Son Dakika Haberleri: 2 ton ağırlığındaki Sarı Fırtına, sıfır otomobil fiyatına alıcısını bekliyor

2 ton ağırlığındaki Sarı Fırtına, sıfır otomobil fiyatına alıcısını bekliyor

5 ay önce

Antalya'da bir lise öğrencisi tarafından özel bakımla yetiştirilen ve 2,5 yaşında 2 ton ağırlığa ulaşan Simental Wılle cinsi boğa, 40 bin liradan satışa çıkarıldı.

Antalya'nın Kepez ilçesi Başköy Mahallesi'nde 40 yıldır besicilikle uğraşan Ali Elmas'ın lise 2. sınıf öğrencisi oğlu 17 yaşındaki Bekir Elmas tarafından yetiştirilen Simental Wılle cinsi boğa, ağırlığı ve büyüklüğüyle dikkat çekiyor. Büyük bir özveriyle, doğal olarak bakımı yapılan ve Kurban Bayramı'na sayılı günler kala 2 ton ağırlığa ulaşan "Sarı Fırtına" adlı boğa, görücüye çıktı. Bekir Elmas, bir yıl önce traktör verilmesine rağmen satmaya kıyamadığı boğasını, bakım zorluğu ve aşırı büyümesi nedeniyle elden çıkarmaya karar verdi. Ahırda demirlerle çevrili özel bir alanda bakımı yapılan 'Sarı Fırtına' 3 metre uzunluğu ve 2 metreye yakın yüksekliği bulunuyor. Elmas, günde 30 kilogram yem tüketen boğasını 40 bin liradan satışa çıkardı.

"AHIRA SIĞMAZ OLDU"

Babasının öğrendiği bilgilerle besicilik yapan 17 yaşındaki Bekir Elmas, 'Sarı Fırtına' adını verdikleri boğasını 2,5 yıldır özel olarak beslediklerini söyledi.

Boğanın tüm yiyeceklerinin kendilerinin arazilerinde ürettiklerine değinen Elmas, "Her şeyi doğal o nedenle 2,5 yaşında olmasına rağmen şu an ağırlığı 2 tonu geçti. 40 bin liradan satışa çıkardık. Özel bir ırk. Kilo almaya devam ediyor. Ahıra sığmaz oldu" dedi.

"KANTARA SIĞMIYOR"

Boğasının kamyon ve kantara sığmaz olduğunu belirten Elmas, "Kurban Bayramı yaklaştığı için herkes hayvanlarının büyüklüğünü söylüyor ama bizimki gerçekten büyük. Her şey ortada. 3 metre uzunluğu, 2 metreye yakın boyu var. Özel bir besleme yaptık çekirdekten tutun baklagillere kadar yedi. Doğduğu andan itibaren büyüktü ve biz de ona göre bir besleme yaptık. Akdeniz Bölgesi'nde iddialıyız ama ülkemizin de şu an en büyük kurbanlıklarından biri olabilir" diye konuştu.

Sarı Fırtına'yı zapt edemedikleri için bahçeye çıkaramadıklarını ifade eden Bekir Elmas, yaşadığı yerin kalın demirlerle çevrili olduğunu kaydetti.

SATAMAZSA KESECEKLER

Küçüklüğünde boğasına bir traktör verdiklerini ama satmadığını anlatan Elmas, "Şu an değeri 40 bin lira. Bir otomobil, traktör parası. Ama biz et parasına vereceğiz. Satamazsak da mezbahaya özel bir kesim alanı kurup, kestireceğiz" dedi.

2 ton ağırlığındaki Sarı Fırtına, sıfır otomobil fiyatına alıcısını bekliyor
Haber Yayın Tarihi: 18.07.2019 11:42 Kaynak: İHACumhurbaşkanı Erdoğan'ın övdüğü Kastamonu pastırmasına talep arttı
Cezaevi çıkışında gelinlikle karşıladığı eşi elinde sigara söndürdü Mucit öğretmen, sobaya döşediği tesisat ile tüm evini ısıtıyor