Son Dakika Haberleri: Lübnan'da yaşanan protestolar sonrası Başbakan Hariri açıklama yaptı: Bütçe açığı bakanların maaşlarıyla kapatılacak
BBC

Lübnan'da yaşanan protestolar sonrası Başbakan Hariri açıklama yaptı: Bütçe açığı bakanların maaşlarıyla kapatılacak

23 gün önce

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, ülkesinde günler süren protestoların ardından yaptığı açıklamada, "2020 bütçesinde yeni vergiler olmayacak. Bütçe açığı bankaların karlarından alınacak yeni vergilerle kapatılacak." ifadelerini kullandı.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, ülkesinde günler süren protestoların ardından önemli açıklamalarda bulunarak, "Parlamento isterse erken seçime gideceğiz" ifadelerini kullandı. Tüm etnik gruplar ve mezheplerden katılımcıların olduğu protestoların ülkedeki mezhepsel bariyerleri yıktığını belirten Hariri, bu sayede Lübnan ulusal kimliğinin yeniden canlandığını söyledi. Hariri ayrıca, yeni vergilerin olmayacağını ve oluşacak olan bütçe açığının bakanların maaşlarında alınacak vergilerle kapatılacağını vurguladı.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri

"YENİ VERGİLER OLMAYACAK"

Vergi artışına yönelik eleştiriler sonucu bu değişiklikten vazgeçtiklerini açıklayan Hariri, "2020 bütçesinde yeni vergiler olmayacak. Bütçe açığı bankaların karlarından alınacak yeni vergilerle kapatılacak" dedi. Başbakan Hariri, bu adımları insanların protestolarına veya öfkelerini yansıtmasına son vermeleri için hazırlamadıklarını da vurguladı. Hariri ayrıca "Protestolara son verip vermemek sizin alacağınız bir karar." ifadelerini kullandı.

"KİMSENİN SİZİ TEHDİT ETMESİNE İZİN VERMEYECEĞİM"

Hariri ülkedeki elektrik üretim tesislerine dair lisans süreçlerinin de hızlandırılacağını söyledi. Protestoculara seslenen Hariri, "Kimsenin sizi tehdit etmesine veya korkutmasına izin vermeyeceğim" dedi.

NE OLMUŞTU?

Lübnan'da 17 Ekim'de Whatsapp ve benzeri platformlar aracılığıyla internet üzerinden telefon görüşmelerine vergi getirilmesi planına karşı sokağa çıkan halk, hükümetin bu planı iptal etmesine rağmen hala eylemlere devam etmişti. Hafta sonu hükümetin vergilerin artırılmasını öngören yasa tasarısını protesto eden kişilerin sayısı Reuters haber ajansının haberine göre 1 milyon 200 bini bulmuştu. Koalisyon ortaklarından Lübnan Kuvvetleri Partisi hükümetten çekilmiş, dört bakan ise istifa etmişti. Lübnan ordusu ise halkın taleplerinin yanında olduğunu belirten bir bildiri yayımlamıştı.


Lübnan'da yaşanan protestolar sonrası Başbakan Hariri açıklama yaptı: Bütçe açığı bakanların maaşlarıyla kapatılacak
BBC
Haber Yayın Tarihi: 21.10.2019 04:29 Bornozlu haliyle video çeken Şeyma Subaşı, frikik vermekten zor kurtuldu
A Milli Takım İzlanda'da saatlerce beklerken, İzlanda Milli Takımı beklemeden İstanbul Havalimanı'ndan geçti Beton mikserinin altında kalan babasının cansız bedenine sarılıp ağladı