor. Burada amaç askeri satışları ve bazı diğer kalemleri yaptırımların kapsamından çıkarmaktır." ifadelerini kullandı.

"BU İLİŞKİ UZUN, GÜÇLÜ BİR ASKERİ İLİŞKİ"

Bakanlığın hazırladığı muafiyete bakmak gerektiğine dikkati çeken yetkili, "Amaç, gerek Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen diplomatik ilişkiler, gerekse bizim faaliyetlerimiz olsun resmi işlerin devam etmesini sağlamaktır." dedi.

Türkiye'nin Suriye'deki faaliyetlerini durdurmak için Ankara ile diplomatik görüşmeleri devam ettirmek istediklerini belirten yetkili, "Bu ilişki uzun, güçlü bir askeri ilişki ki bu ilişkiyi devam ettirmek için mevcut krizin ötesine bakmamız gerekir." diye konuştu.

Yaptırımlardan Milli Savunma Bakanlığının doğrudan ABD'den almadığı ancak alımlarda ABD finans sistemini kullandığı noktaların etkileneceğini ifade eden yetkili, Bakanlık bünyesinde başta Bakan Hulusi Akar ve diğer sivil yöneticilerin hedef alındığını kaydetti.

Pentagon'dan Milli Savunma Bakanlığına muafiyet açıklaması: Silah satışları ve bazı kalemler bu kapsamdan çıkarılacak
Mike Pence ve Mike Pompeo, yaptırımları görüşmek için Türkiye'ye geliyor

Haber Yayın Tarihi: 16.10.2019 12:49 Kaynak: AAYaşar Büyükanıt, ölmeden önce verdiği son röportajda FETÖ'cü savcıyı affetmedi
Cezası 5 bin TL'yi bulan yere çöp atma suçu, artık polisler tarafından da cezalandırılabilecek Başörtülü hamile kadına çirkin saldırı! Darp edilen kadın hastaneye kaldırıldı