Mark Esper: Türkiye'nin NATO yörüngesinden çıkıp Rusya ile yakınlaşması, en büyük endişe kaynağı - Son Dakika

Mark Esper: Türkiye'nin NATO yörüngesinden çıkıp Rusya ile yakınlaşması, en büyük endişe kaynağı

2 ay önce

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye'nin NATO'dan uzaklaşması ve Rusya'yla yakınlaşmasının en büyük endişe kaynağı olduğunu belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi'nin toplantısında konuşan Esper, "Bence, ulusal savunma stratejimize uygun olarak Rusya'ya karşı koymanın temel yolu NATO, müttefiklerimiz üzerinden hareket etmek" dedi.

Pentagon şefi, "Suriye ve Türkiye konusuna gelince; beni en çok Türkiye'nin Rusya'yla yakınlaşıp, NATO ekseninden çıkıyor olması endişelendiriyor" diye kaydetti. Esper, "Önümüzdeki görev, onları nasıl geri çekebileceğimizi, NATO ile yakınlaştıracağımızı anlamak, çünkü onların anahtar partner olduğunu düşünüyorum, 70 yıl boyunca öyleydiler" diye ekledi.

"RUSYA'NIN ETKİSİNİ GENİŞLETMESİ ENDİŞE KAYNAĞI"

Rusya'nın, Suriye'deki varlığını artırmasından çok bazı Ortadoğu ülkeleriyle işbirliğinden endişe duyduğunu dile getiren Esper, "Rusya'nın Mısır, Suudi Arabistan ve diğer yerlerdeki etkisinin genişletmesi beni endişelendiriyor, ama yine de Rusya'yla ilgili en büyük sorun Rusya'nın Türkiye'yle ilişkileri. Bu gerçekten beni endişelendiriyor" ifadelerini kullandı.

Bakan, "Türkiye, NATO ekseninden çıkıyor" diye tekrar altını çizdi.

"SURİYE PETROLÜNÜ ÜRETMEK VE SATMAK, PLANLARIMIZDA YOK"

Esper, ABD hükümetinin Suriye petrolünü satmaya hazır olup olmadığı sorusuna, "Askeri göreve odaklanıyorum. Görevimiz, IŞİD'in petrole ulaşmasını engellemek. Bu konuda söyleyebileceğim tek şey, halihazırda böyle planlar hakkında hiçbir bilgim yok" dedi.

Mark Esper: Türkiye'nin NATO yörüngesinden çıkıp Rusya ile yakınlaşması, en büyük endişe kaynağı
Son dakika: ABD Senatosu'nun yaptırım onayına Türkiye'den ilk tepki: Süreci takip ediyoruz

Son dakika: ABD Senatosu Dışişleri Komisyonu'nda Türkiye'ye yaptırım öngören tasarı oylandı

Haber Yayın Tarihi: 11.12.2019 08:47 Son Dakika

Çakarın ardından tepe lambası çilesi başladı! Sürücü ve araç sahibine ayrı ayrı 1.228 TL ceza kesiliyor
Beril Işık, yıllardır tedavi gören Kenan Işık'ın son durumu hakkında bilgi verdi: Gözleriyle iletişim kuruyor Cübbeli Ahmet Hoca 10 yıl sonra ilk defa bir kadın sunucunun programına katıldı

Son Dakika Haberleri